Sağlık

Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt hastalıklarında ve sakatlanmalarda kullanılan birden çok ilaç bulunmaktadır. insanlar yada sporcular yaptıkları iş yada spor gereği çok sık sakatlanmalar yaşayabilmektedirler. Sakatlanmalar yaşayan bireylerin yaşadıkları sakatlıklar değişiklik gösterebilmektedir. İnsanlar ulaşım sağlayabildiği ilaçlar ile ilgili bilgi sahibi olmak isterler.  Voltaren jel nedir? Ne işe yarar gibi soruları yanıtlayarak insanlar kullanabilecekleri ilaçlar ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Genelde sakatlanma ve ağrı gibi durumlarda kullanılan Voltaren kas gevşetici jel ağrıyan bölgeyi rahatlatabilmek için kullanılan bir kas gevşetici krem olmaktadır. birden çok sporcu spor sonrasında kasılan ve gerilen kasları gevşetebilmek adına voltaren jel kerimini kullanmaktadır. Mesleki hastalık çeken bir çok insan doktor tavsiyesi üzerine bu tür kas gevşetici kremleri tercih etmektedir.

Voltaren krem, jel formunda olmaktadır. Bu krem sıklıkla iltihaplanmalarda ve ağrıyan bölgelerde kullanılmaktadır. Meslek hastalıklarından kaynaklanan ya her hangi bir nedenle oluşabilecek kazalarda ağrıyan bölgeyi içinde bulunan etken maddeler yardımı ile tedavi ederek bölgede bulunan yara yada ağrıyı geçirebilmektedir. Voltaren emulgel olarak da anılan ilacın ana etken maddesi diklofenak maddesi olmaktadır. Bir çok muadili ilaçta kullanılan diklofenak maddesi bunun yanı sıra bazı hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde de kullanıla bilmektedir. Voltaren hap formunda da bulunabilmektedir.   Voltaren jel ne işe yarar? Neye iyi gelir?  Gibi soruların  yanıtlanabilmesi için ilacın iyi geldiği hastalıklar özetlenebilmektedir. Voltaren jelin iyi geldiği hastalıklardan bir kaçı şu biçimde olmaktadır.

Bir çok ilacın oluşturabileceği yan etkiler bulunmaktadır. Yan etki bir ilacın kullanımından sonra oluşturabileceği olumsuz etkiler olmaktadır. Her ilacın  işlevlerine göre oluşturabileceği yan etkiler değişebilmektedir. İlaçların oluşturabileceği yan etkileri ilaç rehberi aracılığı ile  öğrenebilirsiniz. Voltaren karemin yan etkileri şu biçimde bulunmaktadır.

İlacın oluşturabileceği yan etkilerden etkilenmemek için ilacı doktorunuzun ve eczacınızın tavsiye ettiği biçimde kullanmanız önerilmektedir.

İlaç fiyat aralıklarını etkileyen birden çok faktör bulunmaktadır. Bu etkenler birinin sağlık kurumlarına borcu olup olmadığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de ilaç fiyat aralıklarını  Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu fiyat ışığında ilacı satın alırken reçeteli yada reçetesiz alımı da fiyatta değişikliklere sebebiyet verebilmektedir. Voltaren jel eczanelerde  reçetesiz olarak satılabilmektedir. Voltaren jel reçetesiz fiyatı eczanelerde  19,50 TL olmaktadır. Her hangi bir ilacı satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışmanız önerilmektedir. Her hangi bir ilacın bilinçsiz kullanımı yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.     

Hamilelik dönemi kadınların en hassas oldukları dönem olmaktadır. İlaç kullanımı hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı yönünden çok önemli olmaktadır.  bazı ilaçlar yan etki oluşturabileceği için hamile kadınlarda risk oluşturabilmektedir. Hamile kadınların en fazla sordukları sorular içinde bulunan  voltaren jel süte geçer mi gibi sorular olabilmektedir.  

Voltaren emulgel cilde  sürülerek kullanılan bir ilaç olduğu için ciltte emilim sağlanmaktadır.  İlaç prospektüsünde hamileliğin son 3 ayında kullanılmaması gerektiği yazmaktadır.  Bilhassa hamilelik zamanında ilaç kullanmadan önce ilacı reçete eden doktorunuza mutlaka danışmalısınız gelişilebilecek durumlar için kadın doğum uzmanınıza mutlaka danışmalısınız. 

Voltaren jel prospektüsü içinde kullanım talimatları, oluşturabileceği yan etkiler, ilacın içinde bulunan etmen maddeler gibi ilaç ile ilgiliki tüm bilgiler bulunmaktadır. her hangi bir ilacı kullanmadan önce ilacın prospektüsü mutlaka okunmalıdır.  Prospektüs ilacın kimliği olmaktadır. Son kullanma tarihi geçen ilaçları kesinlikle kullanmayınız. İlacın prospektüsünde son kullanma tarihi mutlaka yazmalıdır.  İlaçları kullanmadan önce mutlaka ilaç ile ilgili bilgi edinin ve mutlaka doktorunuza danışın. Prospektüsü olmayan ilaçları kesinlikle kullanmayın. İlacın endikasyonları ile ilgili mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Bir çok ilaç pahalı olduğu için ilaçların muadili olmaktadır. muadil, eş değer manasına gelmektedir. Ana maddesi aynı olan ilaçlar birbirinin muadili olmaktadır. muadil ilaçların işlevleri aynı fiyat aralıkları farklı olabilmektedir. Voltaran jel ilacının da muadili ilaçlar olmaktadır. Voltaren jel ilacının muadili ilaçlardan bir kaçı şu biçimde olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu