Başvurular

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Valilik yardım başvurusu yapmak isteyen çevredeki insanlar aracılığıyla adete akına uğruyor. Peki maddi yardım başvurusu  ve yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Bu paylaşımımızda bu konuya değindik. Sizde valilik sosyal yardım kalemleri nelerdir düşünüyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Valilik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye’nin 81 ilinin hepsinde birer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunmaktadır. Ayrıca ilçelerde birer adet sosyal yardımlaşma vakfı bulunmaktadır. Muhtaç durumda ki aileler bu kurumlara başvuru da bulunarak sosyal yardım alma peşindeler. Peki maddi yardım başvurusu için ne yapmanız gerekir ? Öncelikle eğer şehir merkezinde oturuyorsanız şehir merkezinde ki SYD Vakfına eğer bir ilçede oturuyorsanız ilçeniz de ki sosyal yardımlaşma vakfına başvuruda bulunmalısınız. Farklı bir ilçede ki yada ilde ki bir sosyal yardımlaşma vakfına başvurmanız olabilecek değildir. Çünkü her vakıf birbirinden bağımsız çalışır ve bir ilçe başka bir ilçede ki vatandaşın dosyasını görememektedir. Bundan dolayı yardım başvurusu yaparken mutlaka bağlı olduğunuz ilçeye gitmelisiniz.

Öncelikle bir dosya açmalısınız kendiniz için. Bunun için sizden o ilçede ki ikamet ediyor ve adresinizin o ilçe de olması şartı aranır. Daha sonra başvurunuz alınır ve hane ziyareti yapılmak üzere beklersiniz. Sosyal yardım ve inceleme personelleri evinizi ziyarete gelir ve bir rapor tutulur. Bu rapor çerçevesinde ve mütevelli heyeti kararı ile yardıma muhtaç olup olmadığınıza karar verilir.

Eğer yardıma muhtaç olduğunuz kararına varılırsa bu durumda valilik yardım başvurusu olumlu yanıtlanmış demektir. Peki ne tür yardımlar var ? Hangi yardımlardan faydalanacaksınız ? Dilerseniz şimdi de ona bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımları

Eğitim gören ailelerin çocuklarına verilmektedir. Devamsızlık yapmama şartı aranmaktadır.

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımdır.

0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımdır. 2 ayda bir 650 TL verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı

65 yaşını doldurmuş bireylere verilen yardımdır. 763,67 TL’dir.

Engelli Maaşı

Engelli vatandaşlara verilen yardımdır. En az %40 rapor şartı aranmaktadır.

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla ilişkilidır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Devlet 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık 100 TL’den 150 TL’ye çıkarmıştır. İki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur.

Asker Yakın Aylığı

Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 800 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Kömür Yardımı

Yapabileceğiniz bir diğer yardım başvurusu ise kömür başvurusudur. Her aileye 750 KG yani 30 torba kömür dağıtılmaktadır.

Elektrik Yardımı

1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33TL

3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL

4 kişilik haneler 125 KW 93,88 TL

5 yahut daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL

Para Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan diğer bir yardım ise para yardımıdır. Bilhassa 1000 TL yardım başvurusu hususunda epey bir başvuru yapıldığı bilinen diğer bir gerçek. Ayrıca gıda yardımı farklı zamanlarda yapılan diğer bir yardımdır.

Kira Yardımı

Vakıflarda nadir de olsa yapılan bir diğer yardım ise kira yardımıdır. Genelde bazı nedenlerden dolayı sokakta kalmış yada kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yapılan yardımdır.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Valilik yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere muhakkak paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu