Bilgi Arşivi

Trafik Sigortası Ne Demektir?

Trafik Sigortası Ne Demektir?, bilgi arşivimizde Trafik Sigortası Ne Demektir? konusunu ele aldık. Trafik Sigortası Ne Demektir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Trafik Sigortası Ne Demektir?

Trafik sigortası nedir ne ise yarar diye merak edenler için trafik sigortası trafiğe çıkacak olan tüm araçların yaptırması gereken bir işlemdir. Bu işlem yapılırken aracın marka veya modeline göre bir bunun bunun yanındalık tanınmamaktadır. Her motorlu taşıt için araç sigortası yapılmaktadır. Yapılan sigorta aracılığıyla yaşanabilecek trafik kazalarında bir araya gelen maddi hasar minimuma indirilmektedir. Araç sahiplerine ekonomik açıdan büyük avantaj sağlayan bu sistem zamanla gelişerek yaygınlaşmış ve birbirinden farklı acenteler kurulmuştur. Her acente kendi işletmesinin mali durumuna uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile sigorta paketleri hazırlamakta ve sürücülere teklifler sağlamaktadır. Araç sahipleri bu firma ve teklifleri inceleyerek kendileri için en uygun sigorta poliçesini satın almaktadır.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası neleri kapsar? diye merak eden araç sürücüleri bilmelidir ki trafikte yaşanan birden fazla olumsuz durum sigorta kapsamına girmektedir. Haklı veya haksız olmak gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Kusurlu kişi araç sürücüsü de olsa sigorta kapsamı içinde ödenecek olan tutardan yararlanmaktadır. Trafik sigortası genelde yaşanan trafik kazası sonucu araçta yaşanan maddi hasarları karşılamaktadır. Ayrıca araç sürücüsünde bir araya gelen sakatlık veya hastane masrafı gibi giderleri de kapsamaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda sigorta sahibinin ailesine maddi destek sağlanmaktadır. Her şirkete birbirinden farklı teminat bedelleri ödenilmektedir. Araçta bir araya gelen hasara göre ödenen tutar değişiklik göstermektedir.

Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Trafik sigortası fiyat aralıkları araştırılırken sunmuş olduğu faydalar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kaza sonrasında araç sahibinin yaralanması gibi bir durum söz konusu olduğunda tüm hastane ve ilaç giderleri sigorta şirketi aracılığıyla karşılanmaktadır. Hastane girişinde sağlık sigortasının var olup olmadığına bakılmamaktadır. Kaza sonrası araç sahibinin avukat tutması sonucu bir araya gelen adliye masraflar şirket aracılığıyla ödenilmektedir. Araçta bir araya gelen tüm maddi hasar şirketin gösterdiği teminat oranından karşılanmaktadır. Suçlu bile olsanız bu ödeme gerçekleştirilmektedir. Sürücünün vefatı sonrası dahi sigorta karşılı olan bedel yakınlarına ödenilmektedir. Kazazede birinin sigortası yok ise SGK aracılığıyla hastane ve ilaç masrafları karşılanmaktadır.

Kasko teklifi almak isteğe göre VDF Sigorta’nın Kasko sayfasından alakalı araç modeli için teklif alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Garanti Uzatma Nedir? başlıklı makalemizde araç garanti sorgulama ve Araç garanti uzatmak mantıklı mı? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu