Sağlık

Vermidon nedir – Ne İşe Yarar?

Vermidon nedir – Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Vermidon nedir – Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Vermidon nedir – Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Vermidon nedir – Ne İşe Yarar?

İlaç dünyasında en fazla bilinen markalardan birisi budur ve bu yüzden de insanlar Vermidon ne işe yarar tam anlamıyla bilmek istemektedir. Ağrı kesici ilaçlardan en bilineni olan bu ilacın orta ve hafif ağrılarda etkili olduğu bilinmektedir. Birçok değişik formasyonda piyasada yerini almıştır.

Vermidon nedir sualinin yanıtını herkes ağrı kesici olarak bilmektedir. Bilinen bir ağrı kesici olmasına rağmen ateş düşürme gibi özellikleri de mevcuttur. Vermidon tablet içinde 30 mg kafein içerir. Vermidon tabletinin içinde kafein oranı, yarım fincan kahvedeki kafein ile eş değerdedir.

Vermidon Plus tablet içinde 50 mg kafein mevcuttur. Aynı zamanda 250 mg parasetamol ve 150 mg propifenazon bulunmaktadır. İçeriğine bakılarak söylenilebilir ki, ateş düşürmede Plus daha etkilidir. Aynı biçimde ağrı kesici özelliği de bu formasyonda daha etkilidir.

Vermidon ne işe yarar sorusu için verilebilecek yanıt aşağıdaki gibidir;

Vermidon tablet 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde 4 ila 6 saat içinde duruma göre alınabilir. Bir gün içinde maksimum alınabilecek doz sayısı 3000 mg parasetamol’dür. Yani 6 tabletten fazlası içilmemelidir. Günlük 8 tablet kullanılması halinde (4 gr) Vermidon yan etkileri bir hayli önemli biçimde görülebilmektedir. Vermidon ne işe yarar diyenler bu yan etkilerin görülebileceğini de bilmelidir.

İçeriğinde bulunan kafeinin her bünye için uygun olmayacağını bilmemiz gerekmektedir. Alkol ile kullanan bireylerin 4 tabletten fazla bu hapı yutmaması tavsiye edilir.

Vermidon çocuklarda kullanımı  (6 – 12 yaş arası) esnasında önemle üstünde durulması gereken en önemli husus, doktorun tavsiye ettiğinden emin olmaktır. 4 ila 6 saat içinde yarım yahut bir tablet kullanılabilmektedir. Çocukların alabileceği günlük maksimum doz 4 tablettir.

Vermidon hamileler kullanabilir mi sorusu gebelik sürecinde olan kadınların yanıtlanmasını istediği bir sorudur. Vermidon tablet ve Vermidon Plus hamilelikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. İçeriğindeki kafeinden dolayı, hamilelikteki düşük riski artabilir. Ayrıca bebeğin ileriki yaşamını olumsuz etkileyen sonuçlarda doğurabilmektedir. Parasetamol maddesi her ne kadar çocuklar için güvenli olsa da,  fetusa geçebilmektedir.

Doktorun kontrolünde dozu düşük bir biçimde kullanılabilmektedir. Bunu fakat doktorun önerisi ile yapılabileceğini, aksi takdirde ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Vermidon yan etkileri çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Doğru dozlarda ve doktor tavsiyesi ile kullanıldığında bu etkiler nadir görülmektedir. Görülen yan etkiler ise;

Şeklindedir. Parasetamol zehirlenmesi bireylerin ciddiye alması gereken bir durumdur. Bundan dolayı Vermidon içinde bulunan Parasetamol sık alınmaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde Durumun böyle olması da karaciğer için zararlı olabilmektedir. Parasetamol zehirlenmesi belirtileri aşağıdaki gibidir;

Sonuç olarak karaciğer ve böbrek hastalıkları olan bireylerin bu ilacı fakat doktor tavsiyesi ile alması önemli bir husustur.

Vermidon tablet aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

Bu ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir.

Astım, kronik ültiker ve rinit ilaçlarına hassaslığı olanlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu