Bilgi Arşivi

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?, bilgi arşivimizde Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? konusunu ele aldık. Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Trafikte kazaya karışan ve trafik sigortası olmayan araç sahibi kazadan sorumlu olan taraf ise bu durumda sürücünün izlemesi gereken iyi yol mevcuttur.

Kaza neticesinde bir araya gelen maddi kaybı karşı tarafın kaskosu olması durumunda kasko bu bedeli karşılayacaktır. Böyle bir durumda kasko sigortası genel şartları uygulanacaktır. Lakin kaza neticesinde kazaya sebebiyet veren taraf trafik sigortası olmayan taraf ise karşı tarafın trafik sigortası bir araya gelen hasarı karşılar fakat kazaya sebebiyet veren tarafın trafik sigortası olmamasından dolayı, sigorta şirketi rücu hakkını elinde bulundurur ve bunla birlikte tazminat miktarını aracında trafik sigortası bulunmayan taraftan ister.

Trafik Sigortası Olmayan Taraf Suçluysa Sigortalı Tarafın Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Böylelikle kaza neticesinde sigortalı ve zarar gören taraf hasarsızlık indirimini de kaybetmemiş olur. Bunun yanında kazanın yaşanmasıyla aracında hasar bir araya gelen kişi zararının teminini sağlamış olur ve sigorta şifrketida bu parayı trafik sigortası olmayan ve kazaya sebebiyet veren kişiden alacağından dolayı zararı olmayacaktır.

Özet; Kazaya karışan ve haksız olan tarafın trafik sigortası yoksa; karşı tarafta bir araya gelen madd hasarı yine karşı tarafın trafik sigortası karşılar. Bu masraflar trafik sigortası aracılığıyla hesaplanarak trafik sigortası olmayan ve suçlu olan araç sürücüsüne faturalandırır. Bu durumda suçsuz ve trafik sigortası olan kişi aracılığıyla endişe edilecek bir durum yoktur. Buna ek olarak trafik sigortası olmayan taraf bunun bunun yanında ek ceza alır.

Bir önceki yazımız olan Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde Eşdeğer parça nedir?, Eşdeğer parça uygulaması ve Eşdeğer parça uygulaması neden yapılır? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu