Müşteri Hizmetleri

Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı

Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı, müşteri hizmetleri bölümümüzde Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı ile alakalı bilgiler paylaştık. Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı yazımızın detayları..

Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı

Zabıta

Her şehrin belediyesine bağlı olan günümüzde çoğalan zabıta mesleği halkın huzur ve düzenini sağlayan belli yasaklara uyulup uyulmadığını denetleyen bunun yanı sıra görev yaptıkları yerde işlenen suçları takip eden yapılması suç olan şeylere el koyup durumu yetkililere bildiren memurlardır.

Zabıtaların Görevleri Nelerdir?

Yurdumuzda iki tür zabıta çeşidi mevcuttur bunlardan biri genel zabıta diğeri ise özel zabıtadır. Genel zabıtalar halkın düzeninden, rahatından sorumlu olan denetleyenlerdir, özel zabıta ise suç delilleri toplayan ve suçluları yakalayan zabıtalardır. Zabıtaların genel görevleri gereken uygulamaları kontrol etmek, şikayetleri dinlemek, pazarlarda kontrol yapmak, sağlığa uygun üretim yapmayan dükkanları denetlemek, su, kanalizasyon gibi alanlarda bir problem yaşanıyorsa alakalı kurumlara haber vermek, belediyeler aracılığıyla kullanılmasına izin verilmeyen halka açık yerleri kullanmaya kalkanlara izin vermemek, belediyeye ait tarihi eserlerin muhafaza edilmesina yardımcı olmak, zarar görmesine izin vermemek, halka açık yerlerin, sağlık şartlarına uygun olup olmadığını denetlemek, bu yerlere belediyece ruhsat verilmesi için gerekli incelemeyi yapmak, açılış ve kapanış saatlerine uyup uymadıklarını kontrol etmek gibi görevlerdir.

Ayrıca doğal afet hadiselerinda yani deprem, su baskını, yangın gibi şeylerde mesai saati dışında da çalışmak zorundadırlar.

Zabıtalar görevleri ile alakalı kanun ve yönetmelikleri bilmek zorundadır belediyede bulunan belgeleri gizli tutmakla yükümlüdürler hizmet ettikleri sürece kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadırlar.

Osmanlıda kurucumuz olan Osman Gazi bağımsızlık ilan ettiğinde, yurdumuzdaki huzuru korumak amacı ile ilk zabıta teşkilatını kurmuştur o devirde zabıtalara su başı denmiştir her sene 4-8 Eylül haftası zabıta haftası olarak kutlanır.

Zabıtanın şikayet hattı numarası bulunmaktadır. Bu numaradan arayarak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Zabıta İletişim Şikayet Hattı Telefon Numarası
153

Arama Kelimeleri: zabıta telefon numarası, zabıta iletişim, alo 153 hattı, zabıta şikayet hattı, zabıta iletişim bilgileri, zabıta şikayet, 153 hangi numara, 153 zabıta

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu