Başvurular

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ?

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ?, başvurular bölümümüzde Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir ?

İçerik gizle
11-Kömür Yardımı
22-Aşı Parası
33- Doğum Ve Süt Parası
44- Çocuk Parası ( Eğitim Yardımı )
55–Gebelik Yardımı
66- Yaşlılık Maaşı
77- Dulluk Maaşı
88-Engelli Maaşı
99-Öksüz-Yetim Maaşı
1010- Elektrik Yardımı
1111- Asker Ailene Maaş Yardımı
1212- Silikozis Aylığı
1313-Kronik Hastalara Elektrik Yardımı
1414- Tüberküloz Ve SSPE Hastalarına Verilen Maaş
15Sosyal Ekonomik Destek Yardımı
1615- Yeşil Kartlılara Para Yardımı 2021

Yeşil kartlılara verilen yardımlar 2021 senesinde da sürdürmekte. Bilhassa de ülkemizde ve dünya çapında yaşanan son ekonomik sıkıntılarla birlikte ” yeşil kartlılara yardım var mı ? ” sorusu sürekli olarak sorulmaya başlanmıştır.

Bizde bu paylaşımımızda devlet aracılığıyla yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusuna değinmeye çalıştık ve yeşil kartlılar nelerden faydalanabilir anlatmaya çalıştık.

Yeşil kartlı vatandaşlarımıza devletin verdiği birden çok yardım var. Eğer yeşil kartlı iseniz birazdan maddeler halinde sayacağımız yardımlardan faydalanabilirsiniz. Gelin şimdi yeşil kartlıların alabileceği yardımlar 2021 itibariyle neler bir bakalım.

1-Kömür Yardımı

Yeşil kartlılara verilen yardımlar içinden ilk sayacağımız yardım kömür yardımı. Kömür yardımı almak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekmektedir. Syd Vakıfları her aileye 750 kg toplamda 30 torba kömür yardımı yapmaktadır. Açıklamalarını bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

2-Aşı Parası

Eğer yeni bir bebeğiniz dünyaya gelmişse Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından Aşı parası yardımı alabilirsiniz. 0-6 yaş arası çocukları bulunan aileler bu yardımdan faydalanabilirler.

Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Yeşil kartlıların faydalanabileceği bu yardımın detaylarına buradan varabilirsiniz.

3- Doğum Ve Süt Parası

Yesil kartlilara verilen yardimlar 2021 yılı itibariyle sürdürmektedir. Bu yardımlardan bir diğeride Doğum Ve Süt Parasıdır.

Doğum yapan annelere devletimiz doğum parası yardımı yapmaktadır.

  • Tek sefere mahsus olmak üzere
  • Birinci çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL

Süt parası 2021 yılı itibariyle 180 TL olup tek sefere mahsus bir ödemedir.

Eğer çoklu doğum yapmış iseniz Çoklu doğum yardımı çocuk başına 185 TL olarak yapılmaktadır. Süt parası yatmadı ise başvuru yaptığınız yeri mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Çoklu doğum yardımı, doğum yardımı, süt parası ve yeşil kartlılar süt parası alabilir mi ? ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak varabilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar
Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar

4- Çocuk Parası ( Eğitim Yardımı )

Yesil kart yardimlari içinde belki de en fazla araştırılani halk içinde çocuk parası olarak da anılan şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarıdır. Sosyal güvencesi olmayan yeşil kartlı ailelere verilen bu yardım PTT’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Yeşil kartlılara destek maksadıyla ödenen bu yardımın detayları şöyle.

Çocuk parası (eğitim yardımı ) ödemeleri miktarı şöyle:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45TL
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50TL
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Yeşil kartlılara devlet yardımı içinde önemli bir kalem olan Çocuk parası yardımı Açıklamalar için tıklayınız. Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemlerini ALO 144 yardım hattı üzerinden yapılabilir.

5Gebelik Yardımı

Yeşil Kartlı vatandaşlara yardım kalemlerinden bir diğeride gebelik yardımıdır. Gebelik yardımı ile çocuk bekleyen ailelerin bir nebze maddi yüklerini hafifletmek amaçlanır. Devletin yeşil kartlılara maddi yardım olarak en fazla verdiği yardım diyebiliriz.

Gebelik yardımı aylık 45 TL‘dir. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmakta olup 2 ayda bir hesaplara geçmektedir.

1.takip zamanında toplam 4 kez kontrole gideceksiniz ve 4 ödeme alacaksınız. Buda 4×45=180 TL yapmaktadır.

2.takip zamanında toplam 3 kez kontrole gideceksiniz ve 3 ödeme alacaksınız. Buda 3×45=135 TL yapmaktadır.

3.takip zamanında toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.

4.takip zamanında toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca toplamda 9×45= 405 TL ödeme alım yapacağınız manasına gelmektedir. Açıklamalar.

6- Yaşlılık Maaşı

65 yaşını doldurmuş vatandaşlarımıza verilen bir diğer yardım ise 65 yaş yaşlılık maaşıdır. Bu yardım her ay düzenli olarak PTT şubelerine yatmaktadır. 2021 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı 763,67 TL olmuştur. Açıklamalara buradan varabilirsiniz.

7- Dulluk Maaşı

Yesil kartlilara verilen yardimlar 2021 senesinde da sürdürmekte. Bunlardan iri de dulluk maaşıdır. Eşi vefat eden kadınlara bağlanan bu yardım 2 ayda bir ödenmekte olup toplam 650 TL‘dir. Açıklamalar.

8-Engelli Maaşı

Yeşil kartlıya sosyal yardım denilince akla gelen diğer bir yardım ise engelli maaşıdır. Eğer engelli raporunuz %40 ve üzeri ise engelli maaşı alabilirsiniz. Engelli maaşları PTT üzerinden yatırılmaktadır. Şartları taşıyan vatandaşlara şu miktarlarda ödeme yapılmaktadır.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61TL’dir. Açıklamalar.

9-Öksüz-Yetim Maaşı

Anne yada babası vefat eden 18 yaş altı çocuklara verilen yardımdır. Anne-baba eşi vefat ettikten sonra da bu yardım sürdürmektedir. Tabi şartları hala taşıyorsa.

Öksüz yetim maaşı ne kadar 2021 için araştırılan poblemlerin başında geliyor. Devlet çocuk başına aylık 150 TL olmak üzere iki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır.

Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. Açıklamalar.

10- Elektrik Yardımı

Aslını söylemek gerekirse yalnızca yeşil kartlılar değil hanesinde aktif bir yardımı bulunan herkese verilen bir yardımdır.

1-2 kişilik haneler 75 KW 53,27 TL

3 kişilik haneler 100 KW 71,02 TL

4 kişilik haneler 125 KW 88,78 TL

5 yahut daha fazla kişilik aileler 150 KW 106,53 TL. Açıklamalar.

11- Asker Ailene Maaş Yardımı

Yeşil kart yardımı 2021 içinde önemli bir diğer yardım ise eşi yada çocuğu askere giden ailelere yapılan yardımdır. Amaç kişiyin askere alınması sonrasında ailesinin maddi zorluk çekmesini engellemektir.

Asker ailesi maaşı 2021 yılı için aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen bu para yardımı vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir çift ayların son haftasında yapılmaktadır. Açıklamalar.

12- Silikozis Aylığı

Silikozis hastası bireylere verilen yardımdır.

2021 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 1,317,23 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 içinde orta Silikozis olan vatandaşlara 1,505,41 TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 1,677,45 TL ödeme yapılmaktadır. Açıklamalar.

13-Kronik Hastalara Elektrik Yardımı

Kronik hastalığı bulunup makinaya bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışan ailelere verilen yardımdır. Hastalara aylık 200 TL elektrik faturası desteği verilmektedir. Yani faturanızın 200 TL’sine kadar devlet karşılamaktadır.

14- Tüberküloz Ve SSPE Hastalarına Verilen Maaş

Tüberküloz ve SSPE hastası yeşilkartlı vatandaşlara verilen yardımdır.

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2021 aylık 1,460,61 TL ödenirken, bunun bunun yanında yatağa bağımlı olan tüberküloz hastalarına ek olarak aylık 600 lira daha ödeme yapılacak. Dolayısıyla tüberküloz hastaları aylık 2.060 TL ödeme alacak.  Açıklamalar.

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığı aracılığıyla verilen bir maaştır. Bu maaş aile bütünlüğü tehlikede olan çocuklara ödenilmektedir.

Okul Öncesi Çocuğa : 787 TL

İlköğretime Devam Eden Çocuğa : 1,181 TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa : 1,259 TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa :1,417 TL

Aylık maaş ödenilmektedir. Açıklamalar için Tıklayın.

15- Yeşil Kartlılara Para Yardımı2021

Yeşil kartlilara para yardımı 2020 da olduğu gibi yine sürdürmektedir. Yeşil kartlılara para yardımı 2021 senesinde da bazı kriterlere bağlanmıştır. Türkiye de yeşil kartlı aile sayısı epey fazla. Buna karşılık kaynaklar sınırlı. Devlet yeşil kartlılara para yardımı yaparken bu durumun göz önüne alması kaçınılmaz. Yeşil kartlı olanlara yardım verilirken kaynakların sınırsız olmadığı gerçeği göz önüne alınır.

Bundan dolayı vakıflar kendi mütevelli heyetleri ile bu çerçeveyi sınırlamaya giderler ve sosyal yardimlasma yesil kartlilara yardim verirken bu sistemi uygulamak zorunda kalır. Yeşil kartlılara para yardımı yapılırken adaletli davranmak adına oluşturulan bu kriterler genelde hane reisinin çalışabilirlik durumu ve hanenin ev ve eşya durumudur.

Yani hane reisi var mı evde. Var ise çalışabilir durumda mı ? ( “çalışıyor mu “değil “çalışabiliyor mu”. Dikkat edeniz.) Hane de sürekli olarak tedavi gören birey var mı ? vs. Bu kriterler vakıflarda ki mütevelli heyeti aracılığıyla değerlendirilir ve uygun olan ailelere para yardımı yapılır.

Yeşil kart yardım parası miktarı ve ödeme aralıkları vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla belirlenir. Bazı vakıflarda bu yardımlar her ay iken bazı vakıflarda ise 6 ayda bire kadar çıkabilmektedir.

Bu tamamen vakıfta ki muhtaç ailelerin sayısına bağlı. Bundan dolayı yeşil kart para yardımı 2021 itibariyle yukarıda ki şartlar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Yeşil kartlılara yardım yapılacak mı ? sualinin yanıtı vakıftan vakıfa dönemsel olarak değişir. Yeşil kart maaşı ne kadar 2021 yılı için sualinin yanıtı yine vakfın olanaklarına göre değişmektedir.

Bu paylaşımımızda yeşil kart yardım başvurusu ve  Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından faydalanabileceğiniz yardımlardan bahsettik. Yeşil kart para yardımı başvurusu vakıflara yapılmaktadır.

Sosyal yardımlarda bulunan tek kurum tabi ki ki yalnızca sosyal yardımlaşmalar değil. Devlet aracılığıyla yapılan tüm diğer sosyal yardımlar ile ilgili ki yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. buraya tıklayarak yazımıza varabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda yeşil kartlılar hangi yardımlardan faydalanabilir , yeşil kart yardımı 2021 kalemlerinden bahsetmeye çalıştık. Yeşil kartlılara müjde 2021 de sürdükçe bizde sizleri buradan bilgilendireceğiz.

Umarız faydalı olmuşuzdur. Değerli görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu