Başvurular

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Yalova Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sosyal belediyecilik kapsamı içinde yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yönelik ayni ve nakdi yardım çalışmaları ile diğer belediyelerimize örnek olan Yalova Belediyesi; pandemi sürecinde vatandaşlarına destek olmaya sürdürmekte.

Yalova il sınırlarında ikamet eden yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; belediyenin sosyal yardımları aracılığıyla gıda, yakacak, eşya, giysi vb. temel gereksinimlerini ücretsiz bir biçimde karşılayabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca Yalova Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya, Yalova Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Yalova Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yalova Belediyesi aracılığıyla yoksul ve muhtaç vatandaşlar için yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira desteği
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı

Yalova il sınırlarında ikamet eden ve temel asgari gereksinimlerini karşılamakta bile zorlanan düşkünler, kimsesizler ve engelliler için yardım çalışmalarına aktif bir biçimde devam eden Yalova Belediyesi, pandemi zamanında ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine gıda ve erzak içeren gıda yardım kolileri teslim ediyor.

Gıda ve erzak yardım kolilerine başvuran bireylerin bunun yanında belediyenin tespit ettiği, yoksul muhitlerde ve mahallerde yaşayan ailelere de belediye, gıda ve erzak yardımında yer alıyor.

Yaşlılara, düşkünlere, engellilere ve kimsesiz değerli okurlarımıza sahip çıkan belediye, bu bireylerin daha sorunsuz bir biçimde yaşayabilmeleri noktasında onlara da bir çok yardım sunuyor.

Yalova Belediyesi sağlık ve medikal cihaz yardımlarına başvuran ve başvurusu kabul gören engelliler ve kronik hastalar; ücretsiz olarak tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb. malzemelerin sahibi oluyorlar.

Sağlık yardımı kapsamı içinde engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar için evde kişisel bakım ve evde sağlık hizmeti sunmaktan da geri kalmayan Yalova Belediyesi; engellilerin ve kronik hastaların evlerinde sağlık personelleri aracılığıyla periyodik olarak muayene edilmelerini, evlerinin ise temizlik personelleri aracılığıyla temizlenmesini sağlıyor.

Mülteci ve sığınmacıların yardım başvurularını da kabullenerek, sahipsiz ve yurtsuz bu bireylere para yardımı, erzak ve gıda yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapan ve bu bireylerin da insan onuruna yakışır bir biçimde yaşamaları adına çaba gösteren belediye, afetzedelere de yardım elini uzatıyor.

Afetzedeler, yani başından yangın, deprem, su baskını, kaza vb. üzücü olaylar geçenler; belediyeden kira yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı gibi bir çok yardım alabiliyorlar.

Eğitim ve öğretimi desteklemek, gençlerin ve öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edip, iyi bir meslek sahibi olabilmelerini sağlamak adına da sosyal yardım çalışmalarına devam eden Yalova Belediyesi, yoksul ailelerin çocuklarına eğitim desteği kapsamı içinde bir miktar nakdi yardımda yer alıyor.

Kırtasiye yardımı kapsamı içinde ise yoksul ailelerin okuyan çocukları için onların anne veya babalarına kalem, kitap, defter vb. kırtasiye gereksinimlerini görebilmeleri için para yardımı yapıyor.

Yoksul aile çocuklarına giysi yardımı da yapan Yalova Belediyesi, çocuklara ayak numaralarına göre ayakkabı, beden ölçülerine göre ise kaban, mont, önlük vb. kıyafetler dağıtıyor.

Eşi vefat eden, eşi cezaevine giren veya eşinden çeşitli nedenlerden ötürü ayrılan dul kadınlara ve onların velayeti altındaki çocuklarına da kolaylık sağlayan belediye; bu bireylere ve çocuklarına giysi yardımı, düzenli gıda ve erzak yardımı vb. bir çok yardım yapıyor.

Yalova’da bulunan aşevi ise hayırseverler aracılığıyla yapılan bağışlar aracılığıyla her gün günlük sıcak ve taze ev yemeklerini ihtiyaç sahiplerine ve muhtaçlara dağıtıyor.

Böylelikle evsizler, düşkünler, işsizler ve kimsesizler; sağlıklı gıdalarla beslenebilme şansına sahip oluyorlar.

Yeni doğan, masum ve tertemiz bebeklerin yoksul anne ve babalarına çocukları için Hayırlı Olsun armağansi olarak, Yeni Doğan Bebek Yardım Paketi armağan eden Yalova Belediyesi; böylelikle anne ve babalara bebeklerin giderleri için bir nebze de olsa faydalı oluyor. Üstelik belediye, başvurusu kabul gören ailelere düzenli bir biçimde mama ve bez yardımı da yapıyor.

Yeni doğan bebeklerin bunun yanında hastalar ve yaşlılar için de hasta bezi yardımı yapan Yalova Belediyesi; evinin ısınma giderlerini karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi ailelere ise kış aylarında yakacak desteğinde yer alıyor. Evinde sobası olmayan yoksul ailelere ise soba dağıtıyor.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalova Belediyesi ayni ve nakdi sosyal yardımlarına rahatlıkla e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden bağlı olduğunuz ilçe belediyesinin yardımlarına hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden ön başvuru işleminizi başvuru formunu doldurmak suretiyle yapabilirsiniz.

Dilerseniz, başvurunuzu bizzat gerçekleştirmek adına bağlı olduğunuz ilçe belediye binasına da gidebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden önceden gerçekleştirdiğiniz yardım başvurunuzun durumunu takip edebilir yani olumlu veya olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyenin binasına da gidebilir, yetkililerden konuveyair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

En son, belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak da başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yalova Belediyesi’nin güncel sosyal yardım çalışmalarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, hangi yardımlara başvurabileceğinizi, başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek istediğinizde Yalova Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Belediye yetkilileriyle 0226 811 50 00 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diğer belediyelerin yardımlarında olduğu gibi Yalova Belediyesi yardımlarına başvuran bireylerin de doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahiplerinin yararlanabilecekleri tüm yardımlar detaylı bir biçimde belirtiliyor.

Bu form ile vatandaşlar, ihtiyaç duydukları yardımları işaretlemek suretiyle diledikleri yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuru sahibine yöneltilen sorular ile Yalova Belediyesi; başvuran bireylerin muhtaçlıklarına ve ekonomik durumlarına dair bilgi ediniyor ve bu bilgiler ışığında yardım edeceği bireyleri kararlaştırıyor.

Bundan dolayı de formda başvuru sahibinin gelirlerine, giderlerine, aylık kazancına, mülkiyet durumuna, medeni haline dair sorular yer alıyor.

Bütün başvuru sahiplerinin yani ayni veya nakdi yardımlara başvuran ihtiyaç sahibi Yalovalıların belediyeye doğru bilgi verebilme noktasında bu soruları doğru bir biçimde yanıtlamaları gerekiyor.

Aksi halde belediyeyi yanıltan, yoksul ve muhtaç olmamasına rağmen sırf yardım almak için kendini yoksul olarak gösteren ve yardım başvurusu kabul edilip, yardım alan bireyler; ardından haksız yere yardım aldıklarının belediye aracılığıyla fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar ve aldıkları tüm yardımları faiziyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Aldıkları yardımların nakit karşılığını geri ödememe hususunda ısrarlı olan bireyler ise belediye aracılığıyla mahkemeye veriliyorlar.

Yalova Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yalova il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahiplerine kolaylık sağlayan Yalova Belediyesi yardımlarına dar gelirliler yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan bireyler ve işsizler yani muhtaçlar başvurabiliyorlar.

Bu bağlamda belediye yardımlarından kimsesizler, muhtaçlar, yoksullar, dar gelirliler, kimsesiz ve sahipsiz yaşlılar, engelliler, kronik hastalar, yetim ve öksüzler, kimsesiz dul kadınlar, mülteci ve sığınmacılar, afetzedeler yararlanabiliyorlar.

Pandemi bundan dolayı işyerinden çıkarılan bireylerle maddi zarara uğrayan veya işyerini kapatan esnaflar da belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Bu bireylerin yani başvuru sahiplerinin muhtaç ve ekonomik sıkıntıda olduklarını belediyeye ispatlayarak, yardım alabilmeleri için belediyeye bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Misal verilecek olursa, engellilerin tam teşekküllü bir hastaneden minimum %40 engelli olduklarını gösteren sağlık kurulu raporu, dul kadınların eşleri için ölüm belgesi, dar gelirlilerinin SGK maaş bordrosu, afetzedelerin ise bilirkişi raporu almaları gerekiyor.

Eğitim ve kırtasiye yardımı almak isteyen anne veya babaların ise çocuklarına ait öğrenci belgesini belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, bu belgeleri detaylıca araştırmaya koyuldukten sonra muhtaç olduğunu tespit ettiği bireylerin evlerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon; başvuru sahibinin maddi durumuyla alakalı olarak hazırladığı raporu Yalova Belediyesi değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Değerlendirme kurulu da üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişi ve hanelere karar veriyor.

Yalova Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalova Belediyesi; yoksul mahallerde ikamet edenlere, işsiz değerli okurlarımıza ve dar gelirlilere düzenli olarak gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Gıda ve erzak yardımına e-devlet üzerinden veya bağlı olunan belediyeye gidilerek başvurulabiliyor.

Başvuru sahiplerinin Erzak ve Gıda Yardımına başvurabilmeleri için başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini mutlaka işaretlemeleri gerekiyor.

Başvuru sahipleri, Erzak ve Gıda Yardımı’nın dışında formdaki diğer yardımlara da başvurabiliyor.

Yalova Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Yalova Vefa Sosyal Destek Grubu, Yalovalılara Yardımcı Oluyor. Ülkemizin 81 ilinde ve çoğu beldesinde pandemi bundan dolayı dışarı çıkmaları sağlıkları yönünden sakıncalı olan kronik hastalara ve yaşlılara destek olan Vefa Sosyal Destek grubunun Yalova’daki gönüllüleri, 65 yaş üstü yaşlılara ve yaşı fark etmeksizin kronik hastalara sahip çıkıyor.

112, 155 veya 156 hatlarını arayanlar gönüllülerden markete, eczaneye, pazara hatta bankaya gitmelerini bile rica edebiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin ürün ve malzemeleri teslim alırken ürün fiyatını ise teslimat esnasında gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca Yalova Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de kısa bir süre önce Yalova Belediyesi sosyal yardımlarından yararlandıysanız veya yakında zamanda yararlanmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu