Sağlık

Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları

Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları, sağlık bölümümüzde Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları

Yaban turpu nedir sorusuna ilk kez yanıt arayalım. Yaban turpu ve kökü, baharat ve ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Daha çok et yemeklerinin sosuna çeşni vermesi maksadıyla kullanılan bu bitki lezzetli olmasının yanında tıbbi açıdan da kıymetli olabilir. Geleneksel olarak binlerce senedir hem baharat olarak hem de sağlığa yönelik faydaları yönünden kullanılır. Yaban turpu kökünün içinde bulunan bileşiklerin antibakteriyel ve antikanser özellikleri ön plandadır. Yaban turpu faydaları daha çok bu özelliklerinden kaynaklıdır.

Yaban turpu geleneksel olarak böbrek taşları, ödem, solunum yolu enfeksiyonları, böbrek taşı, siyatik ağrısı, gut ve romatizma hastalıkları için kullanılır. Bunun yanında söylenen faydalarının büyük bir kısmı geniş çaplı araştırmalarla ispatlanmamıştır. Biz bu makalemizde yaban turpunun bilimsel araştırmalara göre faydaları ve zararları ile alakalı olarak kapsamlı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Yaban turpunun faydaları ve bilimsel araştırmalara göre faydaları olmak üzere iki bölümden söz edeceğiz. Öncelikle yaban turpunun söylenen faydalarını ele alalım:

Öncelikle belirtmekte yarar var ki yaban turpunun tıbbi faydalarını araştıran insanlar üzerinde yapılan geniş çaplı klinik çalışmalar bulmak zordur. Bu sebze ile alakalı araştırmalar çoğunlukla hayvanlar üzerinde yahut test tüplerinde yapılmıştır. Bu nedenle yaban turpu faydaları ve etkileri ile alakalı olarak kesin bir şey söylemek pek olabilecek değildir.

Yaban turpunun bir sebze olarak en önemli faydası vücudumuzun fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gerekli olan temel vitamin ve mineraller yönünden zengin olmasıdır. İşte yaban turpunun içinde bulunan mikro besinler:

Ayrıca daha az miktarda olmak üzere içinde A vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, demir ve fosfor da bulunur.

Yaban turpu kökünde bulunan izotiyosiyanatların antimikrobiyal etkileri de bulunur. Araştırmalar özellikle Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Lactobacillus casei, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalacter, Candida albicans, Fusobacterium nucleatum, Prevotella nigrescens ve Clostridium perfringens bakteri ve mantarlarına karşı etkili olabildiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında bu etkileri test tüplerinde araştırılmıştır ve insan vücuduna doğrudan alındığında nasıl etki göstereceğini inceleyen daha kapsamlı çaplı araştırmalar yapılması gerekmektedir.

Yaban turpunun içinde sinigrin isimli bir madde bulunur ve bir çok faydası bu madde ile alakalıdir. Bu maddenin olası terapötik faydalarından bir diğeride enflamasyonu yani iltihabı azaltabilmesidir. Uzun süreli enflamasyon kronik hastalıklarla ilişkili olduğu için enflamasyonu azaltan gıdalar ve bitkiler kıymetlidir. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine dergisinde yayına giren bir çalışmaya göre bağışıklık sisteminde bulunan bazı özel hücreler üzerinde etkilidir ve enflamasyonu azaltır. Bu çalışmada insanlara ait bağışıklık sistemi hücreleri üzerinde çalışıldığı için çalışmanın etkileri mühimdir. Yaban turpu faydaları bu kadarda değildir.

Yüksek tansiyon kalp damar hastalıkları riskini arttıran bir hayli önemli durumdur. Bazı bireyler tansiyonları yüksek değerlerde seyrettiği halde bundan habersizdirler. Bu nedenle düzenli kontrollerle tansiyon değerleriniz ile ilgili bilgi sahibi olmanız mühimdir. Araştırmalar yaban turpunun yüksek tansiyonu düşürebileceğini göstermektedir. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yaban turpu yaprakları ve tohumu verilen sıçanlarda sistolik ve diastolik kan basıncı değerlerinin azaldığı görülmüştür.

Araştırmalarda yaban turpunun angiotensin 1 – dönüştürücü enzim, asetilkolinesteraz, arginaz ve fosfodiesteraz 5 aktivitelerini azaltarak tansiyon üzerinde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca hipertansif sıçanlarda nitrik oksit düzeysini arttırdığı ve lipid peroksidasyonunu minimuma indirdiği görülmüştür. Şunu da belirtmekte yarar var ki araştırmalarda yaban turpunun yapraklarının tansiyon düşürücü etkilerinin tohumlarından daha kuvvetli olduğu tespit edilmiştir. Yaban turpunun bu etkileri kayda değer olmakla birlikte incelemelerin çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapıldığı göz önünde tutulmalıdır. Bu sebzenin insanlar üzerindeki etkisi ile hayvanlar üzerindeki etkisi birebir aynı olmayabilir.

Her ne kadar faydaları ile öne çıkan bir sebze de olsa yaban turpu yan etkileri olabilir. Yaban turpunun zararları ve olası yan etkileri şunlardan oluşmaktadır:

Yaban turpu zararları ve faydaları bu makalemizde siz değerli okurlarımız için detaylı biçimde ele aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu