Başvurular

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2021

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2021, başvurular bölümümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları 2021

Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları nelerdir? Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvuru formu nasıl doldurulur ? Kimler Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına başvurabilir? Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Kısa olaraksı Vakıflar genel müdürlüğü yardımları ile alakalı tüm ayrıntıları bu paylaşımımızda bulmanız olabilecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini gidermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla muhtaçlara yardımcı olabilmek için değişik hizmetler ve yardımlarda bulunmaktadır. Bu paylaşımımızda bu yardımlardan, başvuru şartlarından ve başvuru şekillerinden söz edeceğiz. Şimdi Vakıflar genel müdürlüğü yardımları başlıklarından  birisi olan muhtaçlık aylığı ile başlayalım.

Muhtaç Aylığı Başvurusu

Muhtaçlık aylığına iki farklı form ile başvurulur. Eğer engelli bir diğerideğilseniz “Muhtaç Aylığı Başvuru Formu” ile başvuracaksınız. Engelli vatandaşlar ise “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile başvurularını yapmalıdırlar. 

Her iki durumda da  ikamet edilen Valiliğe bağlı olan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen yahut posta yoluyla başvurulabilir. Vatandaşların bu evraklarla kuruma başvuru yapmaları halinde vakıflar genel müdürlüğü yardım başvuruları için inceleme yapılmaktadır. 

Yapılan incelemeler neticesinde muhtaçlık aylığı şartları uygun olanlara yoksullik maaşı bağlanmaktadır.

Muhtaç aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvuru formu ve yardımlar için istenen evraklar ise şunlardan oluşmaktadır:

 1. Muhtaç aylığı başvuru formu ( Engelli iseniz buraya , Yetim iseniz buraya Tıklayarak indireceksiniz )
 2. Engelliler için özrünü söyleyen sağlık kurulu raporu.
 3. Muhtaç Aylığı alan kişi Yoklama Belgesi ( İndirmek için Tıklayın )

Muhtaçlık Aylığı Şartları

Öksüz ve yetim olup yardıma ihtiyaç duyan çocuklar ile minimum %40 engel oranı bulunan yardıma muhtaç engellilerin başvurabileceği bir yardımdır. Muhtaç aylığı yoksullik aylığı olarak da bilinir ikisi aynı yardımdır. Bu aylık VGM nakit para yardımı olarak da adlandırılmaktadır.  Muhtaç aylığı şartları şöyledir:

Muhtaçlık aylığını şu bireyler alamaz:

1- Sosyal güvencesi bulunanlar

2- Taşınır-taşınmaz mal sahibi olanlar veya bunlardan elde ettiği geliri muhtaçlık aylığını geçenler

3- Başka bir aylığı bulunanlar

4- Başka bir kurum aracılığıyla bakıma alınanlar muhtaçlık aylığına başvuramazlar.

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvuru işlemlerini belirli koşulları taşıyan muhtaç sahibi vatandaşlar içinden almaktadır. Muhtaçlık aylığı şartları taşıyanlara da aylık 1037,96 TL muhtaçlık maaşı vermektedir. Bu aylık halk içinde yoksullik aylığı olarak da bilinmektedir. Bu aylık 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak masrafını karşılayacak biçimde belirlenmektedir. Peki Vakıflar genel müdürlüğü yardımları içinde önemli yer tutan muhtaçlık aylığını nasıl sorgulayacaksınız?

Muhtaçlık Aylığı Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamakta fakat başvuru yaptıktan sonra sorgulanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresinden e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla muhtaçlık aylığı sorgulama işlemini uygulayabilirsiniz. Bu sorgulama neticesinde de gerekirse kuruma itiraz edebilir yahut kabul edildiyse muhtaçlık aylığı ödemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama işlemlerini bu biçimde yapmanız olabilecekdür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetlerinden Yararlanmak İsteyenler için AydınlatmaMetni için tıklayınızİndir

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı ile alakalı daha kapsamlı kapsamlı bir yazı dilerseniz burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konusuna aşevi ve kuru gıda yardımı ile devam edelim. Müdürlük hem aşevi ile sıcak yemek dağıtmakta hem de erzak kolisi vermektedir. Hadi detaylara bakalım.

Aşevi Ve Kuru Gıda Yardımı

İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğünce İstanbul’un Eyüp beldesinde aşevi işletilmektedir. 1795 senesinde açılan aşevi, 1950’de tekrar hizmete girmiş halen de hizmet vermektedir. Sosyal yardimlasma ve dayanışma vakıflarının dışında Vakıflar Genel Müdürlüğü de kuru gıda yardımı yapmaktadır.

Aşevi yardımı kapsamı içinde Aşevinde her gün 3 kap sıcak yemek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Bunun dışında sabah çorbası ikramı da yapılmaktadır. Bunların  yanında Eyüp Adak ve Kurban Kesim Merkezinde bağışlanan adak ve kurban etleri de yardıma ihtiyaç duyanlara vakumlu poşetlerde kavurma olarak hazırlanıp 81 ile dağıtılmaktadır. Böylelikle Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımının yanında aşevi yardımı ile de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmaktadır. Aşevi ve kuru gıda yardımının şartlarına bakalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Şartları

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğünün aşevi ve kuru gıda yardımından;

– Sosyal güvencesi olmayanlar

– Geliri asgari ücretten fazla olmayanlar

– 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı yasaya uygun olarak 65 yaşını doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun içerisinde aylık alanlar başvuru yapabilir. Bu şartları sağlayan vatandaşlarımız Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı alabilmektedir. 

Peki ama nasıl? Açıklamalara bakalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Aşevi hizmeti ve kuru gıda yardımı için “Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüklerine şahsen yahut posta yoluyla başvurulması gerekmektedir.

Başvuru formu için:

https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_1102_250619/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf

Kuru Gıda Yardım Paketleri:

Kuru gıda yardım paketi 15 kalem gıda ürününden buluşmaktedir.

3 adet kuru gıda koli tipi bulunmaktadır: A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için hazırlanmaktadır. Yurt geneline 81 il merkezinde her ay 20.315 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzak Yardımı Sorgulaması

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda ve erzak başvuru sonuçları https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-genel-mudurluguadresinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulanabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı şu durumlarda kesilir: 

 1. Kuru gıda yardımından yararlananların ölümü,
 2. muhtaçlığının ortadan kalkması yahut bakım altına alınması
 3. bilgi verilmeksizin 3 defa paketin teslim alınmaması halinde hizmete son verilir.
  Bu hususta daha fazla ayrıntı isteğe göre şu yazımıza da inceleyebilirsiniz. Lütfen tıklayınız.
Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Alan Kişi Yoklama Belgesi için tıklayınız. İndir
 
 Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konusuna devam edelim. Sıradaki yardım başlığımız ise Vakıflar genel müdürlüğü bursları

Vakıflar genel müdürlüğü yardımları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla ortaöğretim, yükseköğrenim öğrencileri ve yabancı uyruklu öğrencilere burs yardımı yapılmaktadır. Yükseköğrenim bursu bir eğitim yılı için 8 ay boyunca, ortaöğretim bursu bir eğitim yılı içinde 9 ay boyunca verilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvuruları her eğitim senesinin başında Genel Müdürlükçe tespit edilen tarihler içinde açıklanır. Vakıflar genel müdürlüğü burs başvuru ekranı www.vgm.gov.tr  adresinde duyrulmakta ve yine bu web sitesi üzerinden burs başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü burs sonuçlarını da  aynı adresten bulmak olabilecekdür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar ?

Vakıflar genel müdürlüğü bursu ne zaman açıklanacak sorusundan sonra en fazla araştırılan konu ise burs miktarları. Burs miktarı 2020-2021 eğitim yılı için ortaöğrenim (ilkokul, ortaokul, lise) öğrencileri için aylık 75 TL, yükseköğrenim öğrencileri için aylık 300 TL, Türkiye’de yükseköğrenimde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler için aylık 600 TL olarak ödenilmektedir.

Başvurular Vakıflar Yönetmeliği ve “Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli” ne göre değerlendirilip, bilgilerin doğruluğunun kontrolleri yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Şartları

Özel okullarda, açık öğretim okullarında okuyan öğrenciler ile ailesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı alan başka öğrenci bulunanlar ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Bu burstan her aileden yalnızca 1 öğrenci yararlanır. Öğrencinin Vakıflar genel müdürlüğü bursu almasının en önemli koşullarından biri örgün eğitimde okumasıdır.

Yükseköğretim Burs Şartları

Vakıflar genel müdürlüğü yükseköğretim burs programından şu bireyler yararlanamaz: 

 1. Sürekli bir işte çalışıp asgari ücret düzeyinde kazanç sağlayanlar
 2.  Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri
 3.  Okul öğrenim dönemini uzatanlar
 4.  Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 5.  Kamu kurumlarından karşılıksız burs alan öğrenciler
 6. Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaçlık aylığı alan öğrenciler
 7.  Burs alırken başarısız olmaları sebebiyle bursu kesilen öğrenciler yararlanamamaktadır.

  Yabancı Uyruklu öğrencilere verilen burstan ise;

   Türkiye’de kalma izni bulunmayan, diğer kurumlardan eğitim yardımı alan, okul dönemini uzatan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanamamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Neden Kesilir? 

Başvurusunu yapıp, bursunu sorunsuz bir biçimde bağlatıp alan öğrencilerin de bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Vakıflar genel müdürlüğü burs programları şu durumlardan dolayı kesilebilir: 

 1. Öğrencinin öğrencilik halinin sona ermesi
 2. Genel not hemen hemensının 4.00 üzerinden 2.00’nin altına düşmesi
 3. Öğrencinin 6 ay ve daha fazla hapis cezası alması
 4. Öğrenim görmekte olduğu yükseköğretim kurumundan 1 yıl uzaklaştırma alması 
 5. Başarı belgesini gösterilen süre içinde teslim etmemesi
 6. Kaydını dondurması gibi durumlarda bursu kesilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ödemeleri

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okullarının bağlı olduğu ildeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla yapılır.

KYK kredisi almak Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımını engellememektedir. Lakin KYK’den burs alan bir öğrenci Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim bursundan yararlanamamaktadır.

Vakıflar Genel müdürlüğü bursları ile alakalı diğer yazımıza burayı tıklayarakvarabilirsiniz. 

 Vakıflar genel müdürlüğü yardımları konumuzun son başlığı ise vakıf evleri hizmeti mevcuttur. Şimdi vakıf evleri nedir birlikte gözlemleyelim.

Vakıf Evi Hizmeti

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankarada mağdur durumda kalanlara, vakfın şefkat elinin ulaştırılması maksadıyla 2010 senesinde hizmete açılmıştır. Sadece Ankarada bulunan bu eve Ankaradaki vatandaşlarımızın gidip başvuru yapma şansı bulunmaktadır.

Kapısı herkese açık olan Vakıf Evinin iletişim bilgileri de şöyledir:

Adres ve İletişim Bilgileri:

HARBİYE MAH .KARŞIYAKA SOKAK NO:36 DİKMEN/ ÇANKAYA,

Rezervasyon İçin :(0312) 480 45 42​

Vakıflar Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Vakıflar Genel Müdürlüğünün merkezi Ankaradadır.

Namık Kemal Mah., Milli Müdafa Cad. No:20, 06420
Kızılay / Çankaya / Ankara

0 (312) 415 50 00 (10-Hat)

vgm@vgm.hs01.kep.tr

Vakıflar genel müdürlüğünün Bütün türkiyedeki genel müdürlük adreslerine ise aşağıdaki linkten ulaşmanız olabilecek.

Vakıflar Genel Müdürlüklerinin adres bilgileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu