Bilgi Arşivi

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?, bilgi arşivimizde Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? konusunu ele aldık. Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücülerin birden çok sebepten dolayı aracını trafikten çekmesi gereken durumlar oluşabiliyor. Bu nedenlerden en çok fazla yaşanan nedeni çok kullanılmayan ve eski olan otomobillerin vergi ödemelerinden muaf olunabilmesi adına yapılmaktadır. Hasar görmüş araçlarda devir işlemleri yahut muayenesi bulunmayan eski bir aracın devir işlemlerini gerçekleştirebilmek adına trafikten çekme belgesi almak gerekebilir.

Bu ve bunun gibi sorun yada sorunlar için neler yapılması gerekli? -Bu makalemizde bu gibi nedenlerden ötürü alınacak olan belge için neler yapılması hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir bunları öğreneceğiz.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?
Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme Belgesi alabilmek için gerekli evraklar ve başvurulacak yerler neresidir bunları maddeler halinde aşağıda listeledik. Gelişi güzel değil öncelik sırasına riayet etmeye çalıştık.

1-) Vergi Dairesinden Borcu Yoktur Yazısı Alınacak : Aracı trafikten çekilebilmesi için araç üzerinde trafik cezası, vergi borcu, ipotek yada rehin olmaması gerekiyor. Eğer bu saydıklarımızdan birisi varsa ilk kez borcu ödeyip yine varsa rehin tarzı durumları kaldırtmanız gerekir. Borcun ödenmesinin akabinde vergi dairesinden aracın üzerinde herhangi bir borç yoktur yazısı almanız gerekiyor.

2-) Ek – 1 Belgesi Doldurulmalı : Ek-1 belgesi zorunlu olup bu belgeyi şöförler odası yahut eminiyet yakınında bulunan takipçi dükkanlarından teminini sağlayabilirsiniz. Doldurulacak olan Ek-1 belgesi elle değil bilgisayar üzerinden doldurulması gereklidir. Bu nedenle Ek – 1 belgesini sigortacı yahut takipçilik işi yapan bireylere ücret mukabilinde yaptırabilirsiniz. Bunun ücreti genelde hemen hemen 10 TL civarındadır.

3-) Dilekçe Yazılması Gerekli : Bu dilekçe emsallarini Ek-1 formunu doldurmak için gittiğiniz yerlerde bulacaksınız. Bu yerlerde çekme belgesi dilekçe örneği alarak dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

4-) Araç Plakaları Sökülmesi Gerekli : Aracınızın üzerine kayıtlı olan plakanızı sökerek emniyete teslim etmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 3 maddeyi hallettikten sonra çekme işlemini yaptırabilmeniz adına plakanızı söküp yanınıza aldıktan sonra emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz.

5-) Dosya Hazırlama : Emniyet müdürülüğüne geldiğinizde şöförler oldası aracılığıyla bastırılmış olan bir dosya alınız. Genel itibariyle kantinde satılır. Diğer maddelerde saymış olduğumuz ve hazırladığınız evrakları, plakaları ve ruhsatın iki yaprağını dosya içerisine koyun. Başvurunuzu gerçekleştirebilmek adına tüm evraklarınızı bitirdinız.

Bundan sonraki etapta araç sahibi yada araç sahibi adına vekaleti olan birinin vekaleti yanında bulundurması gerekmektedir. Lakin mevcut araç şirket aracıysa, bu durumda vergi levhası, imza sürküsü, ortaklık gazetesi, oda sicil kaydı gibi evrakları yanınızda bulundurmanız gereklidir. Eğer bu saydıklarımız yanınızda olmazsa yetkisi olmayan bir kişi ile söz konusu işlemleri yapabilmek olabilecek değildir.

Sonuç Olarak;

İşlemlerin hepsini bitirdiktan sonra mevcut ruhsatınıza söz konusu konuyla alakalı ibareler işlenir ve kaşe basılır. Ayrıca ek-1 formunun bir nüshası da size verilir. Size verilen bu evrakların saklanması ileride muayene gibi işlemlerin yapılabilmesi yönünden önem arz etmektedir. Diğer dikkat etmeniz gereken bir husussa aracınızı trafikten çekmeden önce son muayene geçerliliğini gösteren tarihi ibraz etmeniz gerekeceğinden bu evrağında yanında olduğundan emin olun. Muayene durumu, cezadan muaf değildir ve muayeneye gitmek istediğinizde son muayene tarihini ibraz edecek belgeniz olması gereklidir.

Bundan sonraki zamanda mevcut aracın satışı rahatlıkla yapılabilir ve hiçbir biçimde vergi borcu olmaz. Diğer bir muaf bulunacağınız konu trafikten çekme belgeli olduğundan dolayı zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda olmayışınızdır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu işlemlerden sonra aracınızı kesinlikle trafikte kullanamazsınız. Aksi durumlarda trafikte yakalanırsanız, kazaya karışırsanız aracınızda sigorta dahi olsa mevcut gerek kendi aracınızı gerekse karşı tarafın zararını ödemek zorunda kalırsınız. Yani sigorta şirketi hiçbir biçimde ödeme yapmaz. Bu nedenle aracı trafiğe çıkarmadan kesinlikle kullanmamanız mühimdir.

Bu makalemizde Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? konusuna değindik. Diğer konularla alakalı sitemizdeki arama butonunu tercih ederek istediğiniz hususta arattırma uygulayabilirsiniz. Konuyla alakalı soru ve poblemlerinız için konu altından iletebilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu