Sağlık

Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları

Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları, sağlık bölümümüzde Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Yüze Buz Sürmek Zararları – Faydaları

Hepimizin bildiği gibi yüzümüz, en göz önünde bulunan ve çoğu insanın da çok dikkat ettiği bir bölgedir. Temizlemek, nemlendirmek gibi basit olan adımları çoğumuz yapmaktayız. Elbette ki, aldığımız yüz temseyirci ürünlerin bunun yanında, çoğu kez yüzümüzü temizlemek için su kullanırız. Bu noktada son haftalarda çok popüler olan yüze buz sürme uygulaması yaygınlaşmaya sürdürmektedir. Çoğu kişi ayrıntılı olarak araştırmadan bu işlemi yaptığında, çeşitli problemlerle yüz yüze kalabilir. Tıpkı ateş gibi, buzun da tenimizi,cildimizi ve yüzümüzü yakabileceğini biliyor muydunuz? Ateş kadar kuvvetli yakmasa da buz yanığı terimi gerçektir ve yüze buz sürmek iyi gelir mi diye düşünürken okuduğunuz bir yazıya inanıp denedikten sonra yüzünüzü yakmanız gerçekten kötü olacaktır. Bu noktada önemle üstünde durulması gereken birincil nokta cildinizin hassas olup olmamasıdır. Eğer son derece hassas bir cilde sahipseniz yüzünüze buz sürmenizin kötü sonuçlara yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Bilhassa cilt yapısı hassas olan, kılcal damarları yüzüne yakın olan ve beyaz tenli bireylerin, yüze buz sürmek uygulaması  yapılmadan önce bi hayli dikkatli olmaları, buzu asla goğrudan yüzlerine sürmemeleri, en kötü ihtimalle buzu bir şeye sarıp öyle devam etmeleri gerekmektedir. Beyaz tenli ve damarları cilt yüzeyine çok yakın olan bireylerde, yüze buz sürme uygulamasında, kılcal damarlar tenin yüzeyine çok yakın olduğundan dolayı damarlar ile alakalı bir sorun yaratabilir, birinin cildinde buz yanığı yapabilir.

Bilhassa beyaz tenli bireylerin, yalnızca buzla yapılan bakımlarda değil diğer tüm bakımlarda ve ciltle alakalı işlemlerde çok dikkatli olması gerekir. Beyaz ten her türlü alerjik reaksiyona ve hastalıklara diğerlerine göre daha yakındır. Bu sebepten dolayı, beyaz tenli bireylerin her türlü işlemi yapmadan yahut yaptırmadan önce dikkatli olmaları, çok gerekli görülmediği sürece de yüze buz sürme uygulamasının yerine getirilmemesi gerekir. Yine de bu işlemi yaptırmak isteyen bireylerin yaptırmadan önce bir cilt sağlığı uzmanından tavsiye almaları ve ona göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Daha öncede altı çizildiği gibi, hassas cilde sahip olan insanlarda buz sürme uygulaması birden çok soruna sebep olabilir. Yine de kullanılırsa ve yan etkiler meydana gelirsa işlemin sonlandırılması ve tekrar edilmemesi gerekir. Sorunlar şu biçimde sıralanabilir;

Buna benzer cilt hastalıkları, eğer cilde buz sürme uygulamasından kaynaklanıyorsa, uygulama derhal sonlandırılmalıdır. Ve bu problemler devam ederse, uzman bir doktora başvurulmalıdır. Hassas cilde sahip bireyler, çoğu cilt uygulamasını yaptırmadan önce bir uzmana başvurmalıdır ve uzman kişilera başvurmadan önce evde tek başına yapılması, tahriş,kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi yukarıda sıralanan sorunlara yol açabileceğinden dolayı tehlikelidir ve önerilmez.

Buz sürmenin faydaları olduğuda bilinmektedir. Bu faydaların başında da kan dolaşımını arttırmasıdır. Kan dolaşımının arttırması da bilindiği gibi cildin renklenmesini sağlamasıdır. Makyaj ile verilen bu renk, bir süre sonra kaybolmaktadır ve bu sorunun ortadan kalkması içinde bir buz küpü işinizi görecektir. Sabah kalktığınızda yüzünüze buz sürmeniz bi hayli faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu