Başvurular

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Doğu Karadeniz Bölgemizin yaylaları, ırmakları ve diğer doğal güzellikleri ile en güzel şehirlerinden birisi olan Trabzon’da belediyecilik faaliyetlerine devam eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç ve yoksul bireylere yardım elini uzatıyor.

İhtiyaç sahibi ailelere Kart 61 isimli sosyal yardım kartı dağıtan Trabzon Büyükşehir Belediyesi; öğrencilere sunduğu eğitim ve kırtasiye yardımları ile yoksul öğrencilere eğitimlerine devam edebilmeleri noktasında faydalı oluyor.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarına düzenli olarak gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı gibi bir çok yardım sunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına Trabzon il sınırlarında ikamet eden dar gelirliler ve muhtaçlar başvurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan ayni veya nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Kart 61 sosyal destek kartı yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira yardımı
 • Barınma yardımı
 • Günlük 2 öğün sıcak yemek sevkiyatı
 • Afetzedelere yönelik olarak gerçekleştirilen yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Sığınmacılar ve mülteciler için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti ve temizlik hizmeti
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Para yardımları
 • Medikal ve tıbbi cihaz yardımları

Trabzon il sınırlarında ikamet eden kimsesiz değerli okurlarımıza, düşkünlere, yoksullara, dar gelirlilere, muhtaçlara, işsiz gençlere, yetişkinlere ve yaşlılara ayni ve nakdi yardımlar yaparak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarının daha iyi biçimde yaşamalarını sağlamayı amaç edinen Trabzon Büyükşehir Belediyesi; aşevinde pişirilen sıcak yemekleri her gün 2 öğün olacak biçimde yoksul ve muhtaç bireylere dağıtıyor.

Yoksul ve dar gelirli aileleri tespit ederek, bu ailelerin evlerine kadar sıcak yemeklerini götüren büyükşehir belediyesi, muhtaç durumda olan bireylere giysi yardımı, ayakkabı yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı da yapmaktan geri kalmıyor.

Engelli vatandaşlara ve ailelerine %50 su indiriminden yararlanabilme olanağı sunan belediye, muhtaç ailelere de su faturalarında indirim yapıyor. Yani engelli vatandaşların bunun yanında dar gelirli ve yoksul bireyler de su faturalarının yalnızca bir kısmını ödüyorlar.

Engellilere tıbbi araç gereç ve medikal cihaz yardımı yaparak, onların hayatlarını kolaylaştırmayı amacında olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi; medikal ve tıbbi araç ve gereç yardımı kapsamı içinde engelli vatandaşlarına ve kronik hastalara tekerlekli sandalye, baston veya havalı yatak vb. malzemeleri armağan edebiliyor.

Yoksul ailelerin üniversite, lise veya ilköğretim çağındaki çocuklarının maddi yetersizlikler ve imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatlarına ara vermelerine, okuldan ayrılmalarına veya eğitimlerini dondurmalarına da engel olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yoksul çocuklara giysi yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı yapıyor.

Giysi yardımı içerisinde bu çocukların mont, ayakkabı, kaban, önlük vb. gereksinimlerini karşılıyor; eğitim yardımı kapsamı içinde bu çocukların anne veya babalarına çocuklarının eğitim giderleri için kullanmaları maksadıyla bir miktar para veriyor; kırtasiye yardımı kapsamı içinde ise çocuklara kalem, kitap, defter gibi kırtasiye malzemelerini ücretsiz bir biçimde dağıtıyor.

Çocukları için kırtasiye ve eğitim yardımı almayı düşünen anne ve babaların belediyeye yardım başvurusuna giderken, çocuklarına dair güncel öğrenci kimlik belgesini götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Trabzon Belediyesi Kart 61 isimli sosyal destek kartı uygulaması ile ihtiyaç sahibi, kimsesiz veya muhtaç bireylerin ve ailelerin 61 kartlara belediye aracılığıyla yüklenen limitlerle alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.

Trabzonlu ihtiyaç sahipleri, Kart61 aracılığıyla büyükşehir belediyesi ile anlaşmalı olan marketlerde gıda, kişisel bakım, giysi, kırtasiye, temizlik malzemesi vb. ürünleri satın alabiliyorlar.

Trabzon’un 18 farklı beldesinde ikamet eden bireylere dağıtılan Kart61 sosyal destek kartının limitleri, ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Misal verilecek olursa, maksimum 2 kişilik aileler için bu kartlara aylık 150, maksimum 4 kişilik aileler için 200, maksimum 6 kişilik aileler için 250 TL, 7 ve üstü kişilik aileler için 300 TL yükleniyor.

Yaşlılara ve kronik hastalara özel olan evde kişisel bakım hizmeti ile bu bireylerin evlerine kuaförler gönderen Trabzon Büyükşehir Belediyesi; bu bireylerin saç ve sakal kesim işlemlerini tamamen ücretsiz bir biçimde gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda temizlik personellerine evlerini temizleme gücü olmayan hastaların ve kimsesiz yaşlıların evlerini temizletip, toparlatıyor.

Evinde eksiği olan, örneğin sobası veya buzdolabı bulunmayan bireylere ise ikinci el soba, buzdolabı, çamaşır makinesi vb. malzemeler armağan edebiliyor.

Yaşlıların ve engelli bireylerin sağlığını da gözeten Trabzon Büyükşehir Belediyesi, böylelikle hasta ve yaşlı bireylerin düzenli olarak genel sağlık kontrollerinin aksatılmadan yapılmasına olanak veriyor.

Trabzon’da yaşamayı tercih eden mültecileri ve sığınmacıları unutmayan belediye, onlara ikinci el giysi yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı hatta para yardımı gibi yardımlar yapabiliyor.

Su, sel, yangın vb. afetler veya kazalar yüzünden ev eşyaları zarar gören ve kullanılmaz hale gelen afetzedelerin ev eşyalarını yenileyen belediye, evi tamamen yaşanılmaz durumda olan bireylerin ise bir süreliğine barınma gereksinimini karşılıyor.

Yoksullara ve kimsesiz değerli okurlarımıza kira desteği de yaparak, bu bireylerin ve ailelerin sokaklara düşmelerine engel olan belediye, evinin boya, badana, tamirat, tadilat ve bakım gereksinimlerini karşılayamayan, bu yüzden de sağlıksız koşullarda yaşayan vatandaşları içinse ücretsiz tadilat, tamirat hizmeti verebiliyor.

Eşi vefat etmiş, askere gitmiş veya cezaevine girmiş muhtaç kadınları ve onların çocuklarını da gözeten belediye, onlara para, giysi, eğitim, sağlık ve kırtasiye yardımı gibi bir çok yardım yapıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç, çocuk veya yaşlı fark etmeden Trabzon’da ikamet eden tüm muhtaçlara, mültecilere ve afetzedelere yardım etmeye çalışan Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardımlarına bağlı olduğunuz ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurabilirsiniz.

Alternatif olarak e-devlet üzerinden Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ayni veya nakdi yardımlarına başvurabilirsiniz.

E-devlet aracılığıyla gerçekleştirmek istediğiniz sosyal yardım başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin güncel tüm sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, belediyenin başvuru sahiplerinden istedikleri belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek veya öncedenki başvurularınızı sorgulamak adına 0462 224 61 61 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numara üzerinden her türlü talep, soru ve önerileriniz için belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı, kömür yardımı, medikal cihaz yardımı vb. başvurduğunuz tüm yardımların sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek, başvurunuzun hangi etapta olduğunu sorgulamak adına başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesini veya büyükşehir belediyesini arayabilirsiniz.

Dilerseniz, başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye bizzat gidebilir, yetkililerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Hem belediyeden hem de e-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm başvurularınızı e-devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de sorgulayabilirsiniz.

Yardım sorgulama işlemi için yukarıda da söz ettiğimiz gibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvuran bireylerin başvuru aşamasında doldurmaları gereken başvuru formu; başvuran bireylerin hangi yardımlara başvurabileceklerine dair bilgiler içeriyor.

Yani başvuru sahipleri, başvuru formunda bulunan sosyal yardım çeşitlerinden dilediklerini işaretleyebiliyorlar.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerine, mesleklerine, aylık kazançlarına ve giderlerine dair soruları da başvuru formunda doğru ve eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, bu soruları cevaplamak suretiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne maddi durumlarına dair bilgi de vermiş oluyorlar.

Yani büyükşehir belediyesi, başvuru formundaki bilgileri inceleyip, karşı karşıya geldirdıktan sonra sınırlı bütçesi ile ilk kez hangi ailelere veya bireylere yardım edeceğine dair fikir ediniyor.

Bundan dolayı de başvuru sahiplerinin başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde yoksul olmamasına rağmen kendini yoksul ve muhtaç beyan eden ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanan bireylere belediye ardından ceza kesiyor.

Cezai yaptırım içerisinde bu bireylerin aldıkları yardımları faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Geri ödeme hususunda direten ve borcunu ödemeyen bireyler için Trabzon Büyükşehir Belediyesi, dava açıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Trabzon il sınırlarında ikamet etme ve gerekli başvuru belgelerini teslim etme şartlarını karşılayan tüm ihtiyaç sahiplerine yani mülteciler ve sığınmacılar dahil kimsesiz yaşlılara, dar gelirlilere, muhtaçlara, asker, şehit ve gazi yakınlarına, düşkünlere, öksüzlere ve yetimlere yardım ediyor.

Başvuru sahiplerinden de durumlarına göre bazı belgeler talep eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi; engelli belgesi, yoksullik belgesi, SGK maaş bordrosu vb. bu belgeleri araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği bireyleri kararlaştırıyor ve bu bireylerin evine inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi muhtaç olduğunu beyan eden ailenin ikametgah adresinde yani yerinde inceleme yaparak, ailenin ekonomik, kültürel ve sosyal durumuna dair Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verici bir rapor hazırlamak olan inceleme komisyonu aracılığıyla hazırlanan raporu inceleyen belediye değerlendirme kurulu, yardım edeceği bireylerin isimlerinin olduğu bir liste hazırlıyor.

Bu liste ışığında da dar gelirli, muhtaç ve ihtiyaç sahibi bireylere yardım etmeye başlıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, işsiz değerli okurlarımıza yani SGK kaydı olmayan muhtaçlara ve hane kişi başı aylık hemen hemen net geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlara öncelikli olarak yardım ediyor. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi erzak ve gıda yardımına e-devlet üzerinden veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek başvurabilirsiniz.

Her iki biçimde de başvuru formunu doldururken, düzenli gıda ve erzak yardımına gereksiniminiz olduğunu göstermek adına başvuru formunda listeli bir biçimde bulunan yardımlar içinden ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Erzak ve Gıda Yardımı’nın dışında listede bulunan diğer yardımlardan ihtiyaç duyduğunuz yardımlara da başvurabilirsiniz.

Trabzon Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Trabzon Vefa Sosyal Destek Grubu, Trabzonluların Yardımına Koşuyor! Trabzon’un 18 ilçesinin her birinde de oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu; dışarı çıkamayacak halde olan kronik hastalara ve kimsesiz yaşlılara gereksinimlerine göre yardımlar götürüyor.

112, 155 veya 156 Vefa Sosyal Destek hatlarından birini arayan bireyler; marketten ekmek, peynir, zeytin vb. gıda malzemeleri, eczaneden ilaç, pazardan meyve ve sebze almaları için gönüllülerden yardım isteyebiliyorlar.

Böylelikle pandemi sürecinde sokağa çıkarak, virüs kapma riski ile karşılaşmaktan da korunmuş oluyorlar.

65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların ihtiyaçları için alışveriş yaptıktan sonra alışveriş poşetlerini onların ev adresinde teslim eden gönüllüler, bunun yanı sıra başvuran bireylerin bankadan paralarını veya maaşlarını da çekebiliyorlar.

Yani yaşlılar ve kronik hastalar, her türlü temel gereksinimlerinin giderilmesi noktasında Vefa gönüllülerinden yardım alabiliyorlar.

İhtiyaçlarını ev adreslerinde teslim alırlarken alışveriş tutarını ise gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Trabzon’da ikamet ediyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu