Müşteri Hizmetleri

Turknet Şikayet

Turknet Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Turknet Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Turknet Şikayet yazımızın detayları..

Turknet Şikayet

Turknet şikayet, Turknet şikayet hattı, Turknet şikayet telefonu var mı? Turknet şikayetim var nasıl iletebilirim? Turknet şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Turknet Şikayet

1995 senesinde kurulan ve Türkiye’ nin bilişim ve internet servis sağlayıcısı alanlarındaki en kıymetli markalarından birisi konumunda bulunan Turknet, her geçen gün abone sayısını arttırmaya devam etmekte. Türkiye genelinde yaptığı altyapı yatırımları ile ağını genişletmeye devam eden Turknet, özellikle yüksek hızda internet hizmetleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Taahhütsüz internet gibi tüketici odaklı/dostu hizmetleri bulunan Turknet, alternatif internet servis sağlayıcısı olarak ön planda gözüküyor.

Bireysel tüketiciye hizmet hususunda her geçen gün yaygınlaşmaya devam eden Turknet, uzun senelerdır kurumsal iş dünyasına yönelik olarak altyapı ve internet çözümleri ile hizmet sağlamakta olan bir markadır. Bu nedenle de Türkiye’ nin mühim markaları içinde kendisine yer bulan Turknet, son senelerda yaptığı atılımlar ile birlikte bireysel tüketiciyi de yelpazesine almayı başarıyor. Böylelikle hızla büyüyen ve yaygınlaşan bir hizmet altyapısına sahip olan Turknet şirketi kaliteli hizmetlerine ilave olarak dinamik bir müşteri destek altyapısına da sahiptir. Özellikle de Turknet abonelerinin her türlü işlemde olduğu gibi Turknet şikayet işlemlerinde de mühim bir pratik işlem fırsatından yararlanabilmelerini sağlıyor.

Turknet kotasız ve tahhütsüz internet hizmetleri ile tüketicilere mühim avantajlar sunuyor. Özellikle de çok uygun ve cazip fiyat aralıkları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Turknet şirketi, tüketici destek çözümlerinde de mühim markalardan biri olma özelliğini taşır. Tüketicilerinin her türlü hususta dinamik bir destek alabilmelerini sağlamak amacı ile kesintisiz müşteri destek çözümleri sağlıyor. Gerçekleştirdiği hizmet anlayışı kapsamı içinde Turknet abonelik başvurularından, genel abonelik işlemlerine kadar her türlü işlemde tüketicilerine Turknet müşteri hizmetleri servisi ile destek veriyor.

Dolayısı ile tüketicilerin oturdukları yerden bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde hiçbir yere gitmek durumunda kalmadan, yalnızca telefon ile Turknet hizmetlerinden yararlanabilmesi ve her türlü hususta teknik destek alabilmesi olabilecekdür. Böylelikle kaliteli bir müşteri destek altyapısına sahip olan Turknet markasının kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde tüketicilere şikayetleri içinde özel bir servis oluşturmuştur. Buna göre tüketiciler Turknet ürün ve hizmetlerini kullanırken, yaşadıkları tüm sorunlar için Turknet şikayet bildirimlerini alakalı birimlere anında iletebilme kolaylığından faydalanabiliyor.

Tüketiciler Turknet şikayet bildirimlerini günün her saatinde doğrudan yetkili müşteri temsilcilerine iletebiliyor. Böylelikle tüketicilerin ürün veya hizmet kullanımı yahut işlemleri sırasında yaşadıkları sorunlar için anında teknik destek alabilmeleri sağlanıyor. Dolayısı ile de modern bilişim hizmetleri standartlarına uygun kalitede internet altyapı hizmeti alabilmek olabilecek oluyor. Turknet müşteri hizmetleri servisinin geniş hizmet yelpazesi aracılığıyla şikayet bildirimleri de bu servis üzerinden yetkili birimlere iletilebiliyor. Standart çözüm metotları ile yapılan müdahalelerde herhangi bir sonuç elde edilememesi ve mağduriyetin devam etmesi halinde Turknet müşteri hizmetleri aranarak, daha üst birimlere şikayet bildiriminde bulunulabilir. Yapılacak bu şikayet bildirimleri için gerekli olan inceleme ve dönüşler yetkili uzman personeller aracılığıyla sağlanıyor. Dolayısı ile de tüketici problemlerinin anında giderilmesi sağlanmış oluyor.

Turknet şikayet servisinde tüketiciler, her türlü husustaki şikayetlerini iletebiliyor. Yani belirli şikayetler için değişik bir servis departmanı bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm aboneler ve diğer tüketiciler şikayetlerini Turknet müşteri hizmetleri departmanındaki alakalı birim aracılığı ile tek bir noktadan yapabiliyor. Dolayısı ile hatalı şikayet bildirimleri gibi durumların söz konusu olmaması ve tüketicilerin şikayet süreçlerinin bi hayli fazla sürüncemede kalması gibi bir durum söz konusu olmaması sağlanabilmektedir. Şikayet bildirimleri iletildiği andan ibu yana fazla kısa zaman dilimleri içinde tüketicilerin mevcut poblemleri alakalı birimler aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır.

Turknet Şikayet Hattı

Turknet, abonelerinin her türlü soru, öneri ve şikayet bildirimleri için kesintisiz müşteri destek hizmetleri sağlamaktadır. Özellikle de Turknet şikayet hattı aracılığı ile şikayetlerini dakikalar içinde iletebilmelerine faydalı oluyor. Günümüzde birden fazla internet servis sağlayıcısında tüketicilerin yaşadıkları iletişimsizlik sorununin söz konusu olmamasına odaklı bir müşteri hizmetleri departmanı hizmet anlayışı yer alıyor. Bu söz konusu hizmet anlayışı ile tüketiciler birkaç dakika içinde teknik destek çözümlerinden faydalanarak, problemlerinin çözümünü sağlayabiliyor.

Turknet şikayet hattı servisi üzerinden her türlü soru, öneri ve şikayet bildirimleri, goğrudan uzman ve profesyonel Turknet müşteri temsilcilerine yapılabiliyor. Böylelikle şikayet başvurularının değişik birimler içinde gezmesi gibi sürecin bi hayli fazla uzamasına neden olabilecek durumlar ile yüz yüze kalınmasının önüne geçiliyor. Dolayısı ile de çok daha dinamik bir servis ve destek altyapısı ile üyelerinin kesinlikle hiçbir hususta mağduriyet altında kalmamasını sağlıyor. Kaliteli müşteri destek altyapısına sahip olan Turknet’ in şikayet hattında tüketiciler çok fazla telefonda sıra beklemiyor. Yasal olarak belirlenmiş olan süre zarfında tüketiciler, müşteri temsilcileri ile görüşmeye başlayabiliyor. Böylelikle bi hayli hızlı ve pratik müşteri hizmetleri işlem prosedürü ile gün içinde tüketiciden kaynaklı olmadan yaşanan problem nedeni ile tüketicinin gereksiz uzun vakitler harcamak durumunda kalmaması sağlanabiliyor. Bu hizmet yaklaşımı da günümüz ülkeler arası bilişim hizmetleri standartlarına uyumluluk sağlıyor.

Turknet şikayet hattı servisi üzerinden yapılacak başvurular, resmi nitelik taşımaktadır. Dolayısı ile Turknet müşteri destek hizmetleri aracılığıyla gerekli olan olumlu dönüşlerin sağlanmaması durumunda tüketiciler haklarını yasal zeminde de arayabiliyor. Lakin herhangi bir mağduriyete istinaden yasal sürecin başlatılabilmesi için ilk olarak Turknet müşteri destek hizmetlerinden şikayete ilişkin olarak yardım talep edilmesi gerekiyor. Eğer müşteri hizmetleri departmanı aracılığıyla gerekli olan işlem süreci tüketici lehine yürütülmez ve mağduriyete çözüm oluşturulmaz ise yasal haklar ışığında yasal sürecin başlatılabilmesi olabilecekdür. Böylelikle kesinlikle tüketici kaynaklı olmayan mağduriyetlerin tüketici cephesinde sorunlara yol açmaması sağlanabiliyor. Lakin Turknet bu husustaki dinamik anlayışı ile her zaman tüketici odaklı çözüm standartlarında müşteri destek hizmetleri sağlıyor.

Turknet Şikayet Telefonu

Turknet abonelerinin Turknet hizmetlerine ilişkin olarak mevcut olan tüm soruları, önerileri ve tabii ki şikayetleri ile alakalı olarak kolaylık sağlayan özel bir müşteri hizmetleri numarası yer alıyor. Tüketiciler tüm işlemlerini gerçekleştirebildiği Turknet şikayet telefonu numarasını tüm mobil hat ve sabit hat numaraları üzerinden arayabiliyor. Üstelik tüm bu aramalar mevcut tarifler üzerinden ücretlendirilerek, ek yahut özel bir ücretlendirmeye tabii tutulmaz. Dolayısı ile de tüketiciler herhangi bir sorun ile yüz yüze kalması durumunda anında Turknet müşteri temsilcilerinden sorununa ilişkin çözüm talebinde bulunabilmektedir.

Turknet şikayet telefonu numarası üzerinden yapılacak tüm görüşmelerin kayıt altına alındığı ve yapılacak işlemlerin sözlü anlaşma niteliği taşıdığı yasal hakların kaybedilmemesi yönünden çok mühimdir. Dolayısı ile Turknet müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmelerde yasal haklar nezdinde hareket edilmesi ve söylemlerde bulunulmasına dikkat edilmelidir. Turknet müşteri hizmetleri servisine 0850 288 30 30 yahut 0850 288 30 24 telefon numarası ile ulaşabilmektedir. Turknet müşteri hizmetleri servisi Pazar günleri dışında her gün 08.00 ile 20.00 saatleri içinde müşteri temsilcileri ile destek vermektedir. Bu Turknet çağrı merkezi çalışma saatleri dışında yapılan aramalarda tüketiciler sesli yanıt sistemiyle ön işlemler yapabilmektedir. Bu ön işlemler, ilk çalışma saati ile birlikte müşteri temsilcileri aracılığıyla değerlendirmeye alınmaktadır. Bunun yanında tüketiciler Turknet resmi sitesinde bulunan “Tüketici Şikayetleri” ekranı üzerinden de şikayet bildiriminde bulunabilmektedir.

Arama Kelimeleri: turknet şikayet, turknet şikayet var, turknet şikayet hattı, turknet şikayet telefonu, turknet şikayetim var

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu