Bilgi Arşivi

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti, bilgi arşivimizde Volkswagen Sarı Ünlem İşareti konusunu ele aldık. Volkswagen Sarı Ünlem İşareti ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti, Volkswagen marka otomobillerde gösterge paneli üzerinde bulunan sarı ünlem işaretinin anlamını bazı sürücüler bilmemekle birlikte ne anlama geldiğini araştıran ve merak edenler var. Normal şartlarda Volkswagen otomobillerde birden fazla ikaz lambası sembolü bulunmakla birlikte en fazla araştırma konusu olan üçgen içinde sarı ünlem işaretidir.

Sarı ünlem işareti
Sarı ünlem işareti

Ne yazıkki Volkswagen araçların kullanım klavuzlarında buna yer verilmemekle birlikte internet sitelerinde de bu sembolün ne mana taşıdığını detaylı olarak anlatımını bulamazsınız.

Bunun nedeni ise sarı ünlem işaretinin tek başına bir anlam ifade etmemesinden kaynaklanıyor. Otomobilinizde bu simgenin yanmasıyla birlikte değişik bir ikaz lambasının yandığını gözlemleyebilirsiniz. Normal şartlarda bu simgeyle birlikte kesinlikle değişik bir ikaz lambası daha yanması gerekir.

VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ ANLAMI

Volkswagen sarı ünlem işareti, jenerik ikaz lambası yahut servis lambası olarak sıklıkla bilinmektedir. Eğer bu lamba yandıysa aracınızda çok acil bir durum olmamakla birlikte aracınızda giderilmesi gereken bir sorunun olduğunu anlayabilirsiniz.Yukarıdada söz ettiğimiz üzere bu ikaz lambasıyla eş zamanlı olarak yanında başka bir ikaz lambası daha yanar. Sarı ünlem işareti yandığında, bununla birlikte yanan diğer lambanın ne olduğu gözlemlenir ve bu duruma göre hareket edilir.

Doğal olarak sürücüler merak edecektir:

-“Aracımızda madem sarı ünlem işareti yandığında biz diğer lambaya göre hareket ediyoruz peki bu işaret gereksiz değilmi?”

Volkswagen şifrketinın gösterge paneli üzerinde bulunan ikaz lambalarının çok fazla sayıda olmasından neden sürücü hareket halindeyken bu ikaz lambalarının takibinin zor bulunacağından dolayı sarı lambayla sürücüyü uyarmak adına yapılan bir uygulamadır.

Mesela farınızda bulunan ampul patlasa, akü azalsa vs hepsinin ayrı ayrı lambası var ve sürücü yol güvenliği yönünden yolamı bakacak gösterge panelinemi diye düşünüldüğünden böyle bir teknoloji uygulanmış.

Sarı ünlem işareti şeklinde bir ikaz işareti eklenmiş ki sürücü arada bir bu işareti kontrol etsinsarı yahut kırmızı olması durumunda gösterge paneli üzerinde bulunan tüm işaretlere odaklasın. Sarı lamba yandığında anlayacakki araçta bir problem var ve diğer simgeleri kontrol edecek.

Volkswagen araçlarda ünlem işareti yalnızca sarı olmamakla birlikte arada birde kırmızı yanar. Sarı lamba yanıyorsa aracı sürmenize mani olacak bir durum olmadığını ifade eder. Lakin sarı değilde ikaz lambası kırmızı yanıyorsa acil bir durum söz konusudur. Bu durumda aracınızı güvenli bir yere çekip servisi çağırmanız gerekir.

VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ İLE BİRLİKTE YANAN LAMBALAR

Volkswagen aracınızda sarı ünlem işaretini gördüyseniz gösterge paneli üzerindeki diğer simgeleride kontrol ediniz mutlaka değişik bir simge daha yanıyordur.

Motor arıza lambası

Motor Arıza Lambası
Motor Arıza Lambası

Motorun çalışmasını engelleyecek bir durum söz konusudur. Lakin arada bir sensörlerin kirlenmesinden dolayı bile bu ikaz lambasının yanmasına sebep olabilir. Lakin devamlı yanıyor haldeyse durum orta düzeyde kritiktir. Lakin yanıp söner şeklinde bir ikaz söz konusuysa yüksek derecede ve kritik bir durum söz konusudur.

Dizel partikül filtresi ikaz lambası

Dizel partikül filtresi ikaz lambası
Dizel partikül filtresi ikaz lambası

Dizel araçlarda en sık rastlanan sorunlardan bir taneside partikül filtrelerinde bir araya gelen problemdir. Bilhassa aracınızı şehir içinde çokça kullanıyorsanız çok fazla partikül filtreniz tıkanabilir. Eğer bu lambanın yandığını görüyorsanız trafikten uzak olan bir yolda 70km hızla bu biçimde aracınızla 20 dakika boyunca yolculuk yapın.

Bunun yanında oluşacak sıcaklık aracılığıyla dizel araçlarda partikül filtresinde bir araya gelen kurumlar yanacak ve filtreniz bu biçimde temizlenmiş olacaktır. Lakin bunu yaptınız ve sorun hala sürdürmektesa o zaman aracınızı servise götürmeniz gerekecektir.

EPC lambası

EPC lambası
EPC lambası

Bu gösterge ise benzinli Volkswagen araçlarda bulunur. EPC Electronic Power Control ün kısaltılmış halidir. TÜRKÇE’YE Elektronik güç kontrolü diye tercüme edilir. Aracınızda bu simgenin yanıdığını görüyorsanız gaz sistemiyle alakalı bir problem olduğu anlamını taşır. Misal verilecek olursa gaz pedalı, gaz kelebeği gövdesi, çekiş kontrolü yahut hız sabitleyici tarzı donanımlarda bir araya gelen bir problem olabilir.

Isıtma bujisi lambası

Isıtma Bujisi
Isıtma Bujisi

Dizel otomobillerde ön ısıtma gerekir. Soğuk kış günlerinde yada ısıtma bujisiyle alakalı bir sorun olduğunda bu simgenin yandığını gözlemleyebilirsiniz.

Motor yağı lambası

Motor Yağı Göstergesi
Motor Yağı Göstergesi

Simgeye baktığınızda anlaşılacağı üzere yağ ile alakalı bir durumdur. Lakin motor yağı mı, şanzıman yağı mı yahut aracınızda bulunan değişik bir yağmı bu hususta ikilemde kalabilirsiniz. Hemen yanıtlayalım bu lambanın yandığını görüyorsanız aracınızın motorunda bulunan yağın olması gerekenden daha az olduğunu ifade eder.

ABS lambası

ABS lambası
ABS lambası

ABS sistemi ile alakalı bir problem yada sensörlerden birisi arıza yapmış olma ihtimali var. Hatta kablosu yerinden çıktığında da aynı lamba yanacaktır. . ABS lambası yanınca eş zamanlı olarak arada bir ESP lambası da yanar.

ESP lambası

ESP lambası
ESP lambası

ESP sistemi yağışlı ve zeminin kaygan olduğu durumlarda yanar ve sürücüyü güvende tutmak adına yapılan bir donanımdır. Bu sistemin çalışma mantığı tekerlerde bulunan sensör aracılığıyla dönüş hızlarını takip ederek birbiri içindeki uyumsuzluğu fark ettiğinde araç patinaj halinde olduğunu, savdurlduğunu yada kaydığını ekranınıza ikaz olarak yansıtır.

ESP lambası yanıyorsa bu durumda iki ihtimal mevcuttur ilk kez sistme kapalı olabilir ikinci olarak ise zeminin kötü ve hava şartlarının iyi olmadığı manasına gelmektedir. (Yağmur sebebiyle kaygan olabilir yahut mıcırlı yol olabilir vs)

Lastik basıncı lambası

Lastik Basıncı
Lastik Basıncı

Araç lastiklerindeki basınç aracınızda bulunan sistem aracılığıyla takip edilir. Bir yada daha fazla lastiğin basıncı olması gereken değerlerin altına düşmesi neticesinde bu lamba yanar. Lastiğinize uygulayacağınız havanın normal değerlere bastığınızda gösterge paneli üzerinde bulunan ikaz simgesi 3 saniye iiçinde sönecektir. Sönmemesi durumunda aracınızın sisteminde bulunan bir arıza olduğunu gösterir ve servise baktırmanız gerekir.

Elektrikli direksiyon lambası

Direksiyon Lambası
Direksiyon Lambası

Günümüz teknolojisinde araçlarınızın direksiyonları daha kolay bir biçimde çevrilebilsin diye teknolojik sistemlerle donatılmıştır. Aracınızın aküsünün zayıflaması durumunda bu lamba yanacaktır. Çözüm olarak direksiyonu sağa yahut sola tam çevirip 10 km/s hızla sürün, fakat sorun gitmiyor ve arıza simgesi hala duruyor olmakla birlikte direksiyonunuzda sertleşme yada boşluk oluşmuşsa yine yetkili servise götürmenizde yarar var.

Diğer bir konumuz olan Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? yazılı makalemize alakalı linkten varabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lastik Tamir Kiti Nedir ? Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Lastik Tamir Kiti, Lastik tamir kiti fiyat aralıkları ve Lastik tamir kiti nasıl kullanılır? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu