Başvurular

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Yozgat Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İç Anadolu Bölgemizin gezilip görülmeye değer şehirlerinden birisi olan Yozgat’ta ikamet eden yoksul vatandaşlarına 2021 senesinde ve pandemi sürecinde de kolaylık sağlayan Yozgat Belediyesi; sosyal yardımları ile binlerce aileye umut oluyor.

Dar gelirli ve yoksul ailelere düzenli biçimde kuru gıda ve erzak yardımı yapan Yozgat Belediyesi; para yardımı ile maddi anlamda zorda olan bireylerin yaralarına bir nebze de olsa merhem oluyor.

Ailelerin bunun yanında yoksul ve kimsesiz yetimlere, öksüzlere, engellilere ve dul kadınlara da yardımcı olmaktan geri kalmayan Yozgat Belediyesi sosyal yardımlarına belediyeye giderek veya e-devlet üzerinden bi hayli hızlıca başvurabiliyorsunuz.

Bu makalemizde kısaca Yozgat Belediyesi aracılığıyla yapılan sosyal yardım çalışmalarına dair sizleri bilgilendirmeye, Yozgat Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Yozgat Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yozgat Belediyesi aracılığıyla yapılan ayni ve nakdi yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Mültecilere ve sığınmacılara yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Kira yardımı
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı

Yozgat’ta bulunan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden aşevi; her gün binlerce muhtaç ve kimsesiz vatandaşının karnını doyuruyor.

Yozgat Belediyesi; düzenli olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahibi bireylerin evlerine gıda ve erzak yardım kolilerini görevlendirdiği personeller aracılığıyla teslim ediyor.

Aşevinde pişirilen sıcak ev yemekleri ise kronik hastaların, engellilerin ve yaşlıların evine her gün görevliler aracılığıyla götürülüyor.

Engellilerin, kimsesiz kronik hastaların hayatlarını iyileştirmek ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunan Yozgat Belediyesi; bu bireylere medikal ve tıbbi malzeme yardımında da yer alıyor.

Başvurusu kabul görenler, belediyeden ücretsiz bir biçimde baston, havalı yatak ve tekerlekli sandalye alabiliyorlar.

Sağlık yardımı kapsamı içinde hastalığı olan fakat SGK kaydı bulunmayan bireylere ilaç ve ameliyat vb. yardımlar da yapan Yozgat Belediyesi, yaşlıların ve kronik hastaların evlerine ise onların periyodik sağlık kontrollerini yapmaları için sağlık personelleri yolluyor.

Kişisel bakım hizmeti vererek, yaşlıların ve hastaların periyodik sakal, saç kesim vb. kuaför işlemlerini de gerçekleştiren belediye, evini temizleyemeyen yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların evlerini temizlik personellerine temizleterek, bu bireylerin hijyenik bir ortamda yaşayabilmelerini sağlıyor.

Muhtaç çocuklar için burs desteği veren belediye, öğrencilerin maddi imkansızlıklar yüzünden eğitim yaşamları boyuncan uzaklaşmalarını ve derslerini aksatmalarını önlemek adına onlara kırtasiye yardımı, ulaşım yardımı ve giysi yardımı gibi yardımlar da yapıyor.

Ulaşım yardımı içerisinde okula otobüs veya dolmuşla gitmeye bütçesi olmayan çocukların ulaşım giderlerini karşılıyor.

Kırtasiye yardımı içerisinde bu çocuklara okulda kullanmaları için defter, kalem, kitap vb. malzemeler armağan ediyor.

Giysi yardımı içerisinde ise çocuklara beğendikleri, beden ve ayak numaralarına uygun ayakkabı, önlük, mont, kaban, bot vb. kıyafetler armağan ediyor.

Yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocuklarının bunun yanında yeni doğan bebeklerini de önemseyen Yozgat Belediyesi; muhtaç ailelerin bebekleri için bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği ve battaniyesi vb. malzemelerin olduğu Hoş Geldin Bebek armağan paketlerini ailelere armağan ediyor.

Mülteci ve sığınmacılara da destek olan belediye, kalacak yeri olmayan bireylerin bir süreliğine barınma gereksinimlerini karşılıyor. Zaman zaman bu bireylere para yardımı da yapan belediye,  hayırseverler aracılığıyla bağışlanan giysileri, mobilyaları ve eşyaları da bu bireylere dağıtıyor.

Afetzede vatandaşlarının yaralarını sarıp sarmalamak ve onlara yardımcı olmak maksadıyla bu bireylere de para yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı, barınma yardımı gibi yardımlar yapıyor.

Yozgat Belediyesi; kirada oturan fakat kira giderini karşılamakta zorlanan bireylere bir miktar para yardımı yapıyor.

Evinin boya ve badanaya veya tadilata gereksinimi olan yoksul bireylere ise başvurularının kabul edilmesi üzerine tadilat ve tamirat hizmeti sunuyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde tüm vatandaşlar, bağlı oldukları ilçe belediyesinin veya büyükşehir belediyesinin ayni veya nakdi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriyle başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yozgat Belediyesi yardımlarına başvurmak ve yardımları öğrenmek isteyen Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Burada bulunan başvuru formunu doldurup, başvurulmak istenen belediye Yozgat belediyesi olarak seçilerek, formda bulunan yardımlardan dilediğinize başvurabiliyorsunuz.

Başvurular; bizzat Yozgat Belediyesi’ne gidilerek ve burada başvuru formu doldurularak da yapılabiliyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yozgatlı ihtiyaç sahipleri, önceden başvurdukları yardımları sorgulamak istediklerinde de sorgulama işlemini e-devlet üzerinden TC kimlik no ve şifre bilgileri ile gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru sorgulama maksadıyla Yozgat Belediyesine ait olan telefon numarasını da arayabiliyorsunuz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediye binasına giderek de başvurunuzun son durumunu yani sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız linki tıklayabilirsiniz.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin ayni veya nakdi yardımlara başvururken mutlaka doldurmaları zorunluluk arz eden başvuru formunda başvuran bireyleri birtakım sorular bekliyor.

Bu sorular aracılığıyla Yozgat Belediyesi, yardıma başvuran bireylerin gerçekten yoksul veya dar gelirli olup olmadıklarını tespit ediyor.

Başvurulara verilen yanıtlar ışığında da yardım edeceği bireylere karar veriyor.

Misal verilecek olursa, başvuru sahibinin aylık gelirine, aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına, medeni haline, evinin mülkiyetinin kendine ait olup olmadığına, aylık fatura ödemelerine, hane toplam aylık kazancına dair bazı soruları mutlaka yanıtlaması gerekiyor.

Muhtaç veya dar gelirli olmamalarına rağmen sırf bazı yardımlardan yararlanmak adına belediye başvuru formunda kendini yoksul veya işsiz gösteren ve bu durum ardından belediye aracılığıyla göze çarpan Yozgatlılar, belediye aracılığıyla uygulanan cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu bireylerin aldıkları tüm ayni ve nakdi yardımları mutlaka Yozgat Belediyesi’ne güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Borcunu ödememekte ısrarcı olan bireylere ise belediye, belirli bir zaman veriyor.

Bu zaman zarfında borcunu ödemeyen bireylerin borcunu ise onlara dava açarak, yani icra yoluyla tahsil ediyor.

Yozgat Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bizzat Yozgat Belediyesi’ni arayıp, güncel sosyal yardım türlerini, başvuru şartlarını ve başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek adına belediyeye ait olan 0354 666 66 66 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş, talep ve önerileriniz için bu numara üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Yozgat Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yozgat il sınırlarında ikamet etme şartını taşıyan tüm ihtiyaç sahipleri, belediyenin sunduğu ayni ve nakdi yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Yani ayni ve nakdi yardımlar, kimsesiz yaşlıları, muhtaçları, düşkünleri, engellileri, kronik hastaları, dul kadınları, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarını kapsıyor.

Bu bireylerin yardım başvuru formunu teslim etmenin bunun yanında kendilerinden belediye aracılığıyla talep edilen birtakım belgeleri de zamanında belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Misal verilecek olursa engellilerin engelli belgesini, yoksul ve muhtaç çocukları için eğitim ve kırtasiye yardımına başvuracak olan anne veya babaların ise çocuklarına dair öğrenci belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu talep edilen diğer belgeler içinde yer alıyor.

Yozgat Belediyesi, bu belgeleri detaylıca araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği bireylerin isimlerinin olduğu bir liste hazırlıyor.

Bu listede bulunan Yozgatlı muhtaç ve ihtiyaç sahibi bireylerin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Daha sonra da inceleme komisyonunun hazırladığı rapora bakarak, ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair fikir ediniyor.

Yozgat Belediyesi değerlendirme kurulu, tüm belgeleri, raporu ve başvuru formunu son bir kez inceleyerek, yardım edeceği bireylere dair son kez karar veriyor.

Yardım başvuruları kabul gören ve yardım alan bireylerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde ise mutlaka bu duruma dair belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Bu durumda bu bireylere yapılan yardımlar kesiliyor ve diğer ihtiyaç sahiplerine yardım edilmeye devam ediliyor.

Yozgat Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak içeren yardım kolileri aracılığıyla aileler, temel beslenme gereksinimlerini karşılayabiliyorlar.

Yardım kolileri, hemen hemen dört kişilik bir ailenin bir aylık gıda gereksinimlerini karşılayan malzemelerden oluşuyor.

Düzenli olarak bu yardım kolilerini ev adreslerinden teslim almak isteyen Yozgatlı ihtiyaç sahiplerinin ise başvuru formunda bulunan sosyal yardım türleri içinden mutlaka Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretleyen bireyler, aynı başvuru formu ile diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Yozgat Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Yozgat Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlılara ve Kronik Hastalara Yardım Etmeye Devam Ediyor. Ülkemizin tüm illerinde ve çoğu ilçelerinde pandemi bundan dolayı dışarı çıkma kısıtlamalarına maruz kalan 65 yaş üstü yaşlılara ve kronik hastalara yardım elini uzatan Vefa Sosyal Destek Grubu Yozgat gönüllüleri, Yozgatlı yaşlı ve hastalara yardım ediyor.

112, 155 veya 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını aradığınızda gönüllülerden sizin için markete, pazara, eczaneye hatta bankaya gitmelerini bile rica edebiliyorsunuz.

Böylelikle dışarı çıkmadan ve virüs kapma tehlikesiyle karşılaşmadan temel gereksinimlerinizı evinizden karşılayabiliyorsunuz.

Bu makalemizde kısaca Yozgat Belediyesi yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Yozgat il sınırlarında ikamet ediyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu