Başvurular

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki belediyeler, kaymakamlıklar, dernek ve vakıflar gibi muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapan valilikler; 2021 senesinde da sosyal yardımları ile yoksul vatandaşlara destek oluyor.

Tüm yardım çalışmalarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürüten valilikler; para yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı vb. bir çok yardımlar yapıyor.

Bu makalemizde valilik yardımlarına nasıl başvuracağını merak eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar için valilik yardımı nasıl alınır? Valilik yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla alakalı olarak araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalışacağız.

Valilikler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Valilikler aracılığıyla yapılan en önemli sosyal yardım türlerini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Nakdi yardımlar(para yardımı)
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç vatandaşlar için kira yardımı
 • Yoksul ailelerin çocukları için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
 • Yoksul aile çocukları için SED yardımı
 • Engellilere engelli maaşı bağlanması
 • Eşi vefat eden kadınlara ve çocuklarına yetim ve öksüz maaşı bağlanması
 • 65 yaş üstü kimsesiz ve gelirsiz vatandaşlara yaşlılık maaşı bağlanması
 • Muhtaç vatandaşlar için elektrik yardımı
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılara yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Engelli ve bakıma muhtaç yaşlıların yakınlarına engelli yakını maaşı bağlanması
 • Yoksul ailelerin çocukları için kırtasiye ve eğitim yardımı
 • Yoksul ailelerin çocukları için burs yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine maaş bağlanması

Yukarıdaki yardımlara başvurmak isteyen vatandaşlar, direk olarak valiliklere gidebilecekleri gibi ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Valilikler aracılığıyla yapılan gıda ve erzak yardımı aracılığıyla ihtiyaç sahipleri makarna, bulgur, mercimek, nohut, zeytin, peynir, reçel vb. yemeklik ve kahvaltılık malzemelere ücretsiz bir biçimde sahip olabiliyorlar. Fakir aileler için yapılan erzak yardım kolilerinde hemen hemen dört kişilik bir ailenin bir aylık gıda ve erzak gereksinimlerini karşılamaya yönelik malzemeler yer alıyor.

Kış aylarında soğuk havalara karşı ailelerin ve çocuklarının muhafaza edilmesinı sağlamak adına yoksul ailelere kömür ve odun yardımı yapan valilikler; evinde sobası olmayan muhtaç vatandaşlara da soba armağan ediyor.

Engelli vatandaşlar için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak vb. malzemeler dağıtan valilikler; yoksul ailelerin çocuklarına sunduğu kırtasiye yardımı içerisinde ailelere bir miktar para yardımı yapıyor. Böylelikle aileler, eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında çocuklarının silgi, kalem, defter vb. gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabiliyorlar.

Deprem, yangın, sel vb. doğal afetler yüzünden çalışma gücünü yahut işini kaybedenlere kira yardımı, barınma yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar yapmaktan geri kalmayan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına vatandaşlar acil nakit ihtiyaçlarında da başvurabiliyorlar.

Valilikler aracılığıyla yapılan para yardımı, sürekli olarak olabileceği gibi birkaç seferli de olabiliyor.

Yapılan yardımların miktarı ve süresi belirlenirken vakıf bütçesi ve başvuru sahibi vatandaşların muhtaçlık durumları göz önünde bulunduruluyor.

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Valilikler, önceden de söz ettiğimiz gibi yardımlarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor.

Bundan dolayı de valilik sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen muhtaç veya dar gelirli vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, para yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı vb. yararlanabilecekleri yardımlarla alakalı olarak detaylı bilgi edinmek istediklerinde ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabiliyorlar.

İkametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak da güncel sosyal yardımlara dair her hususta yetkili bireylere danışabiliyorlar.

Valilik Yardım Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurdukları vakıf yardımlarının sonucunu öğrenmek istediklerinde ALO183 yahut ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabiliyorlar.

Ya da vakfa gidebilecekleri gibi vakfa ait telefon numarasını da arayabiliyorlar.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru sonucunu görüntülemek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Valilik Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya bizzat valilik kurumuna sosyal yardım almak adına giden bireylerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formu ile başvuru sahiplerinin muhtaç olup olmadıklarını tespit etmek ve muhtaçlık düzeylerini ölçmek amaç ediniyor.

Bundan dolayı de vatandaşlara formda mesleklerine, aylık harcamalarına, kısacası gelir ve giderlerine dair sorular soruluyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; başvuru formundaki sorulara verilen yanıtları ve başvuru sahibi kişi aracılığıyla teslim edilen belgeleri inceleyip, acil yardıma gereksinimi olanları tespit ediyor.

Başvuru formunda vakfı yanıltmaya yönelik yanıtlar paylaşan, düzenli ve sigortalı işi olmasına rağmen kendini işsiz gösteren ve yardım alanlar, sonradan yalan beyanlarda bulunduklarının fark edilmesi üzerine cezai yaptırım olarak, aldıkları tüm yardımları geri ödemekle yükümlü oluyorlar. Üstelik vatandaşlardan aldıkları yardımlar güncel faizleriyle talep ediliyor.

Ödeme yapmayan bireyler ile ilgili ise yasal dava süreci başlatılıyor.

Valilik Yardım Başvurusu Telefon Numarası

ALO183 yahut ALO144 hatlarını aramak suretiyle ön başvurunuzu yapabilir, yardımlarla alakalı her hususta bilgi alabilirsiniz.

Alternatif olarak valiliğe ait telefon numarasını arayabilir, yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Valilik Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düzenli geliri ve sigortalı işi olmayan vatandaşların bunun yanında muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanların yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı asgari ücretin 1/3’ünü hiçbir biçimde aşmayanların da başvurabileceği para yardımına başvurmak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, valilik para yardımına gıda gereksinimlerini karşılamak, çocuklarının eğitim giderlerinde kullanmak, kira masraflarını ödemek veya evlerinin bakım ve tadilatını yaptırmak gibi farklı amaçlarla başvurabiliyorlar.

Para yardımı, ihtiyaç sahiplerine tek seferli yapılabileceği gibi her ay düzenli bir biçimde de yapılabiliyor.

Yapılan nakdi yardım miktarı; ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, 2-3 kişilik aileler için aylık 300 TL; 5 ve üstü kişilik aileler için aylık 500 TL yardım yapılmasına karar verilebiliyor.

Valilik Kira Yardımı Ne Kadar?

Birikmiş kira borcu olan veya aylık kira giderlerini ödemekte zora düşen muhtaç ve işsiz vatandaşların başvurabilecekleri kira yardımı ile muhtaç vatandaşlar sokakta yaşamaktan kurtulmuş oluyorlar.

Kira desteği almak isteyen vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor.

Vakıflar; ihtiyaç sahiplerinin aylık tüm kira giderlerini ödeyebilecekleri gibi kiranın bir kısmını da ödeyebiliyorlar.

Kira desteği, birkaç aylığına olabileceği gibi düzenli de olabiliyor.

Bu bağlamda vatandaşlara 200-300 TL gibi aylık kira yardımı yapılabileceği gibi daha yüksek sayılarda da yardım yapılabiliyor.

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla yapılmakta olan Kentsel Dönüşüm kira yardımına ise ev veya işyeri kentsel dönüşüme girmiş olan yani ev veya işyeri ile ilgili yıkım ve yeniden inşa kararı verilmiş olan bireyler başvurabiliyorlar.

Deprem yönünden riskli yerlerde yaşayan bireylere verilen kira yardımına e-devlet üzerinden rahatlıkla başvurulabiliyor.

E-devlet Kentsel Dönüşüm kira desteğine başvurmayı düşünen hak sahibi vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 linki üzerinden başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylık elektrik borcunu ödemekte zorlanan, sigortasız çalışan ve gelirsiz ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri elektrik yardımı aracılığıyla muhtaç vatandaşlar, elektrik faturalarını öderken indirimden yararlanabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan işsiz ve gelirsiz vatandaşlar; herhangi bir PTT şubesine gidip, elektrik faturalarını ödemek istediklerinde faturalarını indirimli olarak ödeyebiliyorlar.

Elektrik yardımı kapsamı içinde 1-2 kişilik ailelere aylık 75KW, 3 kişilik ailelere 100 KW, 4 kişilik ailelere 125 KW, 5 ve üstü kişilik ailelere ise 150 KW için indirim yapılıyor.

Muhtaç ve işsiz vatandaşların bunun yanında muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler de elektrik yardımı alabiliyorlar.

Muhtaç Asker Yakını Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde muhtaç yani gelirsiz ve işsiz er veya erbaşların ailelerine yani eşlerine bağlanan muhtaç asker yakını maaş başvurusu da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılıyor.

Muhtaç asker yakınlarına en fazla 12 ay için maaş bağlanabiliyor.

Muhtaç asker yakını maaşı içerisinde asker eşlerine maksimum 12 ay için aylık 400 TL ödeniyor. Ödemeler, iki ayda bir yani 800 TL şeklinde yapılıyor.

Askerlik görevini yapmakta olan muhtaç er veya erbaşlara ise askerlikleri boyunca her ay 300 TL yardım parası ödeniyor.

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hanesinde herhangi bir sigortalı çalışan bulunmayan yoksul ailelerin çocukları için yapılan şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarına başvurmak isteyen annelerin de ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Şartlı sağlık yardımına 0-6 yaş aralığında çocuğu olan anneler, başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul gören annelerin PTT hesaplarına her bir çocukları için aylık 45 TL yatırılıyor.

Yatırılan bu para karşılığında annenin çocuğunu sağlık kontrollerine düzenli bir biçimde götürmesi, çocuğunun aşılarını eksiksiz yaptırması talep ediliyor.

Şartlı eğitim yardımı içerisinde ise başvurusu kabul gören annenin PTT hesabına ilköğretim ve ortaöğretim gören öğrenci çocukları için aylık bir miktar yardım parası yatırılıyor.

Şartlı eğitim yardımı içerisinde ilköğretime giden kız öğrenciler için aylık 50, erkek öğrenciler için aylık 45; ortaöğretime giden kız öğrenciler için aylık 75, erkek öğrenciler için aylık 55 TL ödeme yapılıyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hanesinde sigortalı çalışan olmayan annelerin başvurabileceği bir diğer yardım olan SED yardımı, yoksul ailelerin çocukları için yapılıyor.

Bu yardım, genelde ile ilgili bakım tedbir kararı alınmış ve sosyal hizmet kurumlarında yaşayan fakat SED yardımı ile desteklendikleri takdirde ailesi yahut yakınları aracılığıyla bakılabilecek durumda olan çocuklar için yapılıyor.

SED yardımı, uzun süreli olabileceği gibi birkaç seferli de olabiliyor.

SED yardımı kapsamı içinde annenin PTT hesabına yatırılan yardım parası; ailenin muhtaçlık durumuna göre de değişebiliyor.

SED yardımı içerisinde ekonomik destek almak isteyen annelerin de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekiyor.

Valilik Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Valilik yardım başvurusu esnasında kişiden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen yoksullik belgesi
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • İşsiz bireylerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

**İşsiz ve gelirsiz olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü veya kıymetli menkulü olan vatandaşların başvuruları kabul edilmiyor.

Başvuru sahiplerinden yukarıda söz ettiğimiz belgelere ek olarak, özel durumlarına göre başka belgeler de talep edilebiliyor.

Misal verilecek olursa; engelli maaşına başvuran ihtiyaç sahiplerinin çalışamayacaklarını gösteren 2022 engelli raporunu, kronik hastaların ise tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Çocukları için şartlı eğitim, şartlı sağlık, SED, kırtasiye, eğitim yardımı gibi yardımlara başvuracak olan bireylerden ise çocuklarına dair öğrenci belgesi talep ediliyor.

Yardım başvurunuzun esnasında teslim etmeniz gereken belgelere dair detaylı bilgi için ALO183, ALO144 sosyal destek hatlarını veya başvuracağınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilirsiniz.

Valilik Yardımları Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarından kimlerin yararlanabileceği başvurulan yardım türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Misal verilecek olursa; şartlı eğitim, şartlı sağlık ve SED yardımları, hanesinde sigortalı çalışan bulunmayan bireylere veriliyor.

Para yardımı, gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı gibi yardımlara ise muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı, asgari ücretin 1/3’üne veya daha altında bir rakama denk gelenler başvurabiliyorlar.

Engelli maaşına minimum %40 engel oranına sahip olan bireyler, dul ve yetim maaşına ise sigortalı çalışan eşi vefat eden dul kadınlar başvurabiliyorlar.

65 yaş aylığı olarak da adlandırılan yaşlılık maaşı ise gelirsiz ve kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılara bağlanıyor.

Sosyal yardımlara eşi vefat eden veya eşinden ayrılan dul kadınlar, işsiz ve gelirsiz engelliler, afetzedeler, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları da başvurabiliyor.

Kısa olaraksı sosyal yardımlara ihtiyaç sahibi işsizler, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar, kimsesiz ve düşkünler yani toplumun asgari gereksinimlerini dahi karşılayamayan ve geçinmekte zorlanan kesimi başvurabiliyor.

Bu makalemizde valilik yardım başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de vakıflardan yardım alıyorsanız veya vakıf yardımlarına başvurmayı kafanızı yoruyorsanız, konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu