Bilgi Arşivi

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır?

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır?, bilgi arşivimizde Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır? konusunu ele aldık. Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır?

Zorunlu trafik sigortası her araç sahibinin yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Trafikte oluşabilecek herhangi bir kazaya karşın fiziksel ve maddi olarak teminat oluşturabilecek olan zorunlu trafik sigortasının bir çok kanuni detayı bulunmaktadır. Gelin birlikte zorunlu trafik sigortası ile alakalı detayları gözlemleyelim.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafikte olan her araç sahibinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre yaptırması zorunlu olan trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan bireyler, kaza durumunda karşı tarafın maddi hasarlarını ödemezler.

Trafik kazasında karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını da zorunlu trafik sigortası aracılığıyla karşılamış olurlar. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılamaktadır. Kendi aracınızın güvencesini sağlamak maksadıyla kasko şirketlerinden sigorta yaptırabilirsiniz.

Trafikte her zaman bir kazayla yüz yüze kalabiliriz. Kaza yapılan araçların zorunlu trafik sigortası yaptırıp yaptırmadıklarını tahmin etmek zordur. Bu nedenle kendi aracınız da oluşabilecek hasarları gidermek için de mutlaka kasko yaptırmanızı öneririz.

zorunlu trafik sigortası

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyat aralıkları araç türüne, il ve trafik basamak koduna göre değişikliklar göstermektedir. Trafik sigortası fiyat aralıkları her ay Sigorta Bilgi Merkezi aracılığıyla ilan edilmektedir.

Her sigorta şirketinin farklı fiyat aralıklarında olduğunu göreceksiniz. En uygun trafik sigortası fiyatı için kasko şirketlerinden teklif almanızı öneririz. Bütçenize göre en uygun trafik sigortası fiyatınızi öğrenebilirsiniz.

Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası Farkı Nedir?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası içindeki en büyük farklardan biri kasko sigortası isteğe bağlı olmasıdır. Bunu karşılık zorunlu trafik sigortasının da zorunlu olmasıdır.

Zorunlu trafik sigortası aracılığıyla karşı tarafta oluşabilecek hasarları karşılayabilirsiniz. Kasko sigortası ise kendi aracınıza herhangi bir kaza ve hasar durumu olduğunda yararlanabileceğiniz bir kasko türüdür.

En uyguntrafik sigortası teklif almak için sigorta şirketlerini araştırmanız siz değerli okurlarımıza fayda yarayacaktır. Trafik sigortası fiyat aralıkları serbest bir biçimde değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kasko Değeri Sorgulama başlıklı makalemizde araba kaskosu, araç kasko değeri sorgulama ve Araç kasko fiyat aralıkları ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu