Başvurular

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Tunceli Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Doğu Anadolu Bölgemizin tarihi geçmişine ışık tutan, tarihi ve doğal güzellikleri ile turistler aracılığıyla ilgi gören şehirlerinden birisi olan Tunceli’de faaliyette olan Tunceli Belediyesi, gerek belediyecilik faaliyetleri gerekse muhtaç ve yoksul vatandaşlarına yönelik sosyal yardım çalışmaları ile ülkemizdeki diğer belediyelere örnek teşkil ediyor.

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlarına gıda yardımı, para yardımı, kıyafet yardımı, barınma yardımı vb. bir çok yardımlarda bulunan Tunceli Belediyesi sosyal yardımları aracılığıyla pandemi sürecinde işsiz kalan esnaflar ve işten çıkarılan personeller de geleceğe daha umutla bakıyor.

Bu makalemizde Tunceli Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmayı düşünenler için Tunceli Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuveyair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Tunceli Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Tunceli Belediyesi aracılığıyla yoksul vatandaşlarına yönelik olarak gerçekleştirilen ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Kira yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Sığınmacılar ve mülteciler için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Hasta bezi yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı

Tunceli Belediyesi’ne bağlı olan aşevinde pişirilen sıcak yemekler; her gün yüzlerce muhtaç ve dar gelirli insana dağıtılıyor.

Üstelik belediye, sıcak ev yemeklerini engelli, yaşlı, kronik hasta vatandaşlarının ev adreslerine kadar her gün götürüyor.

Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması dağıtan belediye, hastalar içinse hasta bezi yardımında yer alıyor.

Engelli ve kronik hastalara destek olan belediye, onların başvurularını araştırmaya koyuldukten sonra onlara tekerlekli sandalye, baston vb. ihtiyaç duydukları ve hayatlarını kolaylaştıran medikal malzemeleri armağan ediyor.

7’den 70’e tüm ihtiyaç sahiplerini kucaklamaya çalışan Tunceli Belediyesi, yoksul ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri sağlamak ve yoksulluk yüzünden okul hayatlarını aksatmalarını önlemek adına onlara eğitim yardımı, kırtasiye yardımı yapıyor.

Eğitim yardımı kapsamı içinde yoksul öğrencilerin anne ve babalarına bir miktar para yardımı yapan Tunceli Belediyesi, kırtasiye yardımı içerisinde ise öğrencilerin her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında kalem, kitap, defter vb. kırtasiye gereksinimlerini karşılıyor.

Yoksul ailelerin çocuklarına giysi yardımı yapmayı da unutmayan Tunceli Belediyesi, yoksul olduğu eğitim gördükleri okul aracılığıyla tespit edilen öğrencilere eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında mont, kaban, bot, ayakkabı, okul çantası vb. malzemeler armağan ediyor.

Tunceli’ye sığınan mültecilere ve sığınmacılara da sahip çıkmaya çalışan belediye, onlara gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapıyor.

Başından sel, yangın, deprem, su baskını gibi doğal afetler veya kazalar geçen vatandaşları için yardım çalışmaları yürüten belediye, afetzede oldukları belediye aracılığıyla görevlendirilen bilirkişi raporunda da gösterilen bireylere ve ailelerine barınma yardımı, para yardımı, eşya yardımı sunuyor.

Yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için evde kişisel sağlık ve bakım hizmeti vererek, kimsesi olmayan bu bireylerin periyodik sağlık kontrollerini yaptıran belediye, bunun yanı sıra bu bireylerin sakal traş ve saç kesim vb. işlemlerini de ücretsiz bir biçimde gerçekleştiriyor.

Kirasını ödeyemeyecek halde olanlara veya birikmiş kira borcu olanlara da destek olan belediye, evinde oturacak eşyası, yatağı, beyaz eşyası bulunmayan bireylere de eşya yardımı yapıyor.

Evinin tadilat, tamirat, boya ve badana işlemlerine ayıracak bütçesi olmayanlara da yardımcı olmayı ihmal etmeyen Tunceli Belediyesi, yoksul ve muhtaç bireylerin evlerin tadilat ve tamirat işlemleri için ustalar görevlendiriyor.

Belirli aralıklarla il merkezinde, ilçelerde ve köylerde yaşayan yoksul aileleri ve yoksul mahalleleri ziyaret ederek; onlara gıda ve erzak içeren yardım kolilerini dağıtıyor.

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tunceli Belediyesi yardımlarına bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gitmek suretiyle başvurabileceğiniz gibi ayni veya nakdi yardım başvurunuzu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurduğunuz ayni veya nakdi yardımların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek, başvuru sonucunuza dair ayrıntılı bilgi edinmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden de başvurularınızın son durumunu takip edebilirsiniz.

Dilerseniz, başvurduğunuz belediyeye bizzat giderek de başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Lakin, Tunceli Belediyesi’nin yardım başvuru formlarını detaylıca incelediğini, diğer formlarla karşı karşıya geldirdığını, bu yüzden de yardımların sonuçlarını hemen hemen 3-4 hafta içinde neticelendirdığını da hatırlatmak istiyoruz.

Tunceli Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Tunceli Belediyesi sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, hangi yardımlardan faydalanabileceğinizi öğrenmek, yardım başvurusu esnasında sizden talep edilen belgelerle alakalı detayları öğrenmek adına Tunceli Belediyesi’ne ait olan 0428 212 13 27 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş, talep ve önerileriniz için bu numara üzerinden belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Tunceli Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tunceli Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde muhtaçlara, dar gelirlilere, kimsesiz değerli okurlarımıza yönelik yardımlarına başvurmak isteyen ve Tunceli il sınırlarında ikamet eden başvuru sahiplerinin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahipleri, yanıtladıkları sorular ile maddi durumlarına ve muhtaçlık düzeylerine dair belediyeye bilgi vermiş, belediye yardımlarına da başvurmuş oluyorlar.

Formda bireylerin mesleklerine, aylık kazançlarına, ailedeki kişi sayılarına, aylık gelir ve giderlerine dair soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Tunceli Belediyesi ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmak ve gerçekten de muhtaç olduklarını belediyeye göstermek isteyen bireylerin başvuru formunda mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde formda yanlış bilgiler paylaşan ve Tunceli Belediyesi yardımlarından faydalanan bireyler, kasıtlı olarak yanlış bilgi paylaşımı yaptıklarının belediye aracılığıyla sonradan fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Cezai yaptırıma maruz kalanların ise aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Borçları tahsil eden Tunceli Belediyesi, ardından bu paraları ihtiyaç sahiplerine yardım etmek maksadıyla kullanıyor.

Tunceli Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tunceli Belediyesi gıda ve erzak yardımı dahil tüm ayni ve nakdi yardımlarına belediyeye giderek, başvuru formu doldurmak suretiyle başvurabiliyorsunuz.

Alternatif olarak ön başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Gıda ve erzak yardımı kapsamı içinde belirli aralıklarla yani düzenli olarak yardım kolilerini belediye personellerinden ev adresinizde teslim almak istiyorsanız; başvuru formunda sosyal yardım türleri ana başlığı altında bulunan yardımlar içinden mutlaka ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Aynı biçimde başvuru yapmak istediğiniz diğer yardımları da işaretlemek suretiyle diğer yardımlara da tek bir form ile başvurabiliyorsunuz.

Tunceli Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Tunceli Belediyesi’nin tüm sosyal yardımlarına il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri başvurabiliyor.

Yani il sınırlarında yaşayan kimsesiz yaşlılar, engelliler, kronik hastalar, yetimler, öksüz gençler ve yetişkinler, muhtaçlar, dar gelirliler, muhtaç dul kadınlar; belediyenin ayni veya nakdi yardımlarından muhtaçlıkları ölçüsünde faydalanabiliyorlar.

Hiçbir işi ve düzenli geliri olmayan muhtaçlar ile hane kişi başı aylık hemen hemen geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan bireyler, belediye yardımlarından öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Bu bireylerin muhtaç olduklarını ispatlamaları adına Tunceli Belediyesi’ne engelli belgesi, yoksullik belgesi gibi birtakım belgeleri de teslim etmeleri gerekiyor.

Belgeler, başvurulan yardım türüne ve yardımdan kimin yararlanacağına göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, eğitim ve kırtasiye yardımına başvuracak bireylerin çocuklarına ait öğrenci belgesini eğitim gördükleri okuldan teslim almaları, öğrenci belgesinin dışında muhtarlıktan yoksullik belgesi de alıp, bu belgeleri belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Tunceli Belediyesi, belgeleri teslim aldıktan ve araştırıp, doğruluklarını onayladıktan sonra yardım edeceği bireylere dair bir liste hazırlıyor.

Listede ismi bulunan bireylerin ikametgah adreslerine ise bir inceleme komisyonu yolluyor.

Komisyon aracılığıyla ailenin gelir ve gider durumuna ve yoksulluklarına dair hazırlanan belgeyi inceleyen Tunceli Belediyesi değerlendirme kurulu, üyelerinin salt çoğunluğu ile yoksul ailelere yapacağı yardımları kararlaştırıyor.

Tunceli Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Tunceli Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları ve Hastaları Yalnız Bırakmıyor! Pandemi sürecinde Tunceli ilimizde ve ilçelerinde de oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu; Tunceli’de yaşayan kimsesiz ve sahipsiz yaşlılarla kronik hastalara da sahip çıkıyor.

Ailesi, yakını yani kimsesi olmayan bireylerin market, pazar gereksinimlerini görüyor, eczaneden ilaçlarını arıyor, bankadan maaşlarını ve paralarını çekiyor.

Yani yaşlılar ve kronik hastalar, temel gereksinimlerine dair olmak şartıyla her türlü malzeme ihtiyaçları için 112, 155 veya 156 Vefa sosyal destek hatları üzerinden gönüllülerle iletişime geçebiliyorlar.

Yardım talebi kabul gören bireylerin alışveriş fiyatlarıni ise evlerinin kapısında malzemeleri teslim alırken ödemeleri gerekiyor.

Kimi zaman gönüllüler, muhtaç ve yoksul bireylerden para almayabiliyor.

Bu makalemizde Tunceli Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Tunceli il sınırlarında ikamet ediyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu