Sağlık

Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti

Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti, sağlık bölümümüzde Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti ile alakalı bilgi aktaracağız.. Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Yeni Başlayanlar İçin Ketojenik Diyeti

Ketojenik diyet şimdilerde çok fazla konuşulan diyet çeşidi olup, yeni başlayanlar için ketojenik diyeti kaidelerinı makalemizde bulacaksınız. Ketojenik diyet özellikle son senelerde adını duyduğumuz ve yapanların tatmin kaldıkları diyet çeşitlerindendir. Birçok diyet çeşidini uygulayarak vücudumuzda ki değişiklikleri gözlemleyip kendimize en iyi hangisinin geldiğini gözlemleyebiliriz. Sağlık durumunuz el verdiği sürece ketojenik diyeti uygulayarak kendi içinizdeki değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

Ketojenik diyet diğer bir deyiş ile keto diyeti vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaya yönelik bir diyettir. Düşük karbonhidrat alımını uygun gören bu diyet çeşidinde vücuda aldığınız karbonhidratlar sınırlı olduğundan vücutta yağ yakım oranı bi hayli fazla olmaktadır. Ketojenik diyet uzun soluklu zamanda uygulandığından hem vücut yapınız için hem de sağlığınız için bi hayli olumlu etkileri yer alıyor. Lakin yeni başlayanlar için ketojenik diyeti biraz kötü neticeler doğurabilmektedir.

Ketojenik diyetler vücudu ketozist moduna sokmak için dizayn edilmiş diyetlerdir. Hem kilo vermeyi hem de fiziksel yapınızın sağlıklı bir biçimde görünmesini sağlar. Vücudun bu forma ulaşabilmesi için gerekli olan keton düzeysini ayarlar. Bu nedenle adı ketojenik diyet olarak belirlenmiştir. Ketojenik diyet uygulamaya başladığınızda öncelikli olarak diyet ayrıntılarını dikkatli bir biçimde araştırmalısınız. Diyetin amacı sağlıklı bir biçimde kalıcı olarak kilo vermek olduğundan uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekler yer alıyor. Bunları dikkatli bir biçimde belirleyerek ve bunu bir yaşam şekili haline getirerek bu yola çıkmalısınız.

Ketojenik diyet aslında bir çok kişi için uygun bir beslenme şekli sağlamaktadır. Lakin buna karşın belirli yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği için bazı problemleri olan bireylerin uzak durmasında faydası yer alıyor.

Peki, kimler bu diyeti uygulayamaz? Bu sorunun cevabını şu biçimde belirtebiliriz;

Saydığımız bu bireylerin bir uzman kontrolü yaptırarak beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri hem kendi sağlıkları için hem de uzun soluklu zamanda beyin ve fiziksel yapıları için daha yararlı olacaktır.

Ketojenik beslenmede yararlı karbonhidratların vücuda girmesinde bir sakınca yer almıyor. Misal verilecek olursa buğday, mercimek, tahıl grupları bu besin ögelerini yararlı karbonhidrat olarak aklınıza getirebilirsiniz. Ayrıca yumurta, peynir, sebze ve meyve grupları gibi besin grupları da günlük almanız gereken besin grupları içindedır.

Bu besin gruplarını yeterli düzeyde tükettiğiniz takdirde vücudunuz gerekli olan yağ miktarını yakacak ve sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz yaşanacaktir. Önemli olan karbonhidratı vücudunuza yararlı besin gruplarından almanızdır. Böylelikle karbonhidrat alımı yaptığınızda vücudunuz bunun ayrımını yapar ve uzun soluklu zamanda kalıcı bir biçimde kilo vermeniz gerçekleşir.

Yüksek miktarda nişasta ve şeker içeren besin gruplarından bu sürede uzak durmalısınız. Muz, patates, pirinç, makarna, mısır, bezelye, havuç, üzüm gibi besinler yüksek miktarda şeker içerdiğinden bu ürünleri vücudunuza soktuğunuzda kana çok fazla insülin salgılanır ve sürekli olarak açlık hissi olur. Bunun yanında sürekli olarak yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Bu da sağlıklı kilo vermenin önünde büyük bir engeldir.

Ayrıca pakete girmiş ve işlenmiş olan besin gruplarından da uzak durmalısınız. Bilhassa şarküteri ürünleri bu sürede tüketmemeniz gerekiyor. Hazır salam, sucuk, sosis bu gibi ürünlerde yüksek miktarda nişasta ve şeker yer alıyor. Kendi evinizde yapmadığınız sürece market ürünlerini evinize sokmamanız gerekiyor.

Ketojenik diyette yeterli miktarda sıvı alımı bi hayli mühimdir. Suyu her gün minimum 3 litre içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Kahve ve çayı da şekersiz ve ölçülü bir biçimde tüketebilirsiniz. Bunların dışında ketojenik diyette yeşil yapraklı sebzeler ile detoks içecekleri uygulayabilirsiniz. Bunları da öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Böylelikle yeşil yapraklı yiyeceklerden içecek hazırlamanız hem daha zinde olmanızı sağlar hem de gün içinde sizi tok tutarak zararlı besinlere yönelmenizi önüne geçer.

Ketojenik diyet uzun soluklu zamanda uygulandığında kan basıncındaki ani yükselmeleri ortadan kaldırmaktadır Gün içinde yaşadığımız ani tatlı krizleri aslında yanlış beslenmemizin bir sonucudur. Vücudu zararlı gıdalar ile doldurduğumuz için vücutta sürekli olarak yeme alışkanlığı olur ve bu durumun sonunda da kilo alımı kaçınılmaz hale gelir. Aynı zamanda ketojenik diyet yine uzun soluklu zamanda daha zinde bir görüntünüzün olmasını sağlar.

Hem fiziksel hem de beyin yapınızda olumlu gelişmeler sağlayarak odaklanma sürecinizi kısaltır. Genelde diyet dönemlerinde bireylerde konsantrasyon poblemleri oluşabilmektedir. Bu da tamamen yanlış beslenme ile alakalıdır. Keto diyetinde keto salgısının doğru bir biçimde beyine salgılanması amaç olduğundan vücudun halsiz düşmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Yani siz kendinizi enerjik hissederek kilo verme sürecinizi başarılı bir biçimde yönetebilirsiniz. Önemli olan diyetinize odaklanıp yemeniz ve yememeniz gereken şeyleri belirlemenizdir.

Ketojenik diyetin vücuda bir çok artısı yer alıyor. Bunları şu biçimde sıralayabiliriz;

Buna benzer artılar ketojenik diyetin en belirgin faydaları içindedır. Uzun vadede daha enerjik bir hale dönüşmenize zemin hazırlayan bu diyeti bir yaşam felsefesi haline getirebilirseniz olumlu etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Kendi vücudunuzu dikkatli bir biçimde tanıyarak sizin en fazla neye gereksiniminizın olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bu nedenle vücuda yeterli miktarda gıdaları almanız gerekiyor. Bilhassa şeker alımında çok dikkatli olmanız gerekiyor. Şekeri doğal metotlarden alsanız bile kısıtlı bir biçimde almanız size fayda yarayacaktır. Bu nedenle diyette özellikle nişasta ve şeker alımını sınırlandırmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu