Başvurular

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı, başvurular bölümümüzde Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir ? 2021 Yaşlı Maaşı

İçerik gizle
1YAŞLILIK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?
21- 65 Yaşını Doldurmuş Olmak
32- Nafaka Almamak
43- Bakım Evinde Kalmamak
54- Herhangi Bir Kurumdan Maaş Almıyor Olmak
65- İsteğe Bağlı Prim Ödememeli
76- Çalışmıyor Olması Gerekmektedir
87- Muhtaçlık Sınırını Geçmemelidir

8.1Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatacak

Yaşlılık maaşı şartları bu maaşı almak isteyen vatandaşlarımız aracılığıyla çok fazla sorulmaktadır. Bizde siz değerli okurlarımız için 65 yaş aylığı şartları konusunu araştırmaya karar verdik. Bunun için şu konulara değindik: Yaşlı maaşı şartları nelerdir? Yaşlılık aylığı nedir? Yaşlılık maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Yazımızda bütün bu kritik sorulara yanıt vermeye çalıştık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan 65 yaş aylığı başvuru şartları ile yazımıza başlayalım.

YAŞLILIK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet aracılığıyla belirli bir yaşın üzerinde olup herhangi bir geliri ve güvencesi olmayan bireylere verilen aylığa yaşlılık aylığı denir. Yaşlılık aylığı 2002 senesinden bu yana 65 yaşının üzerinde olan bireylere verilen ödemedir. Bu maaşa 65 yaş aylığı ismi de verilmektedir. Yaşlılık aylığı şartları nelerdir ve bu aylıktan yararlanmak için bireylerin neler yapması gerekir birlikte göz atalım.

Yaşlılık maaşı şartlarından bazıları şunlardan oluşmaktadır:

1- 65 Yaşını Doldurmuş Olmak

Yaşlılık maaşına başvuruda aranan ilk şart birinin 65 yaşını doldurması olmaktadır. 65 yaşını doldurmayan bireyler yaşlılık maaşına başvuru yapamazlar. Burada araştırılan diğer bir nokta ise kadın yaşlılık maaşı yaş sınırı olmaktadır. Kadın ve erkeklerde yaş sınırının değişmediğini söylemekte yarar var. 65 yaş sınırı hem kadınlar hemde erkekler için geçerli bir yaş sınırıdır.

2- Nafaka Almamak

Yaşlılık maaşı alacak birinin herhangi bir nafaka alması yaşlılık maaşını almasına engeldir. Hatta alma ihtimalinin bulunması dahil 65 yaş yaşlılık aylığına engeldir.

3- Bakım Evinde Kalmamak

65 yaş aylığı için bir şart da bakım evi şartıdır. Bakım evinde kalmak yada bu tarz yerlerden yardım alıyor olmamak gerekir. Bu durum yaşlılık maaşına engel olan bir durumdur. Bakım evlerinde kalanlar yaşlılık maaşı alamamaktadırlar.

65 yaş maaşı şartları
65 yaş maaşı şartları

4- Herhangi Bir Kurumdan Maaş Almıyor Olmak

Yaşlılık maaşı şartlsonrasında bir diğeride maaşı alacak birinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almıyor olması. Yani emekli yada ölüm aylığı gibi maaş almıyor olması gerekmektedir. Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi peki ? Hayır alamaz.

5- İsteğe Bağlı Prim Ödememeli

Kişi eğer SGK’dan isteğe bağlı prim yaptırmış ve G1 kapsamı içinde ise yaşlılık maaşı alamamaktadır. Gelir testi sonucu G1 çıkmamalı yada isteğe bağlı olarak gelirini G1 yapmamış olması gerekmektedir.

6- Çalışmıyor Olması Gerekmektedir

Yaşlılık maaşı alacak kişi herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekmektedir. Yaşlılık maaşında kişi başına düşen gelir hesaplanırken yalnızca eşin ve kendisinin geliri hesaplanmaktadır. Eğer eş çalışıyor ve asgari ücret alıyorsa kişi yaşlılık maaşı alamaz.

7- Muhtaçlık Sınırını Geçmemelidir

Yaşlılık maaşı hesaplanırken kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Kişi başına düşen gelir hesaplanırken de yalnızca karı ve koca hesaplanmaktadır. Çocuklar ve ailede yaşayan diğer bireyler gelire dahil edilmez. (Lakin uygulama boyurunda bazı vakıflar ailenin diğer bireylerini de hesaplamaveyahil edebilmektedir.)

Dolayısıyla kişi başına düşen gelir 2021 muhtaçlık sınırı olan 852 TL’yi geçmemelidir.

yaşlılık maaşı ne zaman yatacak
yaşlılık maaşı ne zaman yatacak

Yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeniz durumunda yaşlılık maaşı almaya hak kazanmışsınız demektir.

 Yaşlılık maaşınızı yaptıktan sonra 65 yaş aylığı sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız buraya tıklayarak yazımızı mutlaka okumalısınız.  Böylelikle Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla verilen 65 yaş aylığı sorgulama işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

65 yaş aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmadığını bunun için şahsen başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatacak

Eskiden 3 ayda bir verilen yaşlılık aylığının şu an aylık olarak verilmesi maaşı alanlar için büyük kolaylık sağlamıştır.  Günümüzde vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı çok yüksek bir rakam olmasa da yine onlar için önemli bir gelirdir. 2021 yılı için güncel 65 yaş yaşlılık aylığı  763,67 TL olmuştur.

Yaşlılık maaşı şartları nelerdir anlatmaya çalıştık. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu