Başvurular

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır öğrenmeden önce yaşlılık maaşı nedir ona bakalım. 65 Yaşlılık maaşı 2021 yada diğer ismi ile 2022 65 yaş yaşlılık aylığı belirli bir yaşın üzerine gelip herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireylere devlet aracılığıyla her ay bağlanan yardımdır. Bu aylık aracılığıyla bireyler geçimlerini sağlamakta ve maddi zorluk yaşamamaktadır. 2022 65 yaş Yaşlılık maaşı nasıl alınır ve 2021 yılı itibariyle kimler bu maaştan faydalanabilir söz etmek istiyoruz. Devlet aracılığıyla verilen diğer dulluk maaşı ve engelli maaşı gibi yaşlılık maaşı da vatandaşların son derece işine yarayan bir gelir kaynağıdır.

İçerik gizle
1Yaşlılık Aylığı Nedir?
265 Yaş Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?
3Yaşlılık Maaşı Başvuru Süreci
42021 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?
565 Yaş Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır ?
6Yaşlılık Maaşının Kesilmesine Neden Olan Durumlar
765 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır
8Bayanlarda yaşlılık maaşı kaç yaşında alınır ?

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Devlet aracılığıyla belirli bir yaşın üzerinde olup herhangi bir geliri ve güvencesi olmayan bireylere verilen aylığa yaşlılık aylığı denir. Yaşlılık aylığı nedir ve kimler faydalanabilir konularından söz edeceğiz. Yaşlılık aylığı 2002 senesinden bu yana 65 yaşının üzerinde olan bireylere verilen ödemedir. Bu maaşa 65 yaş aylığı ismi de verilmektedir. Maaş ile birlikte 65 yaş üzerinde olan bireylere farklı olanaklarda tanınmaktadır. Yaşlılık aylığı şartları nelerdir ve bu aylıktan yararlanmak için bireylerin neler yapması gerekir birlikte göz atalım.

65 YaşYaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

yaslilik maasi sorgulama
yaslilik maasi sorgulama

Yaşlılık aylığına başvurarak aylık olarak gelir elde etmek isteyen bireylerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. 2020 65 yaş yaşlılık maaşı alma şartları nelerdir ve bireyler bu maaştan nasıl faydalanır bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • 65 yaş aylığı almak için gerekli şartlar nelerdir sorusunun ilk cevabına bakalım. Adından da anlaşılacağı üzere yaşlılık aylığı için bireylerin belirli bir yaşın üzerinde olması gerekir. Yaşlılık aylığı için yaş şartı 65’tir. Bundan dolayı da aslında daha çok 65 yaş aylığı olarak da bilinir. En çok araştırılan yaşlılık maaşı kaç yaşında bağlanıyor sorusuna yanıt verdikten sonra ikinci maddeye geçelim.
 • 65 Yaş maaşı başvuru başvuru şartlarından ikincisi ise Yaşlılık aylığına başvuracak olan bireylerin herhangi bir biçimde nafaka almaması gerekir. Bunun bunun yanında nafaka maaşı bağlı olmasa bile hak kazanmış olması bile yaşlılık aylığı için engel teşkil etmektedir.
 • 65 yaş üstü maaş alma şartları içinden üçüncüsü ise birinin bakım evinde kalmaması ve o tarz yerlerden yardım almıyor olması gerekir.
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olması gerekir.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamalı yahut gelir elde etmemelidir.
 • İsteğe bağlı prim ödeyen biri olmamalıdır.
 • Sigortalı yahut Bağkurlu olarak herhangi bir yerde çalışmamalıdır.
 • Aynı evde yaşadığı eşi ve kendisinin toplam gelirleri kişi başı 852,53 TL altında olmalıdır. Bu rakam 2021 yılı için tespit edilen yaşlılık maaşı muhtaçlık sınırı rakamıdır.

Yukarıda saydığımız şartları inceleyerek yaşlılık aylığı için başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Devlet aracılığıyla ödenen engelli maaşı ve dul maaşı gibi önemli gelir kaynakları içinde aynı biçimde bu tarz şartlar mevcuttur. Bu tarz olanaklardan yalnızca şartları yerine getiren bireyler yararlanabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Süreci

Saydığımız şartları yerine getiriyorsanız ve bu maaşı almaya hak kazanan biri iseniz yaşlılık maaşı başvuru işlemlerini yapmanız gerekir. Bu sürecin nasıl ilerlediği ile ilgili bilgi verecek olursak. Öncelikle devlet aracılığıyla verilen bu tarz maaşlar için bireylerin il yahut ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmesi gerekir. Başvuru esnasında sizlerden istenen yalnızca T.C. kimlik kartınızdır. Kartınız ile birlikte gittiğinizde orada size verilen formu doldurmanız ve teslim etmeniz gerekir. Bu aşamalarda görevli memurlar size yardım edecektır. 65 yaş yaşlılık maaşı başvuru formu doldurulduktan sonra işlem tamamlanacaktır.

2021 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

yaslilik maasi sorgulama
yaslilik maasi sorgulama

Devlet aracılığıyla gelir düzeyi yetersiz vatandaşlara bir çok yardım ve maaş bağlanmaktadır. Yaşlılık aylığı bunlardan yalnızca biridir. 65 yaşın üzerinde olup gelir düzeyi yetersiz olan vatandaşların faydalandığı bu maaş her sene belirli miktarda zamlanmaktadır. Asgari geçim komisyonu aracılığıyla tespit edilen bu zamlar ile her geçen gün zorlaşan hayat koşullarına daha iyi dayanmaları sağlanmaktadır. 2021 yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusu en fazla araştırılan konulardan biri oldu.

Eskiden 3 ayda bir verilen yaşlılık aylığının şu an aylık olarak verilmesi maaşı alanlar için büyük kolaylık sağlamıştır. Gelir ve gider dengesini bu biçimde çok daha rahat sağlayan vatandaşlar bu durumdan son derece tatmindur. Günümüzde vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı çok yüksek bir rakam olmasa da yine onlar için önemli bir gelirdir. 2021 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı  763,67 TL olmuştur.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır ?

65 yaş yaşlılık aylıkları PTT şubelerine yatmaktadır. PTT şubelerinden ödemelerinizi alabilirsiniz. Eğer PTT’de ki kuyruklarda beklemek istemiyorsanız PTT kart alarak maaşınızı kart ile çekebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşının Kesilmesine Neden Olan Durumlar

65 yaş aylığı kesilir mi ? Evet kesilir. 65 Yaşlılık aylığının kesilmesi durumu bazı zamanlarda yaşanan sorunlardan biridir. Bu durumun ortaya çıkmasına genelde bireylerin gelir durumlarındaki değişiklik yahut farklı nedenler yol açmaktadır. 65 yaş yaşlılık aylığım kesildi diyorsanız bu kısmı dikkatli okumalısınız. Yaşlılık maaşı neden kesilir sorusuna yanıt verecek olursak. Şöyle ki;

 • Yaşlılık maaşı alan birinin vefat etmesi durumunda maaş kesilir. Yakınları ve eşi bu maaşı almaya devam edemez.
 • Yaşlılık maaşı ile birlikte engelli yahut değişik bir maaş birlikte alınamaz. Kişiler engelli maaşına başvurduklarında yalnızca birini almaya hak kazanırlar.
 • 10 ay boyunca aylığını çekmeye gitmeyen bireylerin yaşlılık aylığı kesilir.
 • Yaşadığı evde gelir düzeyinde yaşanan artış insana bağlanan yaşlılık aylığının yine kesilmesine neden olmaktadır.
 • 65 yaş aylığı kesilmesi nedenlerinden sonuncusu ise birinin SSK’lı olarak çalışmasıyada sigorta girişinin yapılmasıdır.

Yukarıda saydığımız durumların yaşanmaması durumunda bireylerin aylıklarında herhangi bir kesilme olmaz ve bireyler vefat edinceye kadar aynı biçimde aylık almaya devam ederler. Ödemeler her ayın ilk haftasında gerçekleştirilir. Bulundukları bölgede bulunan PTT’ler aracılığı ile aylıklarını alabilirler.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

65 yaş yaşlılık aylığı başvuru sonrası yaşlılık maaşım bağlandı mı diye merak eden vatandaşlar PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri nasıl yapılır diye merak etmektedir. 65 yaş maaş sorgulama işlemleri için kullanılan yöntemler şunlardan oluşmaktadır.

1-E-Devlet: 65 yaş aylığı sorgulama e devlet üzerinden basit bir şekilde yapılmaktadır. 65 yaş aylığı bağlandı mı diye düşünüyorsanız buraya tıklayarak alakalı alana varabilirsiniz. 65 yaş maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

2-Telefon İle Sorgulama : Yaşlılık maaşı sorgulama telefon numarası çevirmekle de yapılmaktadır. Bunun için aile bakanlığının ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

3-65 yaş aylık sorgulama işlemlerden bir diğeride başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat giderek yaşlılık maaşı sonucunuzu öğrenebilirsiniz.Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlarla dolup taşmaktadır. Yada PTT yaşlilik maaşı sorgulama işlemleri için ziyaret edebileceğiniz ve maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulayabileceğiniz bir diğer adres. PTT kart yaslilik maaşı sorgulama da kullanılmaktadır. Yani kartınıza para yatıp yatmadığını kontrolünü yapabilirsiniz. PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemleri için değil para çekme işlemleri için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

1- 65 yaş yaşlılık maaşı 2021 de ne kadar oldu ?

65 yaş yaşlılık aylığı 2021 itibariyle 763,67 TL olmuştur.

2- Yaşlılık Maaşı sorgulama nasıl yapılır ?

Yaşlılık aylığı sorgulama işlemleri e devlet, ve Alo 144 sosyal yardım hattı ile yapılabilmektedir. Yaslilik maaşı sorgulama 2021 yılı itibariyle bu biçimde yapılmaktadır.

3-65 Yaş yaşlılık maaşı 2021 de bayramdan önce verilecek mi ?

65 yaş yaşlılık maaşı ödeme tarihleri değişmemektedir.

4- Yaşlılık Maaşı nereye yatmaktadır ?

Yaşlılık maaşı PTT şubelerine yatmaktadır. 65 yaş aylığı hangi bankadan alınır diye merak eden vatandaşlara yanıt olmuştur umarız.

Bakım parası alan yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz. Çünkü Yaşlılık maaşı hesaplanırken kendisinin ve eşinin geliri hesaplanır. Kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırı olan 852,53 TL’yi geçeceği için bakıcı maaşı alan 65 yaş yaşlılık aylığı alamaz.

Bayanlarda yaşlılık maaşı kaç yaşında alınır ?

Bayanlarda ve erkeklerde yaşlılık maaşı yaşı değişmez. Bu yaş 65’dir. Yaşlılık maaşı almak için 2020 yılı itibariyle 1955 doğumlu olmanız gerekiyor. Ay olarak da doğum gününüzün geçmesi gerekiyor. Misal verilecek olursa 1955 aralık 28 doğumlusunuz. Bu durumda 2020 senesinin aralık ayının 28 i olmadan yaşlılık maaşına başvuru yapamazsınız. Lakin ayın 29’unda başvuru uygulayabilirsiniz.

Emekli maaşı alan yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır. Emekli maaşı alan yaşlılık aylığı alamaz. Eşinizin de emekli aylığı alıyor olsa da yine yaşlılık maaşı alamazsınız. Evde emekli vatandaş varsa bu durumda kişi başına düşen gelir hesaplanır.

65 Yaş yaşlılık maaşı adres değişikliği durumunda kesilir mi ?

65 yaş yaşlılık aylığı adres değişikliği durumunda kesilebilir. Eğer ilçe dışına taşınmış iseniz adresinizi olduğunuz adrese taşıdıktan sonra en kısa bir sürede yeni taşındığınız ilçede ki sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor. Aksi takdir de maaşınız kesilir ve arada bir araya gelen boşluk dönemlerinin ödemeleri size yapılmaz.

65 yaş aylığı alan kredi çekebilir mi ?

Hayır. 65 yaş yaşlılık maaşı alan banka kuruluşlarından kredi çekemez. Yaşlılık maaşları aslında bir maaş değil yardımdır. Şartları taşımazsanız kesilme ihtimali bulunmaktadır.

65 yaş yaşlılık maaşı her ay mı alınır ?65 yaş yaşlılık maaşı kaç ayda bir alınır ?

Evet. Yaşlılık aylığı son dakika değişikliği ile aylık olarak ödenmeye başlanmıştır.

Yaşlılık maaşı hangi aylarda alınır ?

Yaşlılık ve engelli maaşları ödemeleri şu biçimde yapılmaktadır.

 • Hak sahibinin doğum senesinin son rakamı 0 ve 5 ise ayın 5’inde ödeme yapılır.
 • Hak sahibinin doğum senesinin son rakamı 1 ve 6 ise ayın 6’sında ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum senesinin son rakamı 2 ve 7 ise ayın 7’sinde ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum senesinin son rakamı 3 ve 8 ise ayın 8’inde ödeme yapılır .
 • Hak sahibinin doğum senesinin son rakamı 4 ve 9 ise ayın 9’unde ödeme yapılır .

65 yaş yaşlılık aylığı ne zaman veriliyor diye çok merak edenler olmaktaydı. Bu yanıtla umarız sorularına yanıt olabilmişizdir.

65 yaş aylığı hangi kurumdan alınır ?

65 yaş yaşlılık maaşı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Başvuru işlemlerinizi bu kuruma yapmanız gerekir.

65 yaş yaşlılık aylığı hesaplama işlemi nasıl yapılır ?

65 yaş yaşlılık maaşı hesaplaması işlemlerinde aile bireylerinin tamamının geliri toplanır ve kişi başına düşen gelirin 701,32 kuruşu geçmemesi gerekir.

65 yaş maaşında yeni düzenleme var mı ?

Hayır. Yaşlılık maaşında yapılan son değişiklik 2020 yılı itibariyle maaşta yapılan zamdır. Yaşlılık maaşında son durum sayfamızda güncel olarak tutulmaktadır. Yaşlılık maaşlarında son dakika değişikliklerini sayfamızdan takip edin. 2022 sayılı kanun içinde ki değişiklikler sayfamızda her zaman günceldir.

Yaşlılık maaşı sorgulama ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları mutlaka yorum bölümünde bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu