Başvurular

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Ne Kadar?

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Ne Kadar?, başvurular bölümümüzde Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Ne Kadar? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Ne Kadar? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Ne Kadar?

?

Tüberküloz Maaşı ve SSPE Maaşı Nedir? Tüberküloz Maaşı Ne Kadar? TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla tüberküloz(verem) veya SSPE hastalarına bağlanan aylık maaş aracılığıyla maddi kayıplar yaşayan, psikolojik anlamda da buhranda olan hastalara bir nebze de olsa yardımcı olmak, onların yaşam standartlarını iyileştirmek amaç ediniyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu aracılığıyla finanse edilen tüberküloz ve SSPE maaşlarına yalnızca belirli şartları taşıyan hastalar başvurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca Verem maaşı ne kadar 2021? SSPE maaşı kimler verilir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Tüberküloz ve SSPE Nedir?

Bir hastadan diğer bir insana rahatlıkla bulaşabilen, hava yoluyla diğer bireyleri de enfekte eden verem; ölümcül bir akciğer hastalığı olma özelliği taşıyor.

En önemli belirtileri içinde öksürük, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı vb. semptomlar bulunan verem, zamanında tedavi edilmediğinde birinin yaşamını kaybetmesi ile sonuçlanabiliyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde ölümcül sonuçlar doğurabilen verem hastalığına mycobacterium tuberculosis isimli bir bakteri yol açıyor.

Nörodejeneratif hastalıklar içinde bulunan SSPE; kızamık virüsünün beyinde enfeksiyon oluşturmasını ifade ediyor.

Unutkanlık, davranış değişiklikleri, yürüyüş bozuklukları, vücutta gevşeme, silkinme vb. belirtilere sahip olan SSPE ileri evrede hastanın yaşamını kaybetmesini bununla birlikte getiriyor.

SSPE hastalığının ne yazık ki şimdilerde kesin bir tedavi yöntemi yer almıyor.

Tüberküloz ve SSPE Maaşından Kimler Faydalanabilir?

Tüberküloz ve SSPE maaşı 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2.maddesinin dördüncü fıkrasında bahsi geçen bireylere bağlanıyor.

Yani Tüberküloz yahut SSPE maaşları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen, tüberküloz ve SSPE hastalıkları ile savaşan Türk vatandaşlarına bağlanıyor.

Tüberküloz veya SSPE hastalığı ile savaşmakta olan vatandaşların bu maaşa başvurabilmeleri için ilk kez ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada vakıf hane kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, yani muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan bireyler; tüberküloz veya SSPE maaşına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı, net asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan bireyler; yoksul ve dar gelirli olarak kabul ediliyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; tüberküloz ve SSPE hastalıkları ile daha kolay bir biçimde savaşabilme noktasında ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, kendilerine maaş bağlanması talebinde bulunabiliyorlar.

Üzerine kayıtlı kıymetli menkulü veya ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü olanlara tüberküloz veya SSPE maaşı bağlanmıyor.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hasta ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar; önceden de söz ettiğimiz gibi ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada tüberküloz ve SSPE maaşına başvurabiliyorlar.

Daha önce vakıf kaydı olmayan hastaların ilk kez vakıf kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, tüberküloz veya SSPE maaşının bunun yanında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla muhtaç ve yoksul vatandaşlar için yapılan diğer sosyal yardım türlerine de başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, vakıfların gıda yardımı, yakacak yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

İhtiyaç sahibi hasta vatandaşlar; tüberküloz veya SSPE maaşlarına internet üzerinden başvurup, başvuramayacaklarını da düşünüyorlar.

Ne yazık ki bu maaşlara e-devlet üzerinden veya internet üzerinden başvurulamıyor.

Lakin vatandaşlar; ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, tüberküloz veya SSPE başvurusu için gerekli belgelere, gerekli başvuru şartlarına ve bu maaşlardan yararlanıp yararlanamayacaklarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Aynı zamanda bu numaraları arayıp, yetkili bireylerden başvurularının sonucunu da öğrenebiliyorlar.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvuru Formu

Tüberküloz yahut SSPE maaşına başvurmak adına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden tüm vatandaşların ilk kez vakıf sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda hastalara aylık kazançlarına, mesleklerine, hane halkı gelirlerine dair sorular yöneltiliyor.

İhtiyaç sahibi tüberküloz ve SSPE hastalarının tespit edilebilmesi noktasında hastaların başvuru formunda mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Maaş almak adına kendini ihtiyaç sahibi olmasa dahi muhtaç ve yoksul gösteren bireyler; sonradan bu durumun vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla tespit edilmesi halinde aldıkları tüm maaşları güncel faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödeme yapmayanlara ise vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla dava açılıyor.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvuru Sorgulama

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi ALO183 veya ALO144 hatlarından birini arayıp, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

TC kimlik no ve e-devlet şifrenizle birlikte e-devlet üzerinden başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

E-devlet sorgulama işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Aynı sayfa üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer tüm başvuru sonuçlarınızı da sorgulayabilirsiniz.

Tüberküloz Maaşı 2021

Tüberküloz ve SSPE hastalarına bağlanan maaş, her sene 10.000 gösterge rakamının memur aylık katrakamının çarpımı sonrasında hesaplanıyor.

2021 yılı için tüberküloz ve SSPE hastalarına 2021 senesinin ilk yarısı yani ilk 6 ayı için 1657.86 TL ödeniyor.

Tüberküloz hastalarına Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tespit edilen bazı şartları taşıyor olmaları şartıyla aylık ek 600 TL de ödeme yapılabiliyor.

Hem tüberküloz hem SSEP maaşları, her ayın 25’inde birinin PTT hesabına yatırılıyor.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Ne Kadar Süre için Verilir?

Tüberküloz yani verem hastaları, hastalıklarının tipine göre 6 ay ile 30 ay içinde tüberküloz maaşı alabiliyorlar.

SSPE hastaları ise hastalıkları sürdüği müddetçe SSPE maaşı alabiliyorlar.

Hanesinde sosyal güvencesi bulunmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler de tüberküloz ve SSPE maaşları alabiliyorlar.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Tüberküloz ve SSPE hastalarının aylık düzenli maaş alabilmeleri için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvururken vakfa teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi(Hasta 18 yaşından ufakse vasisinin veya velisinin veya TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi gerekiyor)
  • Kişinin hastalığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alması gereken sağlık kurulu raporu(SSPE hastaları için)
  • Gelir belgesi
  • İşsiz bireylerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
  • İkametgah belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi

**Hastalardan yukarıdaki belgelere ek olarak birtakım belgeler de talep edilebiliyor.

Misal verilecek olursa; eşi vefat etmiş ve velayetindeki çocuklara bakmakla yükümlü olan gelirsiz dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Bu yardım; Kronik Hastalıklar Yardım Programı kapsamı içinde yapılan bir yardım olduğundan tüberküloz hastalarının bu yardımdan faydalanabilmeleri için Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tespit edilen tüm sağlık kontrollerine zamanında gitmeleri gerekiyor.

Tüberküloz hastaları, verem savaş dispanserinde sağlık kontrolü olduklarında tüm bilgiler; Sağlık Bakanlığı veri tabanı üzerinden alınıyor. Daha sonra bu bilgiler ışığında hastalara maaş yatırılıyor.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada başvuru formu dolduran ve kendilerinden talep edilen belgeleri teslim eden bireylerin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formu; vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla inceleniyor.

Heyet; gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin evine inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Bu komisyon; başvuru sahibinin hastalığına, sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonra hazırladığı raporu inceleme komisyonuna teslim ediyor.

Vakıf mütevelli heyeti; raporu da araştırmaya koyuldukten sonra maaş bağlamaya karar verdiği ihtiyaç sahibi hastalara dair bir liste hazırlıyor.

Başvurular, hemen hemen bir ay içinde sonuçlanmakla birlikte arada bir bu süre yoğunluk durumuna göre daha da uzun olabiliyor.

Bu makalemizde tüberküloz ve SSPE maaşına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu