Sağlık

Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik

Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik, sağlık bölümümüzde Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik ile alakalı bilgi aktaracağız.. Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik

İnsan bedeni bi hayli dayanıklı olmasıyla bilinir. Lakin bu herkes için bazı durumlar da geçerli değildir. Korkmayın doğal antibiyotik yanınızda.

Son senelerde meydana doğal ve küresel değişimler hayvan popülasyonunu şehirlere doğru itmiş ve yolda sokakta hemen hemen her yerde doğal yaşam alanlarını yok ettiğimiz bu yüzden yiyecek bulmak için aramıza katılan irili ufaklı hayvanları görmeye başladık. Bunların başında yılanlar, kurbağalar ve böcekler gelmekte bu üç hayvan türü de doğada en fazla bakteriye sahip olan hayvanlar olarak bilinir.

Bu hayvanların ekili bahçelerde sebzelere bi hayli sık temas etmesi, gün içinde bireylerin iç içe yaşaması ve hijyenden uzak kalmaları, yapay maddelerin yiyeceklere enjekte edilmesi gibi birden fazla faktör hastalıklara sebebiyet vermiştir.  Bu durumda bizlerin doğal antibiyotik alamamamıza neden olmuştur.

Bilhassa son dönem de yaşanan ve tüm dünyayı alt üst eden covid19 virüsü de hijyensizlik ve kuralsızlık sonucudur. Sağlığına dikkat eden ve hastalıklardan korunmaya çalışan insanlar için doğal antibiyotik olan besinler nelerdir?

Faydaları saymakla asla bitmeyecek olan sarımsak doğal antibiyotik denince akla ilk gelen sebzedir. İlaçlarında ana maddelerinden olan sarımsak, damar yollarını açarak kalp, tansiyon ve şeker hastaları için dermandır. Sarımsak kış aylarında dirençsiz kalan vücudumuzu bakterilerden ve mikroplardan temizleyerek bağışıklığı kuvvetlendirir. Öksürük, bademcik, romatizma gibi hastalıklarda tam anlamıyla tedavi edici mikroorganizmalara sahiptir. Her sabah bir diş çiğ sarımsak yutmak hem beyin sağlığını hem de kalp damar sağlığını korur.

Yıllardır Çin tıbbında faydaları bilinen zencefil virüs ve mikroplara karşı antibiyotik olarak kullanılmıştır. Grip hastalığına iyi gelen bu bitki sindirim yollarını da rahatlatmaktadır. Diğer bir faydası ise solunum yollarını temizlemek ve toksinleri atmak için kullanılmasıdır.

Soğan da tıpkı sarımsak gibi çok faydalı bir sebzedir. Antiseptik içeriği ile kış aylarında nezle ve grip hastalıklarının nasıl tedavi edileceğini sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirerek metabolizmayı hızlandırır.

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal, mandalina ve limon C vitamini yönünden en zengin meyvelerdir. Tek başına bir portakal günlük C vitamini gereksiniminin tamamını karşılamaktadır. Vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu C vitaminini bolca karşılayan turunç meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. C vitamini en büyük doğal antibiyotik olarak ön plana çıkar.

Hastalıktan yeni kurtulan veya dirayetli insanlar için kullanılan ‘turp gibi’ terimi turp sebzesinin adeta hakkını veriyor. İçeriğinde bolca C vitamini, folik asit, fosfor gibi yüksek lif oranına sahiptir. Soğuk algınlığı gibi düşük bağışıklık hastalıklarının çok kuvvetli bir antibiyotiği olan turp mutlaka bal ile birlikte tüketilmelidir.

Pek fazla sevilmese bile vitamin yönünden bi hayli zengindir. C ve E vitaminlerini içinde barındırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca sigara tüketimine bağlı KOAH hastalığını engelleyen sülforapan maddesi brokoli sebzesinde bol miktarda bulunmaktadır.

Asya mutfağında altın kadar kıymetli olan kırmızıbiber ülkemizde de çok fazla tüketilmektedir. İçerisinde bulunan yüksek C vitamini ile ağrı kesici iltihap sökücü ve doğal antibiyotik görevi görür. Ayrıca içinde bulunan potasyum ile kalp krizi riskini de yok eder.

Antioksidan özelliği taşıyan kivi minimum portakal kadar C vitaminine sahiptir. Ayrıca günlük olarak tüketilmede bağışıklığı bi hayli hızlıca tamir ettiği ortaya çıkmıştır. İçerisinde ki pektin maddesi aracılığıyla toksin ve bakterilerden damarları korur.

Yine sofralarda pek yeri bulunmayan pırasa, kesinlikle değeri bilinmesi gereken bir sebzedir. Kalp damarlarını koruması, içinde bulunan kamferol ile damar yollarını açarak kalp hastalıklarını tedavi etmesi ile kansere de karşı çıkan bir sebze olarak var olmaktadır.

En bi hayli beğeni alan meyveler içinde yer almayı başarmış Nar tam bir doğal antibiyotik. Günlük C vitamin gereksinimini %75 oranında karşılar. İçeriğinde bulunan polifenoller ile kollajen düzeysini yükseltirken mikroplar ile de savaşır. Medicalnewstoday / Healthline

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu