Sağlık

Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler, sağlık bölümümüzde Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler ile alakalı bilgi aktaracağız.. Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok insan yaşamının felsefi dayanaklara bağlı olarak idame ettirmektedir. Bu felsefi dayanaklardan bir tanesi de Vegan beslenme şekili olmaktadır. Vegan beslenme şekili kendi içinde 4 ayrılan bir beslenme şekili olmaktadır. Bu beslenme şekilleri genelde şu biçimde bulunmaktadır.

Lakto-ovo-vejetaryen: Bu beslenme şekilini tercih eden bireyler yumurtayı ve süt ürünlerinin tüketimini tercih ederler fakat asla et, balık ve kümes hayvanı ürünlerini tüketmezler. Genel olarak bir çok vejetaryen bu grupta bulunmaktadır.

Lakto vejetaryen: Bu grupta bulunan vejetaryenler Et, balık ve kümes hayvanlarıyla birlikte yumurta tüketmemektedirler.

Vegan yahut katı vejetaryen: Bu grupta bulunan bireyler ise Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir hiçbir hayvansal ürünü tüketmemektedirler. Bu ürünlerin içerisine balda dâhil olmaktadır.

Semi vejetaryenlik: Bu grupta bulunan bireyler genel vejetaryen grubunda olmaktadırlar. Sadece et, balık ve kümes hayvanlarını bazı zamanlarda tüketirler.

Vegan ve vejetaryen beslenme düzeninde beslenen bireylerin sağlık yönünden dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunabilmektedir.

Protein hücreleri vücudumuzda bulunan en önemli hücrelerden bir tanesi olmaktadır. Protein hücreleri kas gelişimi ve vücuda enerji sağlayan en önemli hücrelerden bir tanesi olmaktadır. Bundan dolayı Vegan beslenme şekilinde vücuda protein almak çok önemli olmaktadır.  Vegan beslenmede protein kaynakları et ve süt ürünleri tüketilmeden de alınabilmektedir. Vegan veya vejetaryen beslenme şekilinde protein alınabilecek besin kaynakları genelde şu biçimde bulunmaktadır.

Vagan ve Vejetaryen olmanın sağlık üzerinde bir çok olumlu ve olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu etkiler kişiden insana değişkenlik gösterebilmektedir. Lakin genel etkiler aynı olabilmektedir. Vegan ve vejetaryen olmanın sağlık üzerindekietkileri genelde şu biçimde bulunmaktadır.

Vegan olmanın insan sağlığı üzerinde olumlu bir çok etkisi bulunabilmektedir. Bu etkiler genelde şu biçimde bulunmaktadır.

Vegan olmanın etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bu etkiler genelde kişiden insana değişkenlik gösterebilmektedir. Veganlığın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri şu biçimde bulunmaktadır.

Vegan ve vejetaryenler beslenmelerinde dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Bunun nedeni ise genelde sebze, meyve, kuru yemiş ve tahıl ürünlerini tüketmeleri olmalarıdır. Genel olarak et ve kümes hayvanlarını tüketmedikleri için çeşitli besinlerden almış oldukları B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alınabilmelerine çok önem göstermeleri gerekmektedir.

Gerekli vitamin veya minerallerin alınmaması veya yeteri kadar tüketilmemesi çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı bu tür besin değerlerinin alımı çok önemli bir faktör olmaktadır. Bu besin kaynaklarının miktarları besinlere göre değişikliklar gösterebilmektedir. Hangi besin değerinden ne kadar almanız gerektiğini alnında uzman bir insana danışarak kolay bir biçimde öğrenebilmeniz olabilecek olabilmektedir. Bundan dolayı Vejetaryenleri dikkat etmesi gereken maddeler genelde şu biçimde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu