Sağlık

Zencefil Faydaları ve Zararları

Zencefil Faydaları ve Zararları, sağlık bölümümüzde Zencefil Faydaları ve Zararları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Zencefil Faydaları ve Zararları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Zencefil Faydaları ve Zararları

Zencefilgiller familyasından ve Latince adı Zingiber officinale olan zencefil, Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropik iklimlerinde yetiştirilen bir bitkidir. Zencefil faydaları şimdilerde bir çok hastalık için araştırılmaktadır.

Sağlığa yönelik kullanımı, baharat olarak kullanımından daha popüler olan zencefil 1-2 metreye kadar uzayabilen fazla yıllık bir bitkidir ve yurdumuzda yetişmemektedir.

Kakule ve zerdeçal ile aynı aileden gelen zencefil yüzlerce kimyasal bileşen içerir. Bu kimyasallar içinde uçucu yağlar (kamfen, fellandren, zingiberin, zingiberol, okaliptol, sitral, borneol ve linalol), antioksidan özellikli fenolik bileşikler (gingerol, zingerone, shogaoller) ve reçineler bulunur.

Ayrıca zencefilin içinde C vitamini, B vitaminleri, folat, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko bulunur. Zencefilin içindeki en önemli madde fenolik bir bileşik olan gingeroldür. Gingerolün antioksidan değeri bi hayli yüksektir.

Zencefil binlerce senedir hem aroması sebebiyle kullanılmış hem de sağlığa yönelik faydalarından ötürü terapötik amaçlarla kullanılmıştır. Biz bu makalemizde zencefil ile ilgili daha kapsamlı kapsamlı bilgiler aktaracağız ve bilimsel araştırmalara göre zencefil faydalarıve zararları ile alakalı olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Zencefilin, hem tıbbi olarak hem de mutfakta baharat olarak kullanılan kısmı kök sapıdır. Bu kök kurutularak toz haline getirebilir yahut taze olarak satılabilir.

Bu bitki içindeki kimyasallardan bir diğeride müshil ve antiasit ilaçlarda kullanılan bir bileşendir.

Zencefil hem Arap hem de Asya kültürlerinde, Hindistan’a özgü geleneksel tıp uygulamalarını içeren Ayurveda‘da kullanılmıştır.

Zencefil, 2000 yıl önce Hindistan’dan Roma İmparatorluğu’na ihraç edilmiştir ve burada özellikle tıbbi özellikleri sebebiyle bi hayli kıymetli bir bitki olmuştur.

Bu bitki geleneksel olarak sdüşüşe yönelik faydaları için, grip ve soğuk algınlığı, artrit, kolik, kusma, ishal ve adet ağrıları için kullanılmıştır.

Zencefil faydaları denince akla ilk antioksidan gelmektedir. Zencefilin içindeki bir çok aktif maddenin antioksidan özellikleri mevcuttur. Antioksidanlar oksidatif stresi etkisiz hale getirirler. Oksidatif stres bir çok hastalıkla ilişkili bulunmuştur ve bir antioksidan olarak zencefilin sağlığa bir çok faydası olabilir. Zencefil kökünün antioksidan içeriği bi hayli yüksek düzeydedir (3,85 mmol/100 g). Bunun bunun yanında zencefilden daha fazla miktarda antioksidan içeren bitkiler yalnızca nar ve bazı çilek türleridir.

Zencefilin içinde gingerol adı verilen fenolik maddeler bulunur. Gingerolün antioksidan ve antienflamatuvar etkileri bi hayli kuvvetlidir. Antienflamatuvar maddeler, kronik duruma geldiği takdirde vücutta kronik hastalıklara neden olabilen enflamasyonla savaşırlar.

2014 senesinde yapılan ve gingerolün biyolojik aktivitelerinin incelendiği bir araştırmada, antioksidan ve antienflamatuvar detaylarının yanında antikanser özellikleri de olduğu görülmüştür. Yani zencefil kansere karşı da etkili olabilir. Zencefiln faydaları bununla da bitmiyor.

Bilimsel araştırmalar, ham yahut kısmen saflaştırılmış esktre halindeki gingerollerin (özellikle [6] -gingerol) antikanser özellikleri olduğunu göstermektedir. Zencefilin kanser büyümesini önlemedeki yahut bastırmadaki etkinliği, lenfoma, hepatom, kolorektal kanser, meme kanseri, cilt kanseri, karaciğer kanseri ve mesane kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinde incelenmiştir.

Kanser üzerindeki etkisi apoptozu (hücrenin kendi kendine ölümü) sağlaması ve sitotoksik (doğrudan kanser hücresinin yok edilmesi) olmasıdır.

Bunun yanında zencefilden ve içindeki etken maddelerden elde edilen ekstrelerin genelde hayvanlar üzerinde ve test tüplerinde incelendiğini belirtmekte yarar var. İnsanlar üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmadan bu ekstrelerin insan kanserlerine etkisi, nasıl ve hangi dozda kullanılacağına dair karar verilemez.

Zencefil faydaları ağrılar üzerinde de etkilidir. Birçok bilimsel araştırma zencefilin, kas ağrısı ve adet sancıları dahil olmak üzere ağrı kesici özellikleri olabileceğini göstermektedir.

Zencefilin osteoartrit ile ilişkili ağrıları ve enflamasyonu azaltabileceğini destekleyen çalışmalar mevcuttur.

2005 senesinde yapılan bir araştırmada, steroidal olmayan antienflamatuvar ilaçlardan birisi olan ibuprofen, zencefil ve plasebonun osteoartrit üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hem ibuprofen hem de zencefil gruplarında, ağrı ile ilişkili semptomlarda plaseboya göre ciddi miktarda iyileşme görülmüştür.

2016 senesinde sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, zencefilin ekstraktı (günde 50 mg, 6 ay boyunca) ile tedavi edilen diyabetli farelerin, zencefil verilmeyen farelere göre, enflamasyon ve kalp fonksiyon değerlerinde ciddi miktarda iyileşme görüldü.

2015 senesinde tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada, zencefilin, açlık kan şekeri, hemoglobin A1c, Apo B, Apo B/Apo A-I ve MDA değerleri üzerindeki etkileri incelendi.

Ayrıca zencefilin tip 1 diyabet üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini destekleyen araştırmalar da mevcuttur. Tüm bu değerlerde iyileşmenin görüldüğü çalışmada, zencefilin diyabet hastalarında kronik komplikasyonların önlenmesi yönünden faydalı bir ilaç olabileceğine karar verilmiştir.

Zencefil zararları araştırılan konulardandır; ama aşırıya kaçılmadıkça zararlı değildir. Lakin aşırı miktarda tüketildiği takdirde sindirim sistemini rahatsız edebilir.

Bazı araştırmalar zencefilin kan inceltici etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle kanama riskini arttırabilir. Kanama sorunu olanlar zencefil kullanımında dikkatli olmalıdır. Ayrıca ameliyattan minimum bir hafta önce bu bitkinin tüketiminin sonlandırılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu