Başvurular

Valilik Yardımları Nelerdir? Valilik Ne Yardımı Yapıyor?

Valilik Yardımları Nelerdir? Valilik Ne Yardımı Yapıyor?, başvurular bölümümüzde Valilik Yardımları Nelerdir? Valilik Ne Yardımı Yapıyor? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Valilik Yardımları Nelerdir? Valilik Ne Yardımı Yapıyor? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Valilik Yardımları Nelerdir? Valilik Ne Yardımı Yapıyor?

Valilik Yardımları Nelerdir? Yoksul, dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi bir çok yardımlar yapan valilikler; tüm yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Valilik yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar, bizzat valiliklere giderek, yetkili bireylerle görüşebilecekleri gibi ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da başvurabiliyorlar.

Bilhassa pandemi sürecinde yoksul mahallerde yaşayan ailelere gıda ve erzak kolileri dağıtan valilikler; nakit paraya sıkışan muhtaç bireylere de faydalı oluyor.

Bu makalemizde kısaca valilik yardımları nelerdir? Valilik yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla alakalı olarak araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Valilik Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Valilik aracılığıyla yapılan en önemli yardımları aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Kira yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımları
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Gelirsiz ve kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için yapılan yardımlar
 • Bayram harçlığı sevkiyatı
 • Çocuklar için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları
 • Çocuklar için SED yardımı
 • Öksüz, yetim ve asker çocuğu maaşı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Muhtaç asker aylığı
 • Dul maaşı
 • Yaşlılık aylığı

Valilikler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı ve para yardımı başta olmak üzere bir çok yardımlar sunuyor.

Kimsesiz, sahipsiz ve gelirsiz vatandaşlar için aşevleri aracılığıyla bu vatandaşlara her gün sıcak ev yemekleri dağıtan valilikler; acil nakit para gereksinimi olan muhtaçlara ise bir miktar para dağıtıyor.

Valilik kurumu aracılığıyla gelirsiz vatandaşlar için yapılan nakdi yardımlar, kurumun bütçesine ve ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık düzeylerine göre değişebiliyor.

Bilhassa Ramazan aylarında ve bayramlarda yoksul mahallere gıda ve erzak içeren koliler dağıtarak, muhtaçların yüzünü güldüren valilikler; yoksul ailelerin çocuklarına ise burs bağlayabiliyor.

Fakir ailelerin çocukları için kırtasiye yardımı da sunan valilikler; çocuklar için kalem, kitap, defter, silgi vb. malzemeler dağıtıyor.

Giysi yardımları ile muhtaç ailelerin ve çocuklarının giyinme gereksinimlerini karşılayan valiliklere ihtiyaç sahipleri; kira yardımı almak adına da başvurabiliyorlar.

Ülkemizde kaymakamlıkların ve belediyelerin bunun yanında valilikler de muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara kira giderlerini karşılayabilmeleri noktasında faydalı oluyor.

Kasım ve Aralık aylarında muhtaç aileler için yakacak yardımı yapmaktan da geri kalmayan valilikler; ihtiyaç sahiplerine odun ve kömür dağıtıyor. Hatta evinde kömür sobası olmayan vatandaşlara ikinci el soba da dağıtabiliyor.

Temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanan kimsesiz ve sahipsiz yaşlıları unutmayan valilikler; il sınırlarında ikamet eden yaşlıların sağlık kontrollerini gerçekleştirmek üzere onların evlerine sağlık personelleri gönderiyor. Böylelikle özellikle pandemi sürecinde korona virüs tehdidine karşı yaşlıları korumuş oluyor.

Evinin tadilat, tamirat ve onarım gereksinimi olan muhtaç vatandaşlar, valiliklerden destek alabiliyorlar. Sunulan destek kapsamı içinde valilikler aracılığıyla görevlendirilen ustalar, muhtaç vatandaşların ev tamirat, bakım, çatı onarım vb. gereksinimlerini tamamen ücretsiz bir biçimde karşılıyorlar.

Engelli vatandaşlar; valiliklere başvurarak, engelliler için gerekli olan tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak vb. ihtiyaçları için de maddi yardım alabiliyorlar.

Kısa olaraksı gelir düzeysi düşük olanlar ve muhtaçlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan vatandaşlar; valilik kurumuna da sosyal yardım almak adına başvurabiliyorlar.

Valilik Para Yardımı Ne Kadar?

Valilik aracılığıyla acil nakit gereksinimi olan işsiz ve muhtaç vatandaşlara yapılan para yardımının ne kadar bulunacağı başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının bütçesine göre değişebiliyor.

Bu bağlamda yardımlar, tek seferli veya uzun süreli olabiliyor.

Para yardımı; birinin kira giderlerini karşılaması, ailesi için gıda ve erzak alması yahut çocuklarının kırtasiye masraflarında kullanılması gibi farklı nedenler için yapılabiliyor.

Valilik para yardımı miktarı, ailedeki kişi sayısına göre de farklı olabiliyor.

Bir iki kişilik aileler için aylık 300-400 TL yardım yapılırken, 5 ve daha üstü sayıda kişilik aileler için aylık yapılan yardım miktarı 700-800 TL gibi daha yüksek sayılarda olabiliyor.

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilikler aracılığıyla yapılan sosyal yardımlara başvurmak isteyen vatandaşların bizzat valilik binasına gitmeleri ve yetkili bireylerle görüşmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, valiliğe ait olan telefon numarasını arayarak, yararlanabilecekleri sosyal yardımlarla alakalı olarak detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor.

Bu noktada vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ülkemizde valilikler ve kaymakamlıklar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile yardımlarını gerçekleştiriyorlar.

Vatandaşlar, ALO183 yahut ALO144 Sosyal destek hatlarından birini aramak suretiyle de valilik yardımlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Valilik Yardım Başvurusu Sorgulama

Valilikler aracılığıyla yapılan sosyal yardımlarla alakalı bilgi edinmek adına yukarıda da söz ettiğimiz gibi başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını veya ALO183 yahut ALO144 sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak valilik kurumuna ait olan telefon numarası üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de sosyal yardım başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Valilik Yardım Başvuru Formu

Vatandaşlar, valilik yardımlarına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvurduklarından vatandaşların vakıfta mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formlarda başvuran bireylerin gelir, gider ve kazançlarını tespit etmek maksadıyla hazırlanmış bazı sorular yer alıyor.

Vatandaşların mesleki bilgilerine, hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına, hanedeki çalışan kişi sayılarına dair olan bu sorular ile bireylerin muhtaç olup olmadıkları tespit ediliyor.

Vakıftan sosyal yardım almak isteyenlerin formdaki sorulara doğru yanıtlar vermeleri, bi hayli önem arz ediyor.

Kimsesiz ve muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini yoksul ve gelirsiz gösteren ve valiliklerden para yardımı vb. yardımlar alan bireyler, sonradan durumun fark edilmesi halinde aldıkları tüm yardımları faizleriyle ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödeme yapmamaları halinde ise bu bireyler ile ilgili dava açılıyor.

Ülkemizde valilik kurumunun yardımlarına direk olarak başvurmak isteyenlerin ise bizzat valiliğe gitmeleri gerekiyor.

Lakin valilikler; genelde ciddi anlamda muhtaç ve kimsesiz vatandaşların başvurularını değerlendirmeye alıyorlar.

Bundan dolayı de yardım başvurularının kısa zaman zarfında sonuca varılmasını dileyen vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarını öneriyoruz.

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet ile vatandaşlar içindeki iletişimin daha bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde kurulabilmesi adına kurulan Açık Kapı sitesi üzerinden tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar, her türlü soru, görüş, talep ve sosyal yardım başvuruları için yetkililerle iletişime geçebiliyorlar.

Yani vatandaşlar, valiliklere ve kaymakamlıklara başvurularını iletebiliyorlar.

Vatandaşlar, Açık Kapı resmi sitesi üzerinden valilik sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Site üzerinden valilik ile iletişime geçmek isteyen tüm vatandaşların https://www.acikkapi.gov.tr/ linkini tıkladıktan sonra ana sayfada bulunan ‘Başvuru Yap’ seçeneğine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru sonuçlarını Başvuru Sorgula seçeneğine tıklamak suretiyle sorgulayabiliyorlar.

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden de Açık Kapı’ya girebiliyorlar.

E-devlet üzerinden Açık Kapı sistemine girmek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkine tıklamaları gerekiyor.

E-Devlet Açık Kapı Bayram Harçlığı Başvurusu 2021

Ramazan ve Kurban bayramlarında kaymakamlıklar ve valilikler; ihtiyaç sahibi vatandaşlara bayram harçlıkları dağıtıyorlar.

Para yardımı şeklinde bayramlarda muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar ile vatandaşların çikolata, şeker, baklava, lokum vb. bayramlık malzemeleri satın alabilmeleri amaç ediniyor.

Muhtaç vatandaşlara umut olan bayram harçlığına ihtiyaç sahipleri Açık Kapı uygulaması üzerinden de başvurabiliyorlar.

Geçen bayramlarda 500 TL şeklinde yapılan bayram harçlığının 2022 senesinde ne kadar bulunacağı ise ihtiyaç sahipleri aracılığıyla şimdiden merak ediliyor.

Valilik Yardımları Kimlere Verilir?

Ülkemizde valilik, kaymakamlık, belediye ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı vb. kurumlar aracılığıyla yapılan tüm yardımlar; öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine yani işsiz ve gelirsiz vatandaşlara yapılıyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşların bunun yanında muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanlar yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlarda kurumların gıda ve erzak yardımı, para yardımı, mobilya ve eşya yardımı vb. yardımlarına başvurabiliyorlar.

Kısa olaraksı işsizler, kimsesizler, gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar, engeli veya kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlar, yetim ve öksüzler; sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Kurumlar, afetzedelere, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına da bir çok yardımlar yapıyorlar.

Muhtarlıktan alınabilen yoksullik belgesi, başvuru sahiplerinin sosyal yardım alma şansını arttırıyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar; öncelikli biçimde sosyal yardım alsalar dahi üzerine kayıtlı kıymetli menkulü yahut gayrimenkulü olanlar, hiçbir biçimde sosyal yardım alamıyorlar.

Valilik Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

SYD’lere veya direk olarak valiliklere sosyal yardım alabilmek adına başvuran ihtiyaç sahiplerinden bir çok belge talep ediliyor.

Talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Mal beyanına dair belgeler
 • Gelir belgesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge

Talep edilen belgeler; başvurulan sosyal yardım türüne göre de değişebiliyor.

Misal verilecek olursa engellilere yönelik yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların tam teşekküllü bir devlet hastanesinden 2022 engelli raporu almaları gerekiyor.

Kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak durumda olanlardan ise sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Çocuğu için kırtasiye ve burs yardımı alacak bireylerin çocuğuna ait öğrenci belgesi, eşi vefat eden dul kadınların ise eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Valilik Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylık kira borcunu ödemeye maddi gücü elverişsiz olan vatandaşlar; kira desteği aracılığıyla bir nebze de olsa soluk alabiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin barınma gereksinimlerini karşılayabilmeleri için yapılan kira yardımına başvurmak isteyen vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvurmaları gerekiyor.

Muhtaç bireylere yapılan kira yardımı, tek seferli olabileceği gibi birkaç seferli veya düzenli de olabiliyor.

Ülkemizde afet riski olan yapılarda yaşayan ve yaşadıkları bina Kentsel Dönüşüm’e giren bireylere ise Aile ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla Kentsel Dönüşüm kira yardımı yapabiliyor.

Hak sahibi vatandaşlar yani yaşadıkları bina veya işyeri, deprem riski bundan dolayı yıkıma uğrayacak ve yeniden inşa edilecek olanlar; Kentsel Dönüşüm kira desteğine e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm kira desteğine e-devlet aracılığıyla başvurmayı düşünen hak sahibi vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 linkini tıklamaları gerekiyor.

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düzenli bir sigortalı işi ve geliri olmayan ebevynler için yapılan şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları aracılığıyla çocukların sağlıklı gelişimlerini desteklemek, eğitimlerine aralıksız bir biçimde devam edebilmelerine yardımcı olmak amaç ediniyor.

0-6 yaş aralığındaki çocuklar için yapılan şartlı sağlık yardımı içerisinde annelerin PTT hesaplarına her ay için 45 TL aşı parası yatırılıyor.

Annelerin PTT hesaplarından çekebilecekleri bu para ile çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri ve çocuklarının tüm aşılarını eksiksiz yaptırmaları gerekiyor.

Çocuğunun sağlık kontrollerini aksatan annelere yapılan şartlı sağlık yardımı ise kesiliyor.

İlköğretim yahut ortaöğretime giden çocukları olan annelere yapılan şartlı eğitim yardımı ödemeleri ise çocuğun dört seferden daha fazla mazeret bildirmeden okula gitmemesi halinde kesiliyor.

Hem şartlı eğitim hem de şartlı sağlık yardımları, hanesinde sigortalı çalışan olmayan ailelere yapılıyor.

2021 yılı için şartlı eğitim yardımı kapsamı içinde ilköğretime giden erkek öğrenciler için aylık 45, kız öğrenciler için aylık 50 TL; ortaöğretime giden erkek öğrenciler için aylık 55, kız öğrenciler için aylık 75 TL ödeme yapılıyor.

SED Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tıpkı şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı gibi hanesinde sigortalı çalışan olmayan ailelerin çocukları için yapılan SED yardımı içerisinde ebeveynlere çocuklarının eğitim, gıda, sağlık vb. masraflarında kullanmaları için bir miktar para yardımı yapılıyor.

Yapılan para yardımı, ailedeki çocuk sayısına ve ailenin muhtaçlık durumuna göre tek seferli veya birkaç seferli olabileceği gibi her ay düzenli bir biçimde uzun süreli olarak da yapılabiliyor.

SED yardımı; ile ilgili bakım tedbir kararı alınmış, sosyal hizmet kurumlarında yaşamını sürdüren fakat maddi anlamda desteklendikleri takdirde aileleri yahut yakınları aracılığıyla bakılabilecek durumda olan çocuklar ve desteklenmedikleri halde muhtaç duruma düşecek olan çocuklar için yapılıyor.

SED yardımına başvurmayı düşünen annelerin de ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Ailenin yahut çocuğun muhtaçlığının sona ermesi durumunda aileye yapılan SED yardımı kesiliyor.

Bu makalemizde valilik yardımlarına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de valilik yardımları alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu