Sağlık

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni, taban çukuru ve topuk kemiği içinde bulunan kalsiyum birikintisine verilen isimdir. Kemiğe andıran ve genelde 0,5 cm boyunda olan topuk dikeni, tıpta ‘’Osteofit’’ olarak da bilinmektedir. Bağ ve kas dokusunda yaşanan gerginliğin sonrasında buluşmaktedir.

Hayat standardını azaltan ve günlük yaşamda yürümeyi dahi zorlaştıran bu problem, çeşitli metotlarla tedavi edilebilir. Bu makalemizde topuk dikenine ne iyi gelir? Sorusunu detayları ile işleyeceğiz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Topuk dikeni nasıl tedavi edileceği evde yapılmak isteniyorsa ilk kez ev olanakları ile yola koyulmalıyız. Lavanta ve biberiye gibi yağlar, saf esansiyel yağlar olarak bilinir. Bu tür yağlar, antİinflamatuar özelliklerinden dolayı masaj yaparken ağrıyan bölgeye yedirilir. Nazikçe yapılan masajlarda ağrıyı azaltıcı tesirinin olduğu da bilinir.

Topuk dikenine iyi gelen şeyler içinde bulunan ve hemen hemen tüm evlerde bulunan elma sirkesi, topuktaki fazla kalsiyumu çıkarması ile bilinir. Uygulaması ise şu biçimdedir;

Topuk dikeni karbonat ilişkisi, son derece kuvvetlidür. Yaklaşık ½ çay kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Bu karışımın sonunda bir araya gelen macunu ağrıyan topuk bölgesine masaj yaparak sürün. Bu etapta topuğa iyice yedirmek önem taşır. Bu yöntem, topuk dikenine doğal çözüm olarak nitelendirilebilir.

Magnezyum sülfat içeren epsom tuzu, topuk dikeni nasıl geçer? Sorusuna ithafen doğal çözüm olarak kullanılabilir. Bunu yapmak kolay bir şekildetir.

Topuk dikenine ne iyi gelir? Sorusuna kalıcı bir çözüm olmasa da ‘’Dinlenme’’yi önerebiliriz. Mevcut ağrıyı azaltmak için ağrıyan bölge ile basmamak yahut ayakları dinlendirmek iyi gelecektir. Bunu yaparken ayağınızı, birkaç yastık üzerine koyarsanız etkisi artacaktır.

Bu yöntem, enflamasyonu minimuma indirmek için kullanılır. Ağrıyı minimuma indirmek için bir gün içinde 3 yahut 4 kez 15 şer dakika kadar topuğa buz uygulaması uygulayabilirsiniz. Topuk dikeni ağrısı acı vericidir, bu yöntem ise acı duyulan bölgeyi bir nebze de olsa uyuşturmak için kullanılabilir.

Yastıklı ve yumuşak ayakkabılar ayaklarınızı ağrıtmaz. Gününüzün çoğunu ayakta geçiriyorsanız iyi kemer desteği olan ayakkabı tercih etmeniz rahatlatıcı olacaktır.

Topuk dikeni egzersizleri, gergin bölgeyi gevşetmek amacı ile yapılır. Baldırlarda ve kaslarda gevşeklik sağlanırsa ağrı azalacaktır. Bunun için aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz;

Topuk dikeni, bitkisel tedavi ile de iyileştirilebilir. Bunun için size sunacağımız 2 adet kür var. Bu kürleri uyguladığınızda sonuç alabilirsiniz. Kürler;

1) Soğan Kürü: 1 adet kuru soğanı bütün ve kabukları ile pişirin. Daha sonra soğutup ezin. Bu kürü her akşam topuğa sarın. Bu işlemi, topuk iyileşene kadar yapın.

2) Kekik Kürü: Sıcak su dolu bir kaba 1 çay bardağı kekik koyun ve ardından ılıklaşmasını bkatın. Bu kova içerisine ayaklarınızı sokun ve 45 dakika boyunca beklemede bırakın. Bu işlemi, hastalık geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Topukta bulunan kemiğin alt bölümünde bulunan bölümde ‘’Kalsiyum birikmesi’’ yaşandıği zaman meydana gelir.

Tedavi edilmediğinde kronik bir rahatsızlığa dönüşme ihtimali mevcuttur. İnsanın yürüyüş şekli değişir ve hastalık farklı bölgelerde de görülebilir.

Topuk dikenine ne iyi gelir? Sorusunun en doğal cevabı ‘’Dinlenmekti’’. Eğer, zorunlu olarak yürümek istiyorsanız darbe emici spor ayakkabıları kullanmanız gerekir. Bu en son çare olarak kullanılmalıdır.

Kaynak: webmd / health.clevelandclinic

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu