Başvurular

Türkiye Astronot Başvurusu 2021

Türkiye Astronot Başvurusu 2021, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde Türkiye stronot Başvurusu Şartlar ve Açıklamalar ile ilgili detay vermek istedik.. Astronot Başvurusu Şartlar ve Açıklamalar ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Nasa Astronot Başvurusu

Astronot başvurusu nasıl yapılır, Astronot nasıl olunur, Astronot olma şartları, Astronot başvuru formu ile ilgili detaylar. Türkiye’nin milli uzay programının açıklanması ile birlikte uzaya gönderilecek olan astronotlar ile ilgili ve astronotluk mesleği ile ilgili detaylar merak konusu olmuştur. Bizde bu makalemizde Türk Astronotlar kimler, astronot nasıl olunur, Türk astronot ne zaman alınacak gibi sorularınıza yanıt aktaracağız.

Astronot olmak ve astronot başvurusu ile ilgili bilgiler vermeden önce belirtmek istedik ki Türkiye hemen hemen 10 senedir bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yürütmekteydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla 10 yıllık strateji, hedef ve vizyonların belirlendiği Türk Uzay programı açıklanmıştı. Türkiye’nin ilk astronotunun uzaya gönderileceği müjdesini de vermişti.

Türk Astronot Ne Zaman Alınacak ?

Türk astronot başvurusu yapmak için heyecanla araştırma içerisine giren vatandaşlarımız için bildirmek istedik ki halen uzaya gönderilecek olan astronot için başvuru takvimi açıklanmadı. Türk astronot ne zaman alınacak ve ne zaman gönderilecek sorusuna yanıt ermek için 2023 yılına kadar bir program açıklanacaktır.

Astronot Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Ulusal uzay ajansları astronot seçimi yaparken genelde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olması ile birlikte bazı fiziksel özellikleri de taşıyor olmasını şart koşmaktadır. Astronotluk başvurusu yapacak olan adayların havacılık ve uzay alanlarında deneyim sahibi olması tercih sebebi olurken, adaylar sivil yahut askeri personel içinden seçilebiliyor.

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 düzeysinde olması yahut cerrahi işlemlerle bu düzeyye getirilmesi bekleniyor. Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu