Başvurular

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada, başvurular bölümümüzde Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi Burada

Yedek Astsubay Maaşları Ne Kadar ?

Yedek astsubay maaşları 2021 son haftalarda popüler olmuş ve birden çok gencin dikkatini çekmiştir. Bunun nedeni son yapılan düzenleme ile msb yedek astsubay maaşları ile ilgili yaptığı değişikliklerdir. Peki yedek astsubay nasıl olunur ve yedek astsubayın görevleri nelerdir önce ona bakalım.

Yedek Astsubay Görevleri Nelerdir ? Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?

Yedek astsubay ve subaylar eğitimlerini bitirdiktan sonra her asker farklı kıta görev yerlerine gitmektedir. Bu kıta görevlerinde 15 gün mehil iznini kullanmak üzere kıtanızdan ayrılırsınız ve 15 gün sonra birliğinize teslim olursunuz.

Meyil izninin alınması ve kullanılması atandığınız yerde ki birinci sicil amirinize danışmanız gerekmektedir. Yani komutanınızı arayarak onun uygun gördüğü biçimde ve zaman da kullandırır. Komutanınız bu mehil iznini kullandırmama ytesirinin olduğunu hatırlatalım.

İsterse komutanınız bunu belli bir gün sonra da kullandırabilir. Lakin kurayı çektiğiniz garnizonda görev yapacaksanız meyil izniniz olmayacaktır. Ve aynı hafta içinde görevinizin başında olursunuz.

Meyil izninden sonra nöbet görevleri olur genelde. Genelde ayda 3 gün nöbet tutulur. Bu nöbette nöbetçi amir olursunuz ve bu bölüklerde nöbet tutarsız. Bu nöbet 24 saat sürmektedir. Ertesi gün istirahat alınır. Sınıfınız ne olursa olsun verilen her işi yapmak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Genel de asker eğitimi ve işlemleri ile alakalı işler yapılır.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?

Yedek astsubay nasıl olunur? Öncelikle yedek astsubay olmanız için minimum ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunları başvuru yapamamaktadır. Ön lisans mezunu olduktan sonra mezuniyetinizin e devlete düşmesi gerekmektedir. E devletten asal yoklama bölümünden yoklama yapılıyor.

Daha sonra ise aile hekiminde muayene olunur ve askerlik şubesi sizin yoklamanızı onaylıyor.  Bu onay sürecini e devletten takip edebiliyorsunuz. Onaylandıktan sonra celp ve hizmet tercihinizi yapmak üzere tekrar e devlete girmeniz gerekmektedir. Hizmet tercihi bölümünde siz değerli okurlarımıza ” yedek astsubay olmak istiyor musunuz ?” diye sorulur.

Eğer burada evet seçeneğini seçerseniz mezun olduğunu bölümden yedek astsubay alımı yapıldığında size öncelik verilir. Evet demeniz yetmiyor tabi ki. Mezun olduğunuz bölüm alımlarda etkili olmaktadır.  Misal verilecek olursa sağlık alanından mezun olunduğuna alım şansınız yükselirken motor bölümünden mezun iseniz alım şansınız düşebiliyor. Burada önemli nokta TSK’nın( https://www.tsk.tr/ ) ihtiyaç duyduğu bölümlerdir ve kaç kişi alınacağıdır.

Yedek Astsubay Maaşları 

Yedek astsubaylar ” astsubay ast çavuş” olarak vazifeye başlarlar.  9 ay kıta görevi yaptıktan sonra terfi ederler ve astsubay çavuş olurlar.  Önlisans yedek astsubay maaşları ne kadar ? Astsubay ast çavuş maaşları hemen hemen 5000 TL civarındadır. Astsubay çavuş olduktan sonra da hemen hemen 5500 TL maaş almaktadırlar. Yedek astsubay doğu maaşı ise bir miktarda fazla olmaktadır. Çünkü doğuda görev yapan askerler terör tazminatı da almaktadır.

Peki Yedek Astsubay Maaşları Ne Zaman Yatar ?

Yedek astsubay maaşları ne zaman yatar sualinin yanıtı ise yedek astsubaylığı kazananların için en araştırılan konular içinde bulunmaktadır. Yedek astsubay maaşları her ayın 15’inde yatmaktadır.

Muhtaç asker aylığı ile ilgili yazdığımız yazımızı okumak için linki tıklayabilirsiniz. https://www.sosyalyardimlar.com/asker-ailesine-maas-guncel/

Sizlerin de görüşlerini düşünüyoruz. Yorum kısmına düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu