Sağlık

Yağ Oranı Hesaplama

Yağ Oranı Hesaplama, sağlık bölümümüzde Yağ Oranı Hesaplama ile alakalı bilgi aktaracağız.. Yağ Oranı Hesaplama ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Yağ Oranı Hesaplama

Yağ oranı hesaplama metotları ile en doğru vücut yağ oranı bulunabilir. Vücut yağ oranları için erkekler ve kadınlara göre değerlendirmeler mevcuttur. Standartlar erkek ve kadınlarda değişiklik gösterir. Cinsiyetin bunun yanında, sporcular ve fitnessçılar söz konusu olduğunda da ideal değerler farklı olabilir. Vücudunuz ile alakalı gerekli ölçümler yapıldıktan sonra insana özgü sonuçlar da elde edilebilmektedir. Lakin standartlar ile karşı karşıya geldirılabilir bir ölçüm sonucuna ulaşmak için de vücudun doğru bölgelerinin doğru bir biçimde değerlendirilmesi gerekir.

Bunların dışında yağ ölçümleri sonuçlarına göre vücut sağlığı ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirmede bulunmak olabilecek değildir. Çünkü standart yağ oranlarına göre obezite sınırında olan bir insanın aksine sağlıklı bir vücuda sahip olması da olabilecekdir. Bunun tamamen zıddı olacak biçimde yağ oranları standart değerlerde seyreden birinin de vücudunda ciddi başka problemler olabilmesi sık rastlanılan bir durumdur.

Yağ oranı hesaplama metotları makalemizde.

Vücut yağ oranı hesaplamasından önce vücut yağ oranı nedir, ne anlama gelir, bunları yanıtlayalım. Vücutta bulunan yağlar genelde kilolu olmak ile eşdeğer tutulur fakat durum böyle değildir. Yağ, vücut için mutlaka gerekli bir bileşendir ve herkeste bulunur. Lakin vücut yağının bir tehdit hâline gelmesi onun fazlalığı söz konusu olduğunda geçerlidir. Aksi durumda vücut yağı bireylerin enerji gereksinimini karşılamada kullanılır. Ayrıca soğuktan veya sıcaktan korunmak için de yeterli miktarda yağ vücutta depolanmış bir biçimde durur. Bütün bu koruyucu detaylarını normal değerlerde seyrettiğinde taşıyan yağ, vücutta fazla miktarlara çıktığı takdirde bazı hayati risk taşıyan hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir.

Vücut yağ oranı hesaplama süreci, boy ve kilo ölçümü kadar pratik değildir. Vücut yağ oranı hesaplamak için basit bir işlem uygulanacaksa hemen hemen değerlerin elde edilmesi vücudun bazı bölgelerinin ölçümüne bağlıdır. Kol, bel çevresi, kalça ve kilo hep birlikte değerlendirilir ve yağ oranı da bu değerlerin katıldığı bir hesaplama yöntemi ile hesaplanır.

İki insan aynı ölçülere sahip olabilirler. Kiloları da aynı olabilir. Hatta boyları da. Lakin vücutlarında bulunan yağ yüzdeleri aynı olmayabilir. Bunun nedeni vücudun yağı nerede depoladığına ilişkin değişikliklar ortaya çıkabilmesidir. Kişiden insana değişebilen bu durum, ayrıntılı bir yağ ölçümü ile ortadan kaldırılabilir.

Obezite sınırındaki biri ile fitness yapan birinin aynı kilolarda olmalarına rağmen farklı vücut yağ oranlarına sahip olabilmeleri de bir başka örnektir. Fitness vücutta kas gelişimini sağlar ve kasların gelişimi sonrası hacimleri de büyüdüğü için kiloya bu biçimde katılırlar. Kilo ölçümünde bir tarafta kas kütleleri yer alırken diğer tarafta vücutta biriken büyük hacimli yağ kütleleri mevcuttur. Dolayısıyla vücudunuzda bulunan kas ve yağ miktarının ölçümü de bir çok yolla yapılabilir ama bu yollardan biri kilonuza bakmak değildir.

Erkeklerdeyağ oranı hesaplama için boyun ve göbek çevresi ölçülür. Daha sonra boyun ölçümü sonrası elde edilen değer, göbek çevresi değerinden çıkarılır.

Kadınlarda yağ oranı hesaplama için ise boyun, bel ve kalça çevreleri ölçülür. Ve bu ölçümler her bölgenin en geniş yerinden alınır. Kadınlarda vücut yağ oranı hesaplamak için bel ve kalça çevresi değerleri toplanır. Bu toplamdan boyun çevresi değeri çıkarılır.

Bu vücut çevresi ölçümleri kullanılarak online vücut yağ oranı hesaplama sitelerinde de işlem yapılabilir.

Aşağıda bulunan tablo erkek ve kadınlarda yaşa göre vücutta bulunması gereken yağ oranı yüzdelerini göstermektedir. Herkesin vücudunda olması gerektiği kadar yağ bulunmalıdır. Önemli olan standart değerlerin dışında bir yağ oranına sahip olmamaktır. Ne daha fazla ne de daha az, yalnızca normal değerlere sahip olun!

Source: calculator / verywellfit / healthline

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu