Başvurular

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?, başvurular bölümümüzde Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? Belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na veya diğer kurumlara yaptığı sosyal yardım başvuru sonucunu e-devlet üzerinden sorgulamak adına giren vatandaşlar; yardım kapsam dışına çıktı, ikazsı ile karşılaşıyorlar.

Yardım kapsam dışına çıktı, ikazsıyla karşılaşan bireyler ise bu ibarenin ne anlama geldiğini öğrenmek, başvurularının sonuçlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek istiyorlar.

Bu ibare; bazı bireylerin başvurularının olumsuz neticelendiğını düşünmelerine de neden olabiliyor.

Bu makalemizde kısaca merak edenler için ‘yardım kapsam dışına çıktı ne demek? sorusunun ne anlama geldiğini yanıtlamaya çalışacağız.

Ödemeniz Hazırdır Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan 1100 TL sosyal yardım parası sorgulama ekranında bir çok kişi; ödemeniz hazırdır, kapsam dışına çıktı, ikazsını görüyor.

Bu ibare; birinin başvurusunun kabul edildiği ve sosyal yardım parasının kısa bir zaman zarfında başvuru sahibinin PTT hesabına yatırılacağı manasına geliyor.

Yani bu ifade; hiçbir biçimde olumsuz bir anlam içermiyor.

Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek 2021

Kapsam dışına çıktı cümlesi ile vatandaşların başvurularının onaylandığını, başvurdukları sosyal yardımları kısa bir zaman zarfında alabileceklerini anlamaları gerekiyor.

Misal verilecek olursa; kömür yardımına başvuran bir ihtiyaç sahibinin bu cümle ile karşılaşması; başvurusunun onaylandığını, kömür içeren paketlerin yakında zamanda ona teslim edileceğini ifade ediyor.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Ülkemizde belediyeler ve TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kurum; dar gelirli ve yoksul vatandaşlara kömür yardımı, giysi yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar yapıyorlar.

Gıda ve erzak yardımı gibi tüm aile bireylerine yönelik yardımlar söz konusu olduğunda vatandaşlar, başvuru sonuçlarını sorgularlarken ‘hane yardımı kapsam dışına çıktı’ cümlesini e-devlet sonuç ekranında görüyorlar.

Bu ifade de başvurunun onaylandığını, aileye kısa bir sürede başvurulan yardım türüne dair yardım edileceğini gösteriyor.

Teslim Edildi Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Bu ifade ise başvurusu olumlu yanıtlanan başvuru sahiplerine yardımların teslim edildiğini belirtiyor.

Yani yetkili bireyler aracılığıyla birinin doldurduğu başvuru formunda söz ettiği ikametgah adresinde yardım kolisinin teslim edildiğini gösteriyor.

1100 TL pandemi başvurusu söz konusu olduğunda ise yardım parasının başvuru sahibi aracılığıyla PTT şubesine gidilerek, çekildiği manasına geliyor.

Kapsam Dışı Ne Demek?

Kapsam dışına çıktı, ifadesi ile kapsam dışı ifadesini birbiriyle karıştırmamak gerekiyor.

Kapsam dışına çıktı, ifadesi; başvuru sahibine yapılacak yardımın yola koyulduğını gösteriyor.

Kapsam dışı ifadesiyle ise başvurunun olumsuz neticelendiğı, başvuru sahibinin ayni veya nakdi sosyal yardım alamayacağı ifade ediliyor.

E-devlet başvuru sorgulama ekranında kapsam dışı ifadesinin yanında birinin sosyal yardım başvurusunun neden olumsuz neticelendiğından da bahsediliyor.

Misal verilecek olursa; birinin muhtaç sınıfında yer almadığı, aylık kazancının muhtaçlık sınırının üzerinde olduğu, bu yüzden de kendisine yardım edilmeyeceği belirtiliyor.

Başvuru Durumu Kapsam Dışı Faz 1 2 Ne Demek?

Bilindiği üzere önceden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla faz1 ve faz2 olacak biçimde 1000 TL sosyal yardım parası dağıtıldı. Şu an ise 3.faz yardım paraları dağıtılmaya sürdürmekte.

Kapsam dışı faz1 2; başvuru sahibinin başvurusunun olumsuz neticelendiğını gösteriyor.

E-devlet başvuru sonuç ekranında yardımın kapsam dışına neden çıktığına dair de açıklama yer alıyor.

Bu açıklamaya göre yardım başvuru sonucunun kapsam dışı olması, birinin başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin program çerçevesiyle uyuşmamasından veya birinin kapsam dışı olarak gösterilen kategorilerden birinde yer almasından kaynaklanıyor.

‘Kapsam dışı olarak gösterilen kategoriler’ ile aylık kazancı 5000 TL üzerinde olan bireylerden ve yardımlara başvurma hakkı bulunmayan memurlardan, kamu işçilerinden ve diğer meslek mensuplarından bahsediliyordu.

1100 TL Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen, muhtaç ve yoksul duruma düşen vatandaşlara TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla pandemi sosyal yardım paraları dağıtılmaya sürdürmekte.

Üstelik başvuru sahiplerinde hane halkı aylık gelirinin 5000 TL ve altında olması şartı da aranmıyor.

Yani aylık kazancı 5000 TL üzerinde olan vatandaşlar da belirli şartları taşımaları kaydıyla pandemi sosyal destek yardım parasına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Maddi sıkıntılar içindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar, e-devlet üzerinden EİKP ödemesi olarak da adlandırılan 1100 TL 3.faz yardıma başvurabiliyorlar.

Başvuruların mutlaka e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

1100 TL pandemi sosyal destek yardımına hemen başvurmak için sizler de https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pandemi Parasını Kimler Alamaz?

1100 TL pandemi sosyal destek piçinde maksimum aylık kazanç kıstası kalkmış olsa da pandemi piçinden bazı meslek grupları yararlanamıyorlar.

Yani bu bireylerin e-devlet üzerinden pandemi yardım parasına başvurma şansları yer almıyor.

Sosyal destek parasını kimlerin alamayacağını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Daha önce 1. ve 2.faz kapsamı içinde muhtaç vatandaşlara dağıtılan 1000 TL pandemi yardım parasını alan bireyler,
 • 5510 sayılı kanunun 4/c maddesinde bahsi geçen memurlar
 • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesinde bahsi geçen kamu işçileri
 • SGK’dan gelir veya aylık maaş alan emekliler
 • İşkur İşsizlik Ödeneği alan bireyler
 • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği alan bireyler

Yukarıdaki bireyler; hiçbir biçimde pandemi yardım parası alamıyorlar.

Daha önce 2 sefer yardım parası alanlara da 3. kez para verilmiyor.

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlar aracılığıyla yapılan ayni ve nakdi yardımlar aracılığıyla vatandaşlar; asgari gereksinimlerini daha kolay bir biçimde karşılayabiliyorlar.

Vatandaşlar; gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, para yardımı, sosyal destek kartı yardımı, kira yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, kırtasiye yardımı, bebek maması ve bezi yardımı gibi bir çok yardımdan faydalanabiliyorlar.

Belediyelerin sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek de belediye yardımlarına başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmak için ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat gitmeniz ve burada başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına ise Bölge Müdürlüklerine giderek yahut başvuru dilekçenizi e-posta yoluyla göndererek, başvurabiliyorsunuz.

Kısa olaraksı yardım başvurunuzu nasıl yapacağınız; başvuru yapmak istediğiniz kuruma göre değişebiliyor.

Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yardım başvurularında vatandaşlardan ihtiyaç sahibi olduklarının belediye aracılığıyla tespit edilebilmesi noktasında bazı belgeler talep ediliyor.

Bu belgeler; başvurulan kuruma ve yardım türüne göre değişiyor.

Misal verilecek olursa; 1100 TL pandemi yardım başvurusunda muhtaçlık sınırının altında olma şartı aranmazken gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı gibi bir çok yardımda muhtaçlık sınırı aranıyor.

Yardım başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik no yahut nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Kira anlaşmasi
 • Engelli belgesi

Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde haneye yönelik yardımlar; hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net kazancı, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlara yapılıyor.

Muhtaçların bunun yanında yoksullar ve dar gelirliler, engelliler, muhtaç dul kadınlar, kimsesizler, düşkünler, kronik hastalar, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker aileleri gibi toplumun muhtaç ve dar gelirli kesimine yönelik bir çok yardım da yapılıyor.

Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve maması yardımları yapılırken, okul çağındaki çocuklara ise şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı gibi yardımlar yapılıyor.

Yoksul ailelerin üniversite eğitim hayatına devam eden çocukları yani üniversite öğrencileri de eğitim yardımları ve para yardımı gibi yardımlar alabiliyorlar.

Bu makalemizde e-devlette kapsam dışına çıktı ne demek? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu