Başvurular

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Güneydoğu Anadolu Bölgemizin hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile en özel şehirlerinden Van’da yaşayan ihtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşları için sosyal yardım kartı dağıtan Van Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile yoksul vatandaşlarına sahip çıkıyor.

Sosyal yardım kartlarına yüklenen limitler ile anlaşmalı marketlerde gıda, temizlik, kişisel bakım vb. gereksinimlerini karşılamak üzere alışveriş yapan ihtiyaç sahipleri, bunun yanı sıra belediyenin para yardımı, gıda yardımı gibi diğer yardımlarından da faydalanabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına online platformda yani e-devlet üzerinden de rahatlıkla başvurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Van Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Van Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Van Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sosyal yardım kartı sevkiyatı
 • Para yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kira desteği
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Sığınmacılar ve mülteciler için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Yoksul dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Van il sınırlarında yaşayan kimsesiz değerli okurlarımıza, evsiz değerli okurlarımıza, yetimlere, öksüzlere, muhtaçlara ve dar gelirlilere aşevlerinde her gün sıcacık ev yemekleri pişiren belediye, böylelikle aşevine giden bireylerin karınlarını güzelce doyurabilmelerini ve sağlıklı beslenebilmelerini sağlıyor.

Aynı zamanda pandemi bundan dolayı dışarı çıkmaları riskli olan kronik hastalara ve yaşlılara günlük yemeklerini ev adreslerine kadar götürüyor.

Van şehir merkezinde, ilçelerinde veya köylerinde ikamet eden yoksul vatandaşlarına belirli aralıklarla erzak ve gıda yardımı içerisinde gıda içeren paketleri ev adreslerinde teslim ediyor.

Köylerde ve ilçelerde ikamet eden, yoksullukları yüzünden eğitimlerine devam edemeyen veya ulaşım sıkıntısı olan öğrencilere ise eğitim desteği kapsamı içinde para yardımında yer alıyor.

Ulaşım desteği ile yoksul öğrencilerin ulaşım giderlerini karşılayan belediye, kırtasiye desteği ile bu çocuklara kalem, kitap, defter satın alabilmeleri için bir miktar para sunuyor.

Üstelik öğrencilerin okul çantası, okul forması, ayakkabı, kaban ve mont gibi en önemli giyim gereksinimlerini da karşılıyor.

Van’a sığınan sığınmacılara ve mültecilere giysi yardımı, para yardımı, eşya yardımı gibi farklı yardımlar yapabilen Van Büyükşehir Belediyesi; yangın, sel, su baskını yahut deprem gibi üzücü afet ve kazalara maruz kalan vatandaşlarına da yardım elini uzatıyor.

Afetzedelerin bir süreliğine barınma gereksinimlerini karşılayan Van Büyükşehir Belediyesi, ev eşyaları kullanılmaz hale gelen bireyler için ev eşyası yardımı yapabiliyor.

Afetzedelerin bunun yanında evinin bakım ve onarımını karşılayabilecek bütçesi olmayan vatandaşlarına evde tamirat, boya, badana, bakım ve onarım hizmetini ücretsiz olarak sunabiliyor.

Kira desteği ile birikmiş kira borcu olanları bu dertlerinden kurtararak, onların sağlıklı ve temiz evlerde aileleriyle birlikte huzurlu bir biçimde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, dul kadınlara ve çocuklarına, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına sahip çıkmayı, onlara da gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapmayı ihmal etmiyor.

Yaşlılar ve kronik hastalar için sunduğu evde temizlik ve evde kişisel bakım hizmetleri ile onlara destek olan ve onların kendilerini kimsesiz hissetmelerini önleyen Van Büyükşehir Belediyesi; böylelikle kronik hastaların ve yaşlıların hastaneye gitmeden evde muayene olabilmelerini ve sağlık durumlarına dair bilgi edinebilmelerini olabilecek bir hale getiriyor.

Ev temizlik hizmeti aracılığıyla evlerini temizleyemeyen yaşlıların, engellilerin ve hastaların evlerini temizletiyor.

Engelliler ve kronik hastalar için tekerlekli sandalye vb. medikal malzemelerle protez cihazları dağıtan Van Büyükşehir Belediyesi, engellilerin hayatlarını iyileştirmek adına onlara ücretsiz psikolojik destek hizmeti de sunuyor.

Köylerde, ilçelerde veya merkezde yaşayan muhtaç, işsiz veya yoksul ailelerin dünyaya yeni gözlerini açan bebekleri için bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği vb. malzemeler dağıtan belediye, bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemeyi de unutmuyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak için başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesine yahut büyükşehir belediyesine bizzat gidebilir, başvuru formunu doldurup, gerekli belgeleri teslim ederek de başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden zaman kaybetmeden ve sıra beklemeden yardımlara başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin bunun yanında ilçe belediyelerinin yardımlarına da bu link üzerinden başvuru formunu doldurup, başvuracağınız yardımları ve başvuracağınız belediyeyi seçerek de başvurabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Van Büyükşehir Belediyesi’ne giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını e-devlet üzerinden yani yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden takip edebilirsiniz.

Dilerseniz, büyükşehir belediyesine ait olan telefon numarasını arayarak da yetkili bireylerden başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

En son yardım başvurusunu gerçekleştirdiğiniz belediyeye giderek de başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yardım başvurularını hemen hemen 3-4 hafta içinde neticelendirdığını söylemek istiyoruz.

Lakin başvuruların yoğun olduğu zamanlarda bu sürenin uzayabileceğini da hatırlatmak istiyoruz.

Bundan dolayı başvurunuzun sonucunu e-devlet üzerinden sürekli olarak takip etmenizi öneriyoruz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Van Büyükşehir Belediyesi’nin güncel ayni ve nakdi yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek,  başvuru için sizden talep edilen belgeleri, başvuru şartlarını öğrenmek adına Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 4 465 telefon numarasını arayabilirsiniz.

ALO 153 çağrı merkezini arayarak da her türlü soru, talep ve yardım başvurularınız için yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların gerek e-devlet başvurularında gerekse belediyeye gittiklerinde doldurmaları talep edilen başvuru formunda bireyler, mesleklerine, aylık kazançlarına, aylık giderlerine, fatura ödemelerine kısacası gelir ve giderlerine dair bazı soruları yanıtlıyorlar.

Van Büyükşehir Belediyesi, bu soruların yanıtları içerisinde başvuru sahibinin ekonomik durumuna dair bilgi edinip, başvuru sahibinin muhtaçlık düzeysini ölçüyor.

Farklı bireyler aracılığıyla teslim edilen formlardaki bilgileri karşı karşıya geldirıp, ilk kez yardım edeceği kişi ve hanelere dair liste hazırlıyor.

Bundan dolayı de Vanlı ihtiyaç sahiplerinin, engellilerin, kimsesizlerin ve yardımlara başvuran herkesin başvuru formunda kendilerine dair doğru bilgiler paylaşmaları, yanlış bilgiler vermekten kaçınmaları gerekiyor.

Yardım almak adına kendilerini işsiz veya düşük gelirli gösterip, yardım alanlar; ardından durumunun belediyeye bildirilmesi veya belediyenin kendisi aracılığıyla fark edilmesi halinde cezaya maruz kalıyorlar.

Bu bireylerin muhtaç olmadıkları süre boyunca aldıkları yani belediyeyi yanıltarak belediyeden aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle birlikte belediyeye ödemeleri gerekiyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Van Büyükşehir Belediyesi, il sınırlarındaki tüm ihtiyaç sahiplerine yardım götürüyor.

Yani muhtaçlar, işsizler, yoksullar, dar gelirliler, kimsesizler, düşkünler, yetimler, dul kadınlar, yoksul şehit, gazi ve asker yakınları gibi tüm ihtiyaç sahipleri yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yardımlara başvuran bireylerden belediye, engelli belgesi, ölüm belgesi, öğrenci belgesi gibi başvuran bireylerin özel durumlarına ve başvurulan yardım türüne göre ek belgeler talep edebiliyor.

Misal verilecek olursa, çocuğu için kırtasiye yardımına başvuracak anne veya babanın öğrenci belgesi, eşi vefat eden dul kadının ölüm belgesi teslim etmesi gerekiyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, bu belgeleri de araştırmaya koyuldukten sonra başvurusuna olumlu yanıt vermeyi düşündüğü bireylerin yaşadıkları eve yani ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi büyükşehir belediyesine teslim etmek üzere ailenin ve birinin ekonomik durumuna ve muhtaçlık düzeysine dair rapor hazırlamak olan inceleme komisyonu aracılığıyla hazırlanan belgeyi teslim alan Van Büyükşehir Belediyesi, değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişi ve haneleri kararlaştırıyor.

Daha sonra başvurusu kabul gören bireylere dönüş gerçekleştiriyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan tüm ailelere dağıtılan sosyal destek kartı ile bu kartı alan bireyler, her ay kartta bulunan limitleri ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Kartlardaki limitler ile gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, giyim vb. temel gereksinimlerini karşılayabiliyorlar.

Bu kartlara Van Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla tanımlanan aylık limit ise ailedeki toplam kişi sayısına ve ailenin gelirine göre değişiklik gösterebiliyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sosyal destek kartı ön başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar, başvuru formunu başvurdukları belediyede doldurarak da bu yardım türüne başvurabiliyorlar.

Her iki biçimde de başvuru sahibinin başvuru formundaki sosyal yardım çeşitlerinden ‘Sosyal yardım kartı’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor.

Vatandaşlar, aynı başvuru formu ile sosyal yardım kartının bunun yanında gıda ve erzak yardımı, para yardımı gibi diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Van Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Van Büyükşehir Belediyesi yardımları tek seferlik ve düzenli olmak üzere 2 farklı biçimde yapılmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı düzenli olarak alan maddi durumu kötü ailelere Van Büyükşehir Belediyesi  sosyal yardım kartı aracılığı ile her ay ödenilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardım ise gıda ve erzak kolisi ile Ramazan ayında ve Kurban Bayramında tespit edilen ailelere erzak kolisi olarak yılda 2 defa verilmektedir. Van Büyükşehir Belediyesi erzak kolisi devamlı alan aileler sosyal yardım kartına yüklenen bakiyeleri ile gıda gereksinimlerini diledikleri marketten yapabilirler.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Van Vefa Sosyal Destek Ekibi, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor. 81 ilimizin tamamında pandemi bundan dolayı oluşturulan Vefa Sosyal Destek ekibi; kimsesi olmayan yaşlılarla kronik hastaların gereksinimlerini karşılamaya sürdürmekte.

Van il merkezinde ve ilçelerinde de oluşturulan Van Vefa Sosyal Destek ekibi; köylerdeki yaşlılara ve kronik hastalara bile yardım götürüyor.

Misal verilecek olursa, ekmeği veya temizlik malzemesi biten bireylere markete gidip gereksinimlerini alıyor ve ev adreslerinde bu malzemeleri onlara teslim ediyor. Ürün fiyatını de teslimat esnasında alıyor. Bazı zaman muhtaç olanlara ise karşılıksız yardım ediyor.

Van Vefa Destek grubu gönüllülerine 112, 155 veya 156 telefon numaralarından birini arayarak ulaşabilir, bankaya, markete, eczaneye gönderecek bir yakınınız yoksa gönüllerden gereksiniminizı karşılamalarını talep edebilirsiniz.

Bu makalemizde kısaca Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Van’da ikamet ediyorsanız; Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu