Müşteri Hizmetleri

UPS Kargo Şikayet

UPS Kargo Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde UPS Kargo Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. UPS Kargo Şikayet yazımızın detayları..

UPS Kargo Şikayet

UPS Kargo şikayet, UPS Kargo şikayet hattı, UPS Kargo şikayet telefonu var mı? UPS Kargo şikayetim var nasıl iletebilirim? UPS Kargo şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

UPS Kargo Şikayet

Dünyanın en büyük kargo taşıma ve kargo sevkiyat altyapısına sahip olan kargo şirketi UPS Kargo, Türkiye’ de de uzun senelerdır faaliyet gösteriyor. Uluslararası kargo taşıma ve sevkiyat sektörünün önderi konumunda bulunan UPS Kargo, tüketicilerin kargo gönderilerini dünyanın hemen hemen tamamına taşıyor. Geniş kargo uçak filosu, ülkeler bazındaki kargo sevkiyat araç ve personelleri ile geniş bir ağa sahip olan UPS Kargo, 1907 senesinde ABD’ nin Seattle şehrinde kurulmuştur.

Günümüzde dünya çapında birden fazla ülkede faaliyet gösteren UPS Kargo, Türkiye’de de tüketicilere yönelik hem yurtiçi hem de yurtdışı kargo gönderim hizmetleri sağlamaktadır. Kargo sektörünün en gelişmiş altyapı ve taşıma araçlarını kullanan UPS Kargo, özellikle değeri ve tüketici odaklı hizmet anlayışı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Çok üst düzeyde kargo taşımacılığı hizmeti sunduğunu iddia etmesi ile tüketici cephesinde dikkat çeken UPS Kargo markası, tüm dünya çapındaki kargo şirketlerinin yaşadığı yoğun şikayetlerle yüz yüze kalabiliyor. Kargo taşıma ve kargo sevkiyat sektöründe sorunlar çok sık biçimde görülebildiğinden tüketicilerine UPS Kargo şikayet servisi ile de teknik destek sağlıyor.

UPS Kargo aracılığıyla tüketicilerin kargo gönderilerinde herhangi bir problem meydana gelmesi durumunda yasal yükümlülükleri gereğince dinamik müşteri destek çözümleri sağlanıyor. Özellikle de tüketicilerin kargo gönderilerinde kendisinden kaynaklı olmayan bir sorun yaşandığinden bireysel bağlamda mağduriyet yaşamaması için aktif bir müşteri hizmetleri departmanı yer alıyor. Tüketicilerin UPS Kargo ile alakalı olan tüm şikayet ve poblemlerina yönelik olarak müşteri hizmetleri departmanı aracılığıyla aktif bir destek sağlanıyor.

Tüm tüketiciler bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde başvurularını gerçekleştirerek, müşteri hizmetleri departmanından kargosuna ilişkin olarak bilgi alabiliyor. Aynı zamanda da kargo hizmetleri ile alakalı olarak tüm istek ve önerilerini iletebiliyor ve şikayet UPS Kargo şikayet bildirimlerinde bulunabiliyor. Bu şikayet bildirimleri alakalı birimler aracılığıyla anında inceleniyor ve çok kısa zaman dilimleri içinde neticelendirılarak, tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi sağlanıyor. Bu hizmet yaklaşımı da yalnızca Türkiye’ de değil tüm dünya çapında tüketici aracılığıyla en fazla tercih edilen kargo sevkiyat ve kargo gönderim şirketi olmasına neden oluyor.

UPS Kargo şikayet bildirimleri için hizmet veren UPS Kargo müşteri hizmetleri departmanında görevli olan tüm teknik personeller, alanında uzman ve eğitimlidir. Dolayısı ile tüketicilerin bir sorun yaşaması durumunda söz konusu soruna ve çözümüne dair bilgi ve tecrübe sahibidir. Böylelikle de tüketicinin şikayetine söz konusu olan sorunun en bi hayli hızlı biçimde giderilmesi için gerekli işlemleri hızla gerçekleştirmektedir. UPS Kargo müşteri hizmetleri departmanından her türlü kargo sorunu ve yaşanan mağduriyet ile alakalı olarak işlem yapabilme olanağı yer alıyor. Özellikle de tüketicilerin kendilerinden kaynaklı olmayan ve firma sorumluluğunda olan bir hususta mağduriyet yaşamamaları amacı ile profesyonel müşteri destek hizmetleri sağlıyor. Türkiye genelinde de hem yurtiçi hem de yurtdışı kargo gönderim ve sevkiyat hizmetleri sunması sebebiyle UPS Kargo’ nun Türkiye’ de de ofisi, şubeleri ve müşteri hizmetleri servisi yer alıyor.

Söz konusu UPS Kargo müşteri hizmetleri servisi üzerinden tüketiciler UPS Kargo’ nun hizmetleri ile yaptığı kargo gönderimlerine istinaden veya UPS Kargo şubelerinde yaşadığı sorunlara yönelik olarak UPS Kargo şikayet bildiriminde bulunabiliyor. Türkiye’ deki UPS Kargo Genel Müdürlüğü bünyesindeki yetkili departmanlar aracılığıyla da şikayetler incelemeye alınarak, en bi hayli hızlı biçimde tüketicilere olumlu dönüş sağlanıyor. Yapılan incelemeler neticesinde tüketici haklılığı tespit edilirse, tüketicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile de gerekli olan işlemleri hızla yerine getiriliyor.

UPS Kargo Şikayet Hattı

Türkiye genelinde yurtiçi ve yurtdışı kargo gönderim ve sevkiyat hizmetleri sunan dünyanın en büyük kargo şirketi UPS Kargo aracılığıyla tüketicilere aktif ve dinamik bir müşteri hizmetleri servisi ile hizmet veriliyor. UPS Kargo şikayet hattı ile tüketiciler şirketin hizmetlerini kullanırken yaşadıkları poblemleri ve buna bağlı mağduriyetlerini alakalı birimlere iletebilme olanağına sahip olabiliyor. Dolayısı ile de tüketicilerin bir sorun yaşamaları durumunda yurtdışı merkezli bu kargo şifrketinın hizmetlerinde mağduriyet yaşamaması sağlanıyor. Her türlü teknik işlem veya genel sorun ile alakalı olarak tüm tüketiciler UPS Kargo müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayabiliyor.

UPS Kargo müşteri hizmetleri departmanı ile yapılacak görüşmelerde, müşteri temsilcileriyle görüşme sağlanıyor. Böylelikle UPS Kargo hizmetlerindeki sorunlar için yapılacak şikayetler, doğrudan alakalısine yani muhatabına iletilebiliyor ki bu biçimde şikayet sürecinin daha kısa olması sağlanıyor. UPS Kargo şikayet hattı üzerinden yapılan şikayetlerin müşteri temsilcilerine iletiliyor olması, şikayeti departmanlar arası gönderimiyle zaman kaybının söz konusu olmaması sağlanıyor. Böylelikle de genel şikayet çözüme kavuşturma sürecinin çok daha kısa sürmesi ve mağduriyetin daha kısa zaman dilimleri içinde giderilmesi sağlanabiliyor. UPS Kargo Türkiye hizmetlerinin müşteri ilişkileri departmanına farklı kanallar üzerinden ulaşabilmek olabilecekdür. Lakin UPS Kargo müşteri hizmetleri numarası ile çok daha basit biçimde işlemlerin gerçekleştirilebilmesi olabilecek oluyor.

UPS Kargo şikayet hattı numarası üzerinden yapılacak şikayet başvurularında, işlemlerin anında tamamlanabilmesi için UPS Kargo çağrı merkezi çalışma saatleri içinde arama gerçekleştirilmesi gerekmektedir. UPS Kargo müşterileri, kargo gönderilerinin teslim edilmemesi, kargonun zarar görmesi ve diğer teknik sorunlar için bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde UPS Kargo müşteri hizmetleri departmanında şikayet bildiriminde bulunabiliyor. Her türlü işlemin yapılabildiği UPS Kargo müşteri hizmetleri servisinde tüketiciler şikayet birimlerine “Sesli Yanıt Sistemi” kapsamı içinde yapacağı tuşlama yönlendirmeleri ile alakalı birime basit bir şekilde ulaşabiliyor. İlgili birimlerde müşteri temsilcileri ile görüşmeler ise yalnızca UPS Kargo çağrı merkezi çalışma saatleri içinde gerçekleştirilebiliyor.

UPS Kargo Şikayet Telefonu

UPS Kargo hizmetlerini kullanan tüketiciler, firma hizmetlerinde sorun yaşaması halinde anında UPSKargo şikayet telefonu üzerinden şikayet bildirimlerinde bulunabiliyor. Şikayet bildirim işlemleri dakikalar içinde tamamlanabiliyor. Özellikle de telefonda uzun süre bekletilme gibi durumlar söz konusu olmadan çağrı merkezi çalışma saatleri içinde şikayetler ile alakalı teknik yardım alınabilmesi olabilecekdür. UPS Kargo çağrı merkezi numarası olarak şikayet başvurularına da yanıt sağlayan telefon numarası ise “0850” sistemlidir. Bu sistem altyapısındaki çağrı merkezi 7/24 kesintisiz olarak mobil hat numaralarından ve sabit hat numaralarından aranabiliyor. Lakin müşteri temsilcileriyle görüşme yalnızca çalışma saatleri civarında yapılabiliyor.

UPS Kargo şikayettelefonu numarası olarak da gösterilen 0850 255 00 66 telefon numarasını arayan tüketiciler, müşteri temsilcileriyle görüşme sağlayabiliyor. Lakin bu görüşmeler yalnızca haftanın 5 günü yani hafta içi günlerinde saat sabah 09.00 ile akşam 20.00 saatleri içinde söz konusu olmaktadır. Bu çalışma saatleri dışında yapılan aramalarda UPS Kargo çağrı merkezi Sesli Yanıt Sistemi üzerinden kargo durumu/bilgileri sorgulama gibi teknik işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bunun dışındaki işlemler için hafta içi mesai saatinin başlamasının beklenmesi gerekiyor. Bu telefon ile yapılabilen başvuru kanalı dışında UPS Kargo aracılığıyla Türkiye’ deki tüketicilerine resmi internet sitesi üzerinde “Öneri Formu” şeklindeki online form ile de başvuruda bulunma olanağı sağlıyor. Bu her iki kanal üzerinden de tüketiciler şikayet bildirimlerini yaparak, kısa zaman dilimleri içinde mağduriyetlerinin giderilmesini sağlayabiliyor.

Arama Kelimeleri: ups kargo şikayet, ups kargo şikayet var, ups kargo şikayet hattı, ups kargo şikayet telefonu, ups kargo şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu