Başvurular

Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ?

Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ?, başvurular bölümümüzde Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Tüberküloz Maaşı Ve SSPE Maaşı Nedir ?

Tüberküloz Maaşı 2021 Ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı Nedir?

Tüberküloz maaşı 2021 ve SSPE hastalığı sebebiyle Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastaların öz bakım ihtiyaçları ve fiziki mekanlarının iyileştirilmesi için geliştirilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Fonu ile finanse edilen bir yardım programıdır. Tüberküloz hastaları ve SSPE hastaları bu yardımdan nasıl faydalanabilir ona bakalım.

Bu Yardım Programından Kimler Faydalanabilir?

Bu yardım programından, Türk vatandaşı olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunun 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamı içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları aracılığıyla muhtaç olduğu tespit edilen, Tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip bireyler faydalanabilir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak.

Ödeme Zamanı, Ödeme Miktarı Ne Şekilde Yapılır?

Bu yardım programı kapsamı içinde şartları sağlayan ve Vakıf Mütevelli Heyeti aracılığıyla başvurusu kabul gören Tüberküloz yahut SSPE hastalarına (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katrakamının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar düzenli nakdi yardım yapılır. Bu rakam 2021 yılı için 1.460,61 TL’dir. Ayrıca Tüberküloz hastaları için Sağlık Bakanlığınca tespit edilen şartları taşımak kaydıyla ilave aylık 600 TL bakım yardım ödemesi yapılabilir. Ödemeler her ayın 25 inde PTT üzerinden bireylerin hesaplarına aktarılır.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ? 

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2021 aylık 1,657,86 TL ödenirken, bunun bunun yanında yatağa bağımlı olan tüberküloz hastalarına ek olarak aylık 600 lira daha ödeme yapılacak. Uygulamadan yararlanmak için hastaların oturdukları hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisindminimum olması gerekiyor.

Buna göre, ödenekten yararlanacak olanların hem kendisinin hem de aynı evde yaşayan ailesinin aylık gelirinin 1,402,64 liradan az olması gerek. Bunun yanında SSPE hastalarının sağlık kurulu raporu da bulunması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan hastalar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak bu yardımdan yararlanabilecek.

Tedavi görmemiş tüberküloz hastaları 12 ay boyunca ödeme alırken; ilaçla tedavi görenlere 30 ay, Tüberküloz menenjit hastalarına 18 ay, kemik tüberküloz hastalarına ise 15 ay boyunca ödenilmektedir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu