Başvurular

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Zonguldak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Karadeniz Bölgemizin doğal güzellikleri ile popüler şehirlerinden birisi olan Zonguldak’ta görevde olan belediye; pandemi sürecinde git gide artan işsizlik ve ekonomik sorunlar yüzünden maddi sıkıntılar yaşayan vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlar yapmaya sürdürmekte.

Zonguldak il sınırlarında ikamet eden yoksul vatandaşlar, pandemi yüzünden işsiz kalanlar, işleri yavaşlayan veya duran esnaflar, kimsesizler, muhtaçlar, dul kadınlar; Zonguldak Belediyesi sosyal yardımları aracılığıyla en temel gereksinimlerini karşılayabiliyorlar.

Vatandaşlarına gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi bir çok yardım yapan belediye, afetzedelere ve mültecilere de yardımcı olmayı unutmuyor.

Bu makalemizde kısaca Zonguldak Belediyesi yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Zonguldak Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Zonguldak Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Zonguldak Belediyesi aracılığıyla yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım çalışmalarını kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Kırtasiye yardımı

Korona virüs sebebiyle maddi sıkıntıya düşen esnaflara veya işten süreli veya süresiz olarak çıkarılan vatandaşlarına da kolaylık sağlayan Zonguldak Belediyesi; yoksul mahallerde yaşayan veya belediye gıda ve erzak yardımına başvuran bireylere düzenli olarak gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Zonguldak’ta yaşayan kimsesizler, engelliler, kronik hastalar için her gün günlük sıcak ev yemeği dağıtan ve ihtiyaç sahiplerinin sağlıklı gıdalarla beslenebilmelerini sağlayan Zonguldak Belediyesi; yoksul ailelerin çocuklarına ise kırtasiye ve eğitim desteği sunuyor.

Kırtasiye ve eğitim yardımı kapsamı içinde giyecek giysisi ve ayakkabısı olmayan, yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarına mont, kaban, elbise, ayakkabı vb. giysi yardımı yapan belediye; bu çocukların okul ve kırtasiye gereksinimlerini da karşılamaktan geri kalmıyor. İlköğretim veya lise öğrencilerine kalem, kitap, defter vb. temel eğitim malzemelerini satın alabilmeleri adına bir miktar para yardımı yapıyor.

Kronik hastaların ve engelli vatandaşların yaşamlarına daha rahat ve rahat bir biçimde devam edebilmeleri adına onlara da ihtiyaçları ve istekleri ışığında tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. tıbbi ve medikal malzeme yardımında yer alıyor.

Üstelik dışarı çıkamayacak kadar yaşlı olan bireylerin ve hastaların evlerine yolladığı sağlık personelleri aracılığıyla periyodik sağlık kontrollerini yaptırıyor.

Yaşlılar ve hastalar için evde kişisel bakım ve temizlik hizmeti vermekten de geri kalmayan Zonguldak Belediyesi; bu bireylerin saç kesim, sakal ve bıyık traş vb. kişisel bakım hizmetlerini de görevlendirdiği kuaförlere ücretsiz bir biçimde yaptırıyor.

Belediyenin görevlendirdiği temizlik personelleri ise yaşlıların ve hareket kabiliyeti olmayan engellilerin evlerini derinlemesine temizliyor.

Zonguldak Belediyesi, pandemi sürecinde dışarı çıkamayan yaşlıların ve engellilerin evine her gün sıcak ev yemeklerini de teslim ediyor.

Afetzedeleri unutmayarak onlara da gıda yardımı, para yardımı, barınma ve eşya yardımı gibi bir çok yardım yapan belediye, ev eşyaları veya giysileri yangın veya deprem sonrası tamamen zarar görmüş kişi ve ailelere de faydalı oluyor.

Kimsesi olmayan ve yaşam mücadelesi veren sığınmacılara ve mültecilere de tıpkı yoksul vatandaşlarına olduğu gibi para yardımı ve gıda yardımı gibi yardımlar yapıyor.

Yakacak yardımı içerisinde yoksul ve yoksul ailelere kış aylarında ısınabilmeleri adına kömür ve odun gibi yakacak malzemeler dağıtan Zonguldak Belediyesi; evinde kömür sobası olmayan bireylerin de soba gereksinimlerini karşılıyor.

Evinin boya, badana, tadilat gereksinimi olan fakat bütçesi yeterli olmayan muhtaç ve dar gelirliler için ücretsiz ev tadilat ve onarım hizmeti vererek, bu bireylerin daha sağlıklı ve bakımlı evlerde yaşayabilmelerine öncülük ediyor.

Kimsesiz, eşi vefat etmiş veya cezaevine girmiş veya eşinden boşanmış kadınlara da ayni ve nakdi yardımlar yapan belediye, bu kadınların velayetlerindeki çocuklarına da sahip çıkıyor.

Kısa olaraksı Zonguldak Belediyesi’nin sosyal yardımlarından yoksuller, dar gelirliler, genç veya yetişkin işsizler, yani asgari temel gereksinimlerini karşılayamayan herkes başvurabiliyor.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zonguldak Belediyesi ayni veya nakdi sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

Dilerseniz, bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek ve burada sosyal yardım başvuru formunu doldurarak da dilediğiniz yardım başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden belediye yardım başvurunuzu gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Zonguldak Belediyesi’ne ayni veya nakdi yardım başvurusunda bulunan bireyler; başvurularının son durumunu belediyeye ait telefon numarasını arayıp, belediye yetkililerinden bi hayli hızlıca öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları ve başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığı e-devlet üzerinden de rahatlıkla sorgulanabiliyorlar.

Yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden bunun yanı sıra başvuru sonucunu da öğrenebiliyorsunuz.

Ayni veya nakdi yardım başvurularınızı gerçekleştirdiğiniz belediyeye giderek de başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Lakin yardım başvurularının hemen hemen 3-4 hafta içinde neticelendiğını, arada bir de duruma göre yani yoğunluk durumuna bağlı olarak başvuruların sonuca varılmasının bir aydan daha uzun süreceğini de hatırlatmak istiyoruz.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Zonguldak Belediyesi’ni arayıp, güncel sosyal yardımları yani faydalanabileceğiniz ve başvurabileceğiniz yardımları öğrenmek, yardım için gerekli şartlara ve belgelere dair bilgi edinmek adına belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

444 06 67 telefon numarası üzerinden belediye yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Zonguldak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ülkemizde belediye veya büyükşehir belediyesi yardımlarına başvuran herkesin doldurması gereken başvuru formunda başvuru sahipleri yararlanabilecekleri tüm yardım türlerini listeli bir biçimde görebiliyorlar.

Gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı gibi yardımlar içinden ihtiyaç duydukları yardımları işaretlemek suretiyle bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuru sahiplerinin mesleklerine, aylık kazançlarına, gelir ve giderlerine dair soruları da mutlaka yanıtlamaları gerekiyor.

Böylelikle Zonguldak Belediyesi; bu soruların yanıtlarına bakarak, başvuru sahibinin maddi gücüne ve muhtaçlık durumuna dair bilgi ediniyor.

Binlerce başvuru formunu araştırmaya koyuldukten sonra da en yoksul kişi ve haneleri tespit ederek, bu bireylere faydalı oluyor.

Bundan dolayı de belediyeyi yanıltmamak ve belediyenin en muhtaç bireyleri tespit edebilmesini sağlamak adına yardımlara başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Yanlış bilgiler paylaşan örneğin, aylık geliri yüksek olmasına rağmen kendisini dar gelirli gösteren bireyler, ardından aldıkları tüm yardımları faizleriyle Zonguldak Belediyesi’ne geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Belediyeyi kandırdığı tespit edilen ve buna karşın borcunu ödememekte direten bireylere ise belediye, dava açıyor. Böylelikle de borcunu tahsil ediyor.

Borcu aldıktan sonra da bu parayı, diğer ihtiyaç sahiplerine yardım etmek adına kullanıyor.

Zonguldak Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı kapsamı içinde belediyeler; yoksul ailelere hemen hemen 4 kişilik bir ailenin aylık gıda gereksinimlerini karşılayan yardım kolileri dağıtıyor.

Yardım kolilerinin içinde makarna, pirinç, bulgur gibi yemeklik malzemeler ile zeytin, peynir, reçel gibi kahvaltılık malzemeler yer alıyor.

Zonguldak Belediyesi’nin erzak ve gıda yardımlarına bi hayli hızlı bir biçimde e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet başvuruları, ön başvuru olarak kabul ediliyor. Ön başvurusu kabul gören bireylerin ardından gerekli belgelerle birlikte bizzat bağlı oldukları belediyeye gitmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, direk bağlı oldukları ilçe belediyesinde başvuru formunu doldurarak da yardımlara başvurabiliyorlar.

Zonguldak Belediyesi gıda ve erzak yardımından yararlanmak istiyorsanız; başvuru formunda bulunan ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini mutlaka işaretlemelisiniz.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde belediye personellerinden belirli aralıklarla yardım kolilerini ev adresinizde teslim alabilirsiniz.

Zonguldak Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Zonguldak Belediyesi ayni veya nakdi yardımlarına il sınırlarında ikametgahı bulunan ihtiyaç sahipleri başvurabiliyorlar.

İşsiz gençler veya yetişkinler yani muhtaçların bunun yanında dar gelirliler yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Zonguldak Belediyesi; başvuru formlarını ve başvuru için istediğimiz belgeleri araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği kişi ve hanelere karar veriyor.

Başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre engelli belgesi, yoksullik belgesi, SGK maaş bordrosu vb. bir çok belge talep ediyor.

Başvurusunu olumlu yanıtlamaya karar verdiği bireylerin ikametgah adresine ise yerinde inceleme yapmak üzere bir komisyon gönderiyor.

Komisyon aracılığıyla teslim edilen raporu da belediye değerlendirme kurulu üyeleri ile birlikte araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği hanelere dair son kararını veriyor ve bu bireylere dair bir liste hazırlıyor.

Daha sonra da listede ismi bulunan bireylere yardım etmeye başlıyor.

Zonguldak Belediyesi; yardım başvurusunda bulunan muhtaç ve dar gelirlilerin bunun yanında muhtaçlığı kendisine zabıta veya diğer kurumlar veya bireyler aracılığıyla bildirilen bireylere de ayni veya nakdi yardımlar yapıyor.

Tüm yardım çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde insanları kırmadan yani insan onuruna yakışır biçimde gerçekleştiriyor.

Zonguldak Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası 

Zonguldak Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlılara ve Hastalara Sahip Çıkıyor! Zonguldak il sınırlarında ikamet eden ve korona virüs kapma riski yüksek miktarda olan 65 yaş üstü yaşlılara ve kronik hastalara -kolaylık sağlayan Zonguldak Vefa Sosyal Destek grubu, 112, 155 veya 156 sosyal destek hatlarından birini arayan vatandaşlarına yardım eli uzatıyor.

Markete, eczaneye, pazara ve diğer yerlere gönderecek kimsesi olmayan engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar için alışveriş yapan gönüllüler, talep üzerine yaşlı ve hasta bireylerin bankadan paralarını veya maaşlarını çekerek, onlara ev adreslerinde teslim ediyor.

Yardım isteyen Zonguldaklı vatandaşların ise alışveriş fiyatını evlerinde teslimat sırasında ödemeleri gerekiyor.

Kimi zaman da gönüllüler, muhtaç bireylerden ücret talep etmeyebiliyor.

Zonguldak Belediyesi Beyaz Masa İletişim Bilgileri

Zonguldak Belediyesi Beyaz Masa’yı arayarak da her türlü talep, soru, öneri ve görüşlerinizi belediye yetkililerine iletebilirsiniz.

Yardımlarla alakalı bilgi almak adına 444 06 67 Beyaz Masa çağrı merkezini arayabilirsiniz.

0552 897 67 67 Whatsapp ihbar hattı üzerinden de yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu makalemizde kısaca Zonguldak Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Zonguldak Belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu