Sağlık

Yakı Otu Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

Yakı Otu Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri, sağlık bölümümüzde Yakı Otu Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Yakı Otu Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Yakı Otu Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

Küpe çiçeğigiller familyasından ve Latince adı Epilobium angustifolium olan yakı otu sulak yerlerde, ormanlarda yetişen fazla yıllık bir bitkidir. Asya, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yetiştirilen yakı otu en fazla 2,5 metreye kadar uzar. Yakı otu faydaları sebebiyle şimdilerde bir çok kitle aracılığıyla tanınır.

Yakı otunun yaprakları dar ve 15 cm uzunluğundadır. Çiçekleri ise kırmızı, pembe yahut mor olabilir. Yakı otunun meyvesi ise uzundur ve şekli bir kapsülü andırır.

Prostata yönelik etkileriyle öne çıkan yakı otunun içinde flavonoidler ve tanen, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, bakır, çinko, demir, A, C ve B6 vitaminleri, niasin ve folat bulunur. Yakı otunun faydaları ve zararları ile alakalı olarak daha fazla bilgi almak için okumaya devam edelim.

Yakı otunun yerin üzerinde bulunan kısımları ilaç yapımında kullanılır.

Prostat hastalıkları için yakı otu bitki çayı tarifi:

Bu ot geleneksel olarak migren, soğuk algınlığı, mide ülseri, iyi huylu prostat hiperplazisi (prostat büyümesi) için, ateş düşürücü olarak ve tümörlere karşı kullanılmıştır.

Araştırmalar, yakı otunun, antioksidan, anti-proliferatif, anti-enflamatuvar, antibakteriyel ve yaşlanma zıtı özellikleri olduğunu göstermiştir. Yakı otunun içinde bulunan flavonoidler ve ellagitanninler birincil aktif bileşenleridir.

Antioksidanlar vücuttaki enflamasyon ile savaşarak kronik enflamasyonu azaltır. Efnlamasyon uzun vadeli olduğunda kanser ve kalp hastalığı dahil olmak üzere kronik hastalıklarla ilişkili bulunmuştur.

Bu ot polifenoller yönünden bi hayli zengindir. İçeriğindeki bu polifenoller antioksidan ve antienflamatuvar etki gösterirler. Antioksidanlar hücrelerin zarar görüp hastalıkların ortaya çıkmasını önüne geçer. Yakı otu faydaları bu yönünden bi hayli mühimdir.

Yakı otunun terapötik etkileri bunlarla da sınırlı değildir. İçerisindeki maddeler aracılığıyla, immünomodülatör (bağışıklık sistemini düzenleyici) etki gösterebilir. İmmünomodülatörler bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi değiştirir ve düzenlerler. Misal verilecek olursa astım yahut otoimmün hastalıklarda bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini normalize ederek iltihaplı süreci durdurabilirler.

Ayrıca içindeki kuvvetli polifenoller aracılığıyla kanser hücrelerinin ve mikropların öldürülmesini sağlayabilir. Lakin yakı otunun bu detaylarını insanlar üzerinde inceleyen pek bilimsel araştırma yoktur ve genelde bu ot ile alakalı olarak yürütülen klinik çalışmalar sınırlıdır. Bundan dolayı yaka otu faydaları kanser üzerinde etkilidir dememiz tam anlamı ile doğru olmayacaktır.

Bu ot iyi huylu prostat hiperplazisi, BPH, yani prostat büyümesi için faydalı olabilir. 2019 senesinde yapılan bir araştırmada, yakı otunun aktif bileşenlerinin prostat büyümesi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada yakı otunun içinde bulunan 26 bileşiğin prostatın küçülmesinde etkili olduğu görülmüştür. Çalışma neticesinde, yakı otunun ve içindeki aktif bileşenlerin iyi huylu prostat hiperplazisinde tedavi edici gücü olduğuna karar verilmiştir. Yakı otu zararları ile ilgili da bilgileri aşağıda aktaracağız.

Yakı Otu Diğer Faydaları

Yakı otu zararları konusuna gelirsek, normal miktarlarda kullanıldığında bir zararı yoktur. Bunun yanında her türlü bitkisel ilaç yahut bitki çayı aşırıya kaçtığında vücudun çeşitli organlarında tahribata sebep olabilir. Bu nedenle bu ot da dahil olmak üzere bitkisel kürleri kontrollü bir biçimde kullanmalısınız.

Yakı otunun hamilelik ve emzirme zamanında kullanımına dair yeterli bilgi mevcut değildir. Bu nedenle bu zamanlarda, bu ottan uzak durmak daha doğru olabilir. Yakı otu zararları bilindiği kadar bu biçimdedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu