Müşteri Hizmetleri

Tüpraş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Tüpraş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, müşteri hizmetleri bölümümüzde Tüpraş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ile alakalı bilgiler paylaştık. Tüpraş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası yazımızın detayları..

Tüpraş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Tüpraş çağrı merkezi numarası ile ilgili bilgi almak istiyorsanız makalemize inceleyebilirsiniz. Makalemizde Tüpraş müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Tüpraş şikayet hattına ulaşabilirsiniz. Tüpraş müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Tüpraş yani Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. 1983 senesinde kurulmuş olan çatı şirkettir. Yurdumuzdaki tüm petrol refinelerinin tek çat altında toplanması maksadıyla kurulmuştur. Kocaeli, Kırıkkale, İzmir ve Batman illerimizde rafineleri bulunmaktadır.

Tüpraş; benzin, dizel, kerosene(jet yakıtı), bitüm(asfalt), LPG vb. petrol türevleri ürünlerini üretir, sevkiyat ve satışını gerçekleştirir. Tüpraş’ta toplam 4780 personel çalışmaktadır.

Tüpraş Çağrı Merkezi Numarası

1983 senesinde kurulmuş olan ve Türkiye’deki en büyük sanayi şirketi olarak anılan bir firmadır. Tüpraş, bir çatı kuruluşu sayılmaktadır. Bunun nedeni ise; rafineri hizmetlerini tek bir çatı altında toplayan bir firma olmasıdır. Yurdumuzda Aliağa, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman olmak üzere 4 bölgede bulunur. İPRAŞ gibi köklü bir geçmişe sahip olan firmaları da bünyesine alarak faaliyetlerini sürdüren TÜPRAŞ, Kamu İktisadi Teşekkülleri aracılığıyla kurulmuştur. Kurulma amacı ise, sektörde daha verimli çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamaktır. 1955 senesinde Türkiye’nin ilk rafinerisi olarak anılan Batman rafinerisi kurulmuştur. 1961 senesinde İzmit Rafinerisi olan İPRAŞ devreye alınmıştır. İpraş, 1 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olan bir rafineridir. Tüpraş çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

1972 senesinde 3 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olan İzmir Rafinerisi devreye alındı. 1983 senesinde Tüpraş aracılığıyla, İpraş ve 3 rafineri tek çatı altında toplanmıştır. En son 1986 senesinde ise 5 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olan Kırıkkale Rafinerisi de şirketin bünyesine alınmıştır. Daha sonra tüm rafinerilerin kapasitelerinde bir iyileştirme yapılmış ve 1990 yılı içinde T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığına devredilmiştir.  Firma olarak tespit edilen en mühim hedef üyelerine saygılı ve petrol alanında öncü bir şirket olmaktır.

Tüpraş Müşteri Hizmetleri Numarası

Tüpraş, üyelerine değer veren ve onlara en yüksek kalitede hizmet ve ürünler sunmaya çalışan bir firmadır. Petrol alanında ileri gelen isimlerden birisi olan Tüpraş, yenilikçi uygulamaları aracılığıyla sektöre yön vermekte ve ülkenin petrol gereksinimini karşılamaktadır. Tüpraş, müşteriler aracılığıyla arandığı takdirde ulaşılabilir olmak maksadıyla müşteri hizmetini de bünyesinde barındırmaktadır. Öneri, istek ve şikayetlerinizi Tüpraş müşteri hizmetleri numarasıüzerinden rahatlıkla iletebilirsiniz.

Tüpraş Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Tüpraş, çevreye hassas ve insana saygılı olacak biçimde faaliyetlerini yürüten bir firmadır. Müşterilerini ön planda tutan ve onlara kaliteli hizmet sunma prensibi ile hem satışlarına hem de satış sonrası verdiği hizmetlere önem vermektedir. Bu bağlamda düşünüldüğünde Müşteri Hizmetleri 444 12 30 numarası ile hizmet vermektedir. Müşteriler herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiğı takdirde veya danışmak istediği bir konu olması halinde bu numarayı arayabilirler.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Tüpraş müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa bir sürede çözüm sağlamaktadır.

Tüpraş Şikayet Hattı

Tüpraş, müşterilerden alınan geri dönüşlere de önem veren bir firmadır. Müşterilerinin aldığı ürün veya hizmetten şikayetçi olması durumunda veya ürün yahut hizmetlerle alakalı bir istek, öneri belirtmek istiyorsa Şikayet Hattını arayarak bu konu ile ilgili yetkililerle görüşme sağlayabilirler.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi amacı olan Tüpraş müşterileri için poblemlerinı aktarabilecekleri Tüpraş şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİSİ

Genel Müdürlük

Adres: Güney Mah. Petrol Cad. No: 25 41790 Körfez/ Kocaeli

Tel: 0 262 316 30 00

Faks: 0 262 316 30 10 – 316 30 11

E-Posta: [email protected]

Tüpraş’ın genel müdürlük ve rafineri müdürlüklerinin çağrı merkezi iletişim telefon numaraları bulunmaktadır. Bu çağrı merkezleri aracılığıyla iletişim kurabilir; istek, soru, öneri ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Tüpraş Müşteri Hizmetleri Numarası

444 123 0

Tüpraş Genel Müdürlük Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0262 316 30 00

Tüpraş İzmit Rafineri Müdürlüğü Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0262 316 30 30

Tüpraş İzmir Rafineri Müdürlüğü Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0232 498 55 55

Tüpraş Kırıkkale Rafineri Müdürlüğü Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0318 261 20 00

Tüpraş Batman Rafineri Müdürlüğü Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0488 217 21 00

Arama Kelimeleri: tüpraş iletişim bilgileri, tüpraş telefon no, tüpraş irtibat tel, tüpraş canlı destek, tüpraş müşteri temsilcisi, tüpraş şikayet hattı, tüpraş müşteri hizmetleri numarası, tüpraş çağrı merkezi numarası, tüpraş iletişim numarası, tüpraş çağrı merkezi, tüpraş müşteri hizmetleri direk bağlanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu