Bilgi Arşivi

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?, bilgi arşivimizde Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ? konusunu ele aldık. Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

2017 senesinin sonuna doğru uygulanmaya başlayan yeni sistemde, artık araç ruhsatları 2 yaprak değil tek bir yapaktan ibaret olacak. Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ? Yani tescil yaprağı dururken trafik yaprağı verilmeyecek.

Daha önceleri bu yaprak üzerinde görebildiğimiz araç muayene geçerlilik süresi yeni ruhsat yapraklarında göremeyeceksiniz. Bu durumda araç sahipleri şu soruyu sormaya başladılar ”yeni sistemle muayene bitiş yılı nasıl öğrenilebilecek?”

İşte bu makalemizde buna yer aktaracağız.

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Aracınızı muayene götürdüğünüzde muayene sonrası size muayene kağıdı verilmekteydi. muayenesinden sonra size verilen muayene kağıdı, aynı trafik sigortasında olduğu gibi saklanıp araçta taşınması gerekli olacak.

Bu uygulama ile hem araç ruhsat yaprağı teke düşmüş oldu hem de araç sahiplerine ekstra masraf yaratan yaprak sayısı da azalmış oldu. Bu durum kötü bir durum gibi gelebilir fakat araç üyelerine artı yönlerinin de bir hayli fazladır.

Tek Yaprak Ruhsatların Avantajları Nelerdir?

Daha önceleri plaka değişikliği olduğunda veya ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı durumlarda Emniyet Müdürlüklerine giderek ruhsat değiştirmek zorunda kalmakta idik. Bu durum hem nakit para hem de bolca zaman kaybetmenize yol açıyordu.

Yeni sistemde ikinci el araç alırken plaka değişikliği yapmak istediğinizde daha fazla para ödemenize gerek yok. Çünkü tek yapak var ve o zaten değişecek. Aynı durum ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı için ruhsat değiştirme için de geçerli.

Silik ve Okunmayan Ruhsat Sorunları Kalkacak!

Araç devir bi hayli sürekli olarak tek yapak yenilenirken diğer yaprak eski kalır zamanla okunurluğu azalırdı. Bu nedenle de ruhsat değişim gerekli olduğu durumlar ortaya çıkabiliyordu. Yeni sistemde araç her devir olduğunda ruhsat sıfırlanmış olacak.

Muayene İşlemleri ile alakalı sitemizdeki diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu