Mobil Hatlar

Türk Telekom Çalışma Saatleri ve Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom Çalışma Saatleri ve Müşteri Hizmetleri, mobil hatlar bölümümüzde Türk Telekom Çalışma Saatleri ve Müşteri Hizmetleri ile alakalı kampanyaları paylaştık. Türk Telekom Çalışma Saatleri ve Müşteri Hizmetlerinin detayları yazımızda..

Türk Telekom Çalışma Saatleri ve Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom çalışma saatleri ve faturalı, faturasız kısa yoldan müşteri hizmetleri telefon numarasına direk bağlanma yolu için 2021 senesinde tüm ayrıntılar. Türk Telekom evde internet, mobil, Tivibu ve sosyal platform kurumsal yahut bireysel tüm iletişim bilgileri;

Türk Telekom Çalışma Saatleri 2021

Türk Telekom çalışma saatleri, birimlerine göre değişiklik gösterir. Türk Telekom’un Türkiye devleti aracılığıyla internet ve telefon hizmeti kurumu olarak tespit edilen resmi kurumları 2021 senesinde yalnızca hafta için 5 gün 08.30 ile 17.00 mesai saatleri içinde hizmet verir. 12.30 ile 01.30 saatleri arası öğle yemeği izni olup kapalıdır. Yine hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de tatil nedeni ile kapalı olur.

Türk Telekom ofis ve mağazaları haftanın 6 günü sabah 09.00 ile 20.00 mesai saatleri içinde açıktır. Yalnızca Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olacaktır. Türk Telekom teknik servisleri de yine haftanın 6 günü 09.00 ile 19.00 saatleri içinde hizmet verir. Türk Telekom müşteri hizmetleri tüm hafta 7/24 hizmet vermektedir.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2021

2021 senesinde Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için 444 1 444, 444 1 500 ve 500 numaralından birini arayarak yapılır. Çağrı merkezi telesekreteri dinlemeden ve zaman kaybetmeden Türk Telekom müşteri temsilcisinine ücretsiz direk bağlanmak için kullanabileceğiniz 4 yöntem şunlardan oluşmaktadır;

  • 1. Yöntem: 444 1 444 müşteri hizmetleri arayıp önce 2 sonra 1 ve son olarak 0’ı tuşladığınızda direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Yalnız tuşlamalar içinde 1-2 saniye kadar bilave ediniz.
  • 2. Yöntem: 444 1 500 müşteri hizmeti numarasını arayıp önce 2 sonra 0 tuşladığınızda da direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.
  • 3. Yöntem: 500 müşteri hizmetlerini arayıp önce 6 sonra 0 tuşladığınızda da beklemeden bi hayli hızlı müşteri temsilcisine bağlanırsınız.
  • 4. Yöntem: TTNET evde internet aboneleri 444 0 375 müşteri hizmetleri arayıp önce 1 sonra 3 ve en son 0 tuşlayarak da Türk Telekom müşteri temsilcisine bi hayli hızlı bağlanabilir.

Türk Telekom Tivibu Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Türk Telekom Tivibu müşteri hizmetlerine direk bağlanma için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri telefonunu arayıp ardından 4’ü tuşlamanız gerekir. Telesekreter ile vakit kaybetmeden ve beklemeden Tivibu müşteri temsilcisine direk bağlanırsınız.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Mail Adresleri

Türk Telekom müşteri hizmetleri mail adresleri üyelerinin gerekli durumlarda mail yolu ile ulaşımı içindir. Türk Telekom’a e-posta göndermek istiyorsanız [email protected] mail adresini tercih ederek varabilirsiniz. Ya da Türk Telekom’un resmi internet sitesi olan turktelekom.com.tr internet adresinden form doldurarak e-posta yollayabilirsiniz.

Türk Telekom Sesli Yanıt ile Yapılan İşlemler

Türk Telekom müşteri temsilcisine bağlanmadan çağrı merkezi ana menüsünden müşteriler telesekreter sesli yanıtı ile aşağıdaki işlemlerini bi hayli hızlıca yapabilir;

Mobil Ev İnterneti
Paket – Tarifeler Modem – Cihaz Kurulum
Fatura İşlemleri Teknik Destek
Pin – Puk İşlemi Kampanyalar
Numara – Hat Taşıma Tivibu
Bağlantı Sorunu Alt Yapı Sorgulama

TTNET Evde İnternet Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom TTNET evde internet müşteri hizmetleri için 444 1 444 yahut 444 0 375 numaralı telefonlardan birini aramanız gerekir. Ev telefonu hizmetleri için 0800 211 93 33 numarasını arayın. Türk Telekom sesli yanıt sisteminden TTNET evde internet fiyat, kampanyalar, teknik destek, bağlantı sorunu ve modem kurulum hakkında bilgi arayan bilgi almak yahut aboneliğiniz için 0 212 707 0 375 numaralı telefonuda arayabilirsiniz. Kurumsal internet için 444 5 444 numaralı müşteri hizmetlerini aramalısınız. Kurumsal hizmetler hususunda her türlü bilgiyi almak ve tüm poblemlerinızı çözmek için bu numaraları kullanabilirsiniz. 

Türk Telekom Mobil Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom mobil müşteri hizmetleri için 444 1 500, 444 1 444 yahut 500 numaralarından birini aramanız gerekir. Mobil hattınız ile alakalı Türk Telekom 9333 numaralı sesli yanıt sisteminden de bilgi alabilirsiniz. Ayrıca internet kullanımınız ile alakalı poblemlerinız varsa Türk Telekom bedava internet kategorimizden ücretsiz kampanyalara inceleyebilirsiniz.

Türk Telekom’u Yurt Dışından Arama Ücreti

Yurt dışından Türk Telekomu aramak isteyenler +90 555 1 500 500 numarası ile iletişime geçebilir. Faturalı yurtdışı aboneleri için 45 Kr, faturasız müşteriler için 60 Kr çağrı başına ücreti mevcuttur. Ayrıca *150# tuşlama yaparak yurtdışı paket işlemlerinizi uygulayabilirsiniz.

Türk Telekom Prime Müşteri Hizmetleri

Türk Telekom Prime müşteri hizmetlerine direk bağlanma için 444 4 375 numaralı Prime üyelerine özel olan müşteri hizmetlerini aramalısınız. Yurt dışından arama yapacak olan Prime müşterileri ise +90 312 444 4 375 numaralı müşteri hizmetlerini aramalıdır. Türk Telekom Prime bunun bunun yanındalıklarından yurt içi ve yurt dışında kullanabilirsiniz. Uçak bileti, vale hizmeti, otopark hizmetleri, taksi ödemelerinde indirim ve HAVABUS ile ücretsiz havalimanı transferleri gibi ulaşım seyahatlarınız kaliteli geçsin.

Türk Telekom Şikâyet Hattı

Türk Telekom müşteri hizmetleri şikâyet hattı 444 1 444 numaralı müşteri hizmetleri numarası, 9333 numaralı sesli yanıt sistemi olarak belirtiliyor. Müşteri hizmetlerine veya sesli yanıt sistemine şikâyetinizi belirtebileceğiniz gibi şikâyet formu da doldurabilirsiniz.

Bunun için Türk Telekom’un resmi internet sitesi olan turktelekom.com.tr adresine giriş yaparak bize ulaşın bölümünden şikayet kaydı oluşturun. Formda ad, soyadı, iletişim numaranız, mail adresiniz, şikâyet konusu ve şikâyet metni yazılarak gönderin.

Türk Telekom Kurumsal İletişim Bilgileri

Türk Telekom müşteri hizmetleri kurumsal iletişim bilgileri adres, telefon numarası; Esentepe mahallesi, Salih Tozan Sokak, Karamancılar İş Merkezi, D Blok, No:16 Şişli / İstanbul’dur. Genel merkez Kurumsal müşteri hizmetleri telefon numarası 444 4 564’dır. Kurumsal müşteri hizmetleri fax numarası İstanbul 0 212 306 10 10’dur ve Ankara fax numarası 312 306 07 32’dir. Türk Telekom genel müdürlük müşteri hizmetleri hattı 444 5 444 ve 212 309 9000 numiçinden iletişme geçebilirsiniz.

Türk Telekom Sosyal Medya Adresleri

Türk Telekom sosyal platform adresleri Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Instagram, Sosyal paylaşım platformu Twitter, Youtube ve Linkedin adreslerinden kampanya, fırsat açıklamaları, yenilikler ve değişiklikler konularında haberdar olun. Türk Telekom müşterileri sosyal platform sayfalarını takip ederek canlı destek alabilir, görüşme sağlayabilirsiniz. Müşterileri ile daha yakın iletişim kurmak maksadıyla Türk Telekom sosyal platform sayfaları;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu