Bilgi Arşivi

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?, bilgi arşivimizde Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır? konusunu ele aldık. Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?

Bir arabanın trafikten men edilmesi durumunda o aracın eksik işlemleri sona erena kadar trafiğe çıkma yasağı olması manasına gelmektedir. Böyle bir durumda araç sahibi hangi şartlarda olursa olsun trafikten men edilen bir aracı kullanamaz. Trafikten men edilen araç ilk kez otoparka çekilmektedir. Böyle bir aracın otoparka çekilmesi durumunda araç üzerinden bulunan trafikten menin kaldırılmasının uzaması durumunda otoparka ödeyeceğiniz ücrette o derecede artacaktır.

Bu nedenle aracınızın üzerinde bulunan bu kısıtlamayı süreç olarak kısaltmanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde otopark ücreti olarak aracınızın kalmış olduğu gün sayısı kadar ödeme tarafınızdan tahsil edilecektir. Bir çok araç sürücüsü trafikten men durumunun hangi şartlarda ve hangi gerekçelerle yapıldığını merak etmekte olup trafikten menin kaldırılma işlemlerinin ne biçimde olduğunuda aynı biçimde merak etmektedir. Hiç beklemediğiniz bir anda bu men işlemi ile karşılaşmanız olabilecek.

Trafikten Mene Sebep Olan Durumlar

Trafikten mene neden olan durumlar şunlardan oluşmaktadır;

  • Aracın muayenesinin geçmiş olması ve zamanında muayene yaptırmamak
  • Zorunlu trafik sigortasının tarihinin geçmesi yada hiç yaptırmamak
  • Aracı maksadı dışında kullanmak
  • Yasal olarak araçta bulundurulması gereken eşyaların bulundurulmaması
  • Araçta bulunan lastik, fren ve farlarda teknik olarak kusurlu olması
  • Zorunlu olan izinler alınmadan tehlikeli maddeyle yolculuk etmek
  • Aracı taşıma limitini aşacak biçimde yükleme yaparak seyahat etmek
  • Aracın satın alma işleminin tamamlanmasının sonrasında 1 ay geçmesine rağmen araç tescili yapan kuruma bildirmemek
  • Araçta teknik bir takım değişiklikler yapılması ve bu durumun 1 ay içinde araç tescili yapan kuruma bildirilmemesi

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler aracınızın trafikten men edilmesine sebebiyet verebilmektedir.

Trafikten Men Edilen Araç Sahibi Affediliyor Mu ?

Trafikte oluşabilecek en ağır cezanın alınması durumunda bile yeniden trafiğe dönebilme olanakları mevcuttur. Lakin öncelik olarak uygulanan cezanın kaldırılması gereklidir. Bunun için varsa ilk kez trafik cezalarının ödenmesi gerekmektedir. Aynı biçimde otopark fiyatınınde ödenmesi mecburidir. Otopark ve trafik cezalarının tamamını eksiksiz bir biçimde ödemek zorunludur. Bu işlemleri bitirdiktan sonra araç sahibinin trafik tescil şubelerinden konuyla alakalı başvuru yapması gerekmektedir. Kurum aracılığıyla incelenme sonrası uygun görülmesi halinde trafikten men uygulamasının kaldırılması işlemi devreye girer.

Trafikten Men Cezalarını Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Trafikten men cezası alan kişi, ilk kez neden ötürü men cezası almışsa bu durumu düzeltmesi gereklidir. Misallendirecek olursak, aracınızın muayenesini geciktirmenizden dolayı yada hiç yaptırmamanızdan kaynaklı men cezası almışsanız hemen aracın muayene işlemlerini tamamlamalısınız. Yine sigortasız araçla alınan bir men cezası için aracın zorunlu trafik sigortasının hemen yaptırılması gerekmektedir.

Bu zorunlulukların giderilmesinin sonrasında araç üzerinde bir trafik cezası söz konusuysa bu cezanında ödenmesi mecburidir. En son aracın buluduğu otoparka kaldığı süre kadar ücretlendirilen masrafıda öder. Bu işlemlerin hepsinin yapılmasının sonrasında trafikten menin kaldırılması işlemi tamamlanmış olur. Trafikte en fazla verilen men cezaları muayenesiz ve sigortasız trafiğe çıkan araçların sahiplerine verilmektedir.

Trafikten Men Nasıl Sorgulanır

Araç alım satımında ilk kez bakılacak olan aracın trafikten men cezasının olup olmadığına bakılmasıdır. Geçmiş zamanlarda men cezasını sorgulama işlemi T.C kimlik numaraları ve plaka bilgisi ile yapılmaktaydı. Lakin bu uygulama herkes aracılığıyla sorunsuz bir şekide yapılabildiği için uygulama sonlandırıldı.

Günümüz şartlarında bir aracın üzerinde men olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız notere başvuru yapmak gerekmektedir. Yukarıda söz ettiğimiz gibi men edilen bir aracıç otoparka çekilir ve aracın otoparkta tutulduğu sürece araç sahibi ödeme yapması gerekmektedir. Bu ücret araç sahibinden bir defada alınmaktadır ve taksitlendirme yapılmamaktadır. Trafikten menin kaldırılması işlemi bittikten sonra araç otoparktan alınır.

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır? aslı makalemizle alakalı aklınıza takılan sorular varsa konu altından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ? başlıklı makalemizde Araç muayene süresi nerede yazar, Ruhsatta muayene süresi nerede yazıyor? ve Ruhsatta muayene tarihi nerede yazar ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu