Sağlık

Zayıflamada Etkili Yoga Hareketleri

Zayıflamada Etkili Yoga Hareketleri, sağlık bölümümüzde Zayıflamada Etkili Yoga Hareketleri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Zayıflamada Etkili Yoga Hareketleri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Zayıflamada Etkili Yoga Hareketleri

Herkes, zayıflamada etkili yoga hareketleri aracılığıyla kilo verebilir. Sayısız faydaları olan yoga kilo vermede de önemli etkilere sahip. Burada önemli olan doğru yoga hareketlerinin kullanılmasıdır. Bilindiği üzere birden fazla yoga duruşu ve pozisyonu mevcut. Yeni başlayanlar daha hafif yoga duruşlarını tercih edebilirler. Düzenli olarak yoga yapılmaya devam edildiğinde daha ileri düzey duruşların yapılması olabilecek olacaktır.

Lakin; esnek olmayanlar hafif hareketlerle yogaya başlamalıdır. Yoga evde yapılabilir. İsteyenler bir eğitmen eşliğinde de başlangıç yapabilirler. Zayıflama diyetleri egzersizler desteklenmelidir. Bunun için yoganın seçilmesinin nedeni yoganın bedensel rahatlama sağlamasının bunun yanında ruhsal anlamda insana kattıklarıdır. İşte zayıflamak, kilo vermek isteyenler için özel yoga duruş ve pozisyonları.

Savaşçı duruşu, özellikle karın ve kalça zayıflamasında etkilidir. Bu bölgelerinden şikayetçi olanlara tavsiye edilir.

Bu duruş için;

Her ayak için olmak üzere bu poz günde beş kez tekrarlanmalıdır.

Zayıflamayı destekleyen önemli pozisyonlardan bir tanesi de pigeon pozisyonudur. Bu pozisyon için ilk kez eller ve dizlerle yere yaslanılır. Bu arada ileriye doğru bakılır. Sağ diz bükülür ve iki elin arasına getirilir. Topuk sol uyluğun altında olacak biçimde pozisyon alınır. Sol bacak geriye doğru uzatılır. Uzatılan bacağın ayak parmakları yere basar. Eğer bu hareket için yettiği kadar esneklik sağlanamıyorsa sağ kalça altına yoga bloğu konulabilir.

Eğer yoga bloğu yoksa bir battaniye de iş görür. Nefes verilirken ileri bakılır. Daha sonra bacaklar pozisyon değiştirerek aynı hareket yapılır. Tekne pozisyonunda; yere oturulup ayaklar uzatılır. Sırt bir yere yaslanarak bacaklar yukarı kaldırılır. Denge sağlanmaya çalışılır. Denge sağlandığında eller dizlerin kenarlarına doğru kaldırılır. Otuz saniye kadar beklenir. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Bu pozisyon da kilo vermede etkilidir.

Ayaklar tamamen açılır. Ayaklar içinde altı ile sekiz santim arası açıklık olmalıdır. Kollar yere paralel olacak biçimde yukarı kaldırılır. Avuç içleri aşağıya bakar. Sağ ayak sağ tarafa doğru 90 derece döndürülür. Sol ayak ise 45 derece çevrilir. Üst vücut, sağa bakacak biçimde pozisyon alınır. Sol el tamamen ve dümdüz olacak biçimde yukarı kaldırılır. Yüz yukarıya kaldırılarak sol ele bakılır. Sağ el ile yere ulaşmaya çalışılır. Bu esnada göğüs öne doğru bakmalıdır. Omuzlar, kalça ve eller sıraya girer. Bu pozisyon otuz saniye boyunca tutulur. Daha sonra başlangıç pozisyonuna gelinir. Tekrar aynı pozisyon alınarak tekrar edilir.

Plank pozisyonu, zayıflamak isteyenlerin yağ yakımı için en sık yaptıkları pozisyonlardan biridir. Bu yönüyle bi hayli popüler bir duruştur. Son derece basit bir yoga duruşu olmasıyla da tercih edilir. Yüzü koyun bir duruş alınır. Eller yere konularak vücut kaldırılır. Bu arada ayaklar uzatılmış ve omuz alanınde açılmıştır. Parmak uçlarıyla yere bastırılarak vücudun kalkması için destek verilir. Bu pozisyonda boyun, omurga ve bunun yanı sıra kalça dümdüz tutulmaya çalışılır. Karın içeriye doğru çekilir. Sabit kalınması için kalça sıkılır. Otuz saniye kadar bu pozisyonda kalınır. Bu pozisyon ilk başlarda zor gibi gözükse de bir iki denemeden sonra rahatlıkla yapılacak bir pozisyondur.

Bu pozisyon dinlenme pozisyonu olarak bilinir. Lakin; bu pozisyon dinlenme pozisyonundan çok daha yükseksını içerir. Dizlere bükülerek yere oturulur. Dizler birbirinden biraz ayrılır. Ayaklar birbirine tam anlamıyla değecek biçimde birleştirilir. Öne doğru yavaşça eğildikten sonra eller ayaklardan ileri doğru götürülür. Göbek bölümü tamamen dizlere temas eder. Alın yere yakındır ve eller tamamen öne uzanmış biçimdedir. Dinlenme sağlandıktan sonra diğer yoga pozisyonuna geçilir.

Bu duruş şekli; hipofiz bezine, tiroitlere ve böbrek üstü bezlerine kan akışını artıran bir pozisyondur. Metabolizmayı düzenleyerek hormonların salınımına yardımcı olmaktadır. Bacaklar yukarı doğru esnek biçimde sırt üstü yatılır. Kollar vücuda ve avuç içleri aşağı bakacak biçimde tutulur. Eller yerden kuvvet alarak kalça kaldırılır. Bacaklar, kafanın üzerinden geriye doğru götürülerek yere dokunmaya çalışılır. Daha sonra eller köprü pozuyla birleştirilir.

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki; zayıflamak için yalnızca yoga tabi ki yeterli değildir. Yoga birinin diyetini ve zayıflama programını destekleyecek bir faaliyettir. Yogadaki özel pozisyon ve duruşlar yağ yakımı hızlanır ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yoganın zayıflamayı desteklemesi için düzenli bir biçimde yapılması da mühimdir.

Haftada minimum beş veya altı gün yoga yapılmalıdır. Her defasında yirmi yirmi beş dakika kadar yoga yapılması yeterli olacaktır. Yoganın zayıflama üzerindeki olumlu etkilerinden bir diğeride sağladığı ruhsal rahatlamadır. Diyet programları uygulanırken bireylerde stres görülür. Yoga gerek nefes egzersizleri gerekse duruşlarıyla birinin gevşemesini ve ruhsal anlamda rahatlamasını sağlar. Bu da stres faktörünü yok eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu