Başvurular

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Tarih boyunca Hititler, Frigler, Lidyalılar gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, Ege Bölgemizin turizm potansiyeli yüksek şehirlerinden birisi olan Uşak’ta faaliyette olan Uşak Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç vatandaşlarının yüzünü güldürüyor.

Yoksul vatandaşlarına düzenli bir biçimde gıda ve erzak yardımı yapan Uşak Belediyesi; muhtaç ve dar gelirli bireylere farklı zamanlarda para yardımı da yaparak, onların en temel gereksinimlerini karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu makalemizde kısaca Uşak Belediyesi aracılığıyla yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Uşak Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Uşak Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Uşak il sınırlarında ikamet eden, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve engelliler için yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bebek bezi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Asker, şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar

Uşak il sınırlarında yaşayan kimsesiz gençlere, yetim ve öksüzlere, kimsesiz yaşlılara, kimsesiz dul kadınlara, düşkünlere, garibanlara, dar gelirlilere ve muhtaçlara yardımcı olarak, onların geleceğe daha umutla bakabilmeleri adına yardım çalışmalarına devam eden ve sosyal belediyecilik anlayışı kapsamı içinde ayni ve nakdi yardımlarını sürdüren Uşak Belediyesi, mülteci ve sığınmacıları unutmuyor.

Başka ülkelerden gelerek, Uşak ilimizde yaşayan sığınmacı ve mültecilere yardım eli uzatan belediye, bu bireylere gıda yardımı, para yardımı, eşya yardımı gibi bir çok yardım sunuyor.

Kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için tıbbi ve medikal cihaz yardımı yapan Uşak Belediyesi, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. malzemeleri ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor.

Yoksul ailelerin maddi imkansızlıklar içinde eğitim hayatına devam etmek zorunda olan çocukları için eğitim ve kırtasiye yardımı yapan Uşak Belediyesi; yetim ve öksüz çocuklara da elbise, mont, kaban, önlük, okul çantası, bot vb. giysiler armağan ediyor.

Maddi açıdan yetersiz ailelerin çocuklarına eğitim yardımı içerisinde para yardımı yapabilen belediye, kimsesizlerin, kronik hastaların ve yaşlıların sağlık kontrollerini yaptırmak üzere sağlık personelleri görevlendiriyor.

Temizlik yapmaya gücü ve kabiliyeti olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için değişik zamanlarda evde temizlik hizmeti de veren belediye, böylelikle bu bireylerin daha temiz, daha hijyenik evlerde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Maddi gücü yeterli olmayan, yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için anne ve babalarına armağan ettiği yardım paketinde ise bebek beşiği, bebek maması, bebek bezi vb. malzemelere bulunduran Uşak Belediyesi, böylelikle hem anne ve babaların yükünü hafifletiyor hem de bebeklerin gelişimini destekliyor.

Belediyeye yaptığı başvuru kabul gören bireyler, düzenli bir biçimde bebek maması ve bebek bezi yardımından da faydalanabiliyorlar.

Yakacak yardımı yaparak, ailelerin ve çocuklarının soğuklarda daha iyi ısınabilmelerine öncülük eden belediye, evde tadilat ve tamirat hizmeti ile bi hayli bakımsız, sağlıksız ve kötü evlerde yaşayan ailelerin evlerini görevlendirdiği ustalara ücretsiz bir biçimde yeniletiyor. Yenileme hizmeti kapsamı içinde aileler, evlerinin çatı onarım, boya ve badana vb. temel gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Kira bedelini ödemekte zorlanan veya eski kira borçları biriken ve evsiz kalma tehlikesi ile karşılaşan bireylere de yardımcı olmaktan geri kalmayan Uşak Belediyesi; evi tamamen yangın, sel, deprem vb. doğal afetler veya kazalar sonrası zarar görmüş bireylerin bir süreliğine barınma gereksinimlerini karşılıyor.

Evinde oturacak eşyası olmayanlara ikinci el mobilya ve beyaz eşya yardımlarında da bulunan Uşak Belediyesi, yoksul şehit ve gazi yakınlarının evlerini sürekli olarak ziyaret ederek, onların gereksinimlerini öğrenip, ihtiyaçları ışığında onlara faydalı oluyor.

Şehitlerimiz için gerçekleştirdiği taziye çadırları ve organize ettiği yemekler ile şehit yakınlarının taziyeleri kabul etmesini sağlayarak, onların acısını da paylaşıyor.

Uşak’taki aşevi ise her gün binlerce yoksul, düşkün, kimsesiz ve garibanın karnını lezzetli ve sağlıklı ev yemekleri ile doyuruyor.

Üstelik aşevine gelmeyen bireylerin yemeklerini ise onlara ev adreslerinde teslim ediyor. Yaşlıların, engellilerin, kronik hastaların evlerine kadar pandemi sürecinde her gün yemeklerini götürüyor.

Uşak Belediyesi; belirli aralıklarla gecekondularda ve yoksul mahallerde yaşam mücadelesi veren vatandaşlarına yardımcı olmak adına onlara gıda ve erzak içeren yardım kolileri götürüyor.

Bu kolilerde hemen hemen 4 kişilik bir ailenin hemen hemen bir aylık kahvaltılık ve yemeklik malzeme gereksinimlerini karşılayan zeytin, makarna, peynir vb. malzemeler yer alıyor.

Pandemi bundan dolayı gıda ve erzak yardım kolileri yoksul vatandaşların bunun yanında işten çıkarılanlara ve işleri kötü giden esnaflara da dağıtılıyor.

Kısa olaraksı Uşak Belediyesi; vatandaşlarının yaralarına merhem olmaya çalışıyor.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uşak Belediyesi sosyal yardımlarına bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek ve burada başvuru formu doldurarak başvurabiliyorsunuz.

Günümüzde belediye sosyal yardımlarına son yapılan güncelleme içerisinde e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Yani Türkiye’nin neresinde yaşıyor olursanız olun, bağlı olduğunuz ilçe belediyelerine veya büyükşehir belediye yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet başvurularınız için hemen sizler de https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvurmak istediğiniz belediyenin adını ve yardım türlerini seçip, başvuru formunu doldurarak, ön başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ön başvuru işlemini gerçekleştirebileceğiniz e-devlet linki üzerinden başvurunuzu sorgulayabilir yani başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına Uşak Belediyesi’ni arayabilir veya başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye de bizzat gidebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına yukarıda da söz ettiğimiz gibi belediyeyi arayabilirsiniz.

0276 221 40 00 telefon numarası üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Belediyenin güncel sosyal yardım türlerine, başvuru şartlarına dair detaylı bilgi almak için de bu numarayı arayabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

E-devlet ön başvurularınız esnasında veya belediyede yardımlara başvuru yapmak istediğinizde başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda başvurabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz tüm yardım türlerini görebiliyor ve birden fazla yardımı işaretleyebiliyorsunuz. Yani tek bir form üzerinden ayni ve nakdi yardımlara başvurabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki tüm belediyeler, yardım edecekleri kişi ve ailelere karar verme aşamasında başvuru formunu inceliyorlar.

Bundan dolayı de bu formda başvuran bireylere mesleklerine, aylık gelirlerine, aylık giderlerine, evli olup olmadıklarına dair sorular yöneltiyorlar.

Şayet başvurunuzun olumlu sonuca varılmasını istiyorsanız, başvuru formundaki tüm soruları yanıtlamalısınız.

Yani muhtaçlık düzeynize ve ekonomik durumunuza dair doğru bilgiler paylaşmalısınız.

Başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşımı yaptığınız, örneğin gelirinizi olduğundan daha düşük gösterdiğiniz ve yardım aldığınız takdirde suç işlemiş bulunacağınızı unutmamalısınız.

Bu durumun belediye aracılığıyla fark edilmesi halinde de cezai yaptırıma maruz kalım yapacağınızı ve aldığınız tüm yardımları faizleriyle geri ödemek zorunda kalım yapacağınızı da düşüncenizden çıkarmamalısınız.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Uşak Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına kimsesiz yaşlılar, kronik hastalar, kimsesizler, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları, yoksullar ve işsizler başvurabiliyorlar.

İşsiz bireyler yani SGK kaydı bulunmayan muhtaçlar ve hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan dar gelirli ve yoksullar, Uşak Belediyesi yardımlarından öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Uşak Belediyesi; yardım başvuru formlarını araştırmaya koyuldukten sonra en muhtaç aileleri başvuru formlarında paylaşılan bilgiler ışığında tespit ediyor.

Bu bireylerden yoksullik belgesi, engelli belgesi, SGK maaş bordrosu vb. belgeleri talep ettikten ve bu belgeleri de araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği bireylere ve ailelere dair bir liste hazırlıyor.

Listedeki bireylerin ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yollayarak, muhtaç olup olmadıklarını bir de evlerinde inceleme komisyonuna inceletiyor.

İnceleme komisyonunun yaptığı inceleme sonrasında hazırladığı raporu değerlendiren Uşak Belediyesi değerlendirme kurulu; üyelerinin salt çoğunluğunun kararıyla yardım edeceği bireylere ve hanelere dair son kararını veriyor.

Uşak Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uşak Belediyesi gıda ve erzak içeren yardım kolilerine başvurmak için bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gidebileceğiniz gibi ön başvurularınızı e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

Başvuru formunda ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek, belediyeye yardım kolisine ihtiyaç duyduğunuzu iletebilirsiniz.

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda yemeklik ve kahvaltılık malzemeler içeren yardım kolilerini belediye personellerinden ev adresinizde teslim alabilirsiniz.

Uşak Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Uşak Vefa Sosyal Destek Grubu İletişim Bilgileri: 81 ilimizin tamamında olduğu gibi Uşak’ta da pandemi bundan dolayı oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu; kronik hastaların ve yaşlıların temel gereksinimlerini karşılamak adına onlar için alışveriş yapabiliyor.

Markete giderek, onların gıda, temizlik malzemesi vb. gereksinimlerini gören Uşak Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine 65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar; 112, 155 veya 156 telefon numaraları üzerinden ulaşabiliyorlar.

Yaşlılar ve kronik hastalar, bankadan para çekmeleri, pazardan sebze ve meyve almaları için de gönüllülerden yardım talep edebiliyorlar.

Uşak Belediyesi Beyaz Masa İletişim Bilgileri

Uşak Belediyesi Beyaz Masa’yı arayarak da sosyal yardımlara dair bilgi edinebilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ALO 153 Beyaz Masa yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Uşak Belediyesi Maddi Yardım

Uşak Belediyesi Korona Yardımı ile Esnaflarına Sahip Çıkıyor!

Korona yardımı kapsamı içinde işsiz kalan esnaflarına ve işten çıkarılanlara da kolaylık sağlayan Uşak Belediyesi; gıda ve erzak yardımına başvuran esnafların da yardım başvurularını kabul ediyor.

Aynı zamanda belediye, esnaflara maske ve hijyen malzemeleri vb. malzemeler de dağıtmaya sürdürmekte.

Bu makalemizde Uşak Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Uşak il sınırlarında ikamet ediyorsanız, Uşak Belediyesi sosyal yardımlarıyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu