Müşteri Hizmetleri

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, müşteri hizmetleri bölümümüzde TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ile alakalı bilgiler paylaştık. TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası yazımızın detayları..

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

TOKİ

Toplu Konut İdaresi’nin kısaltması olan TOKİ, sosyal konut üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin nüfus artışı bi hayli bi hayli hızlı iken kişi başına düşen gelir az olduğu için konut sahibi olmak yurdumuzda bi hayli zorludur. Bundan dolayı 1984 senesinde sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak TOKİ kuruldu. Dönemin cumhurbaşkanı olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal aracılığıyla verilen talimat üzerine kurum kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

Mevzuattaki sorunlar sebebiyle atıl duruma gelen TOKİ, tekrara 1990 senelerında faaliyetlerine başlamıştır. 1999’da yaşanan büyük Marmara depremi sebebiyle kurumun önemi daha da anlaşılmıştır. Bundan dolayı konut üretiminde TOKİ artık rol almaya başlamıştır.

Dar Gelirliyi Ev Sahibi Yapma Hedefi

TOKİ’nin en büyük hedefi dar ve orta gelir düzeyindeki bireyleri konut sahibi yapmaktır. Lakin bu konutlardan yararlanmak için başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartları sağlamak gerekmektedir. Bundan dolayı TOKİ aracılığıyla geliştirilen projeler belirli gelir düzeyindeki insanlar hedef alınarak yapılmaktadır. Bazen emekliler hedef alınırken arada bir alt veya orta gelir düzeysi hedef alınarak projeler üretimi sağlanmaktadır. Projenin hitap ettiği kitleye göre de ek şartlar aranmaktadır.

TOKİ’nin Görevleri

TOKİ’nin ilk ve asli görevi dar ve orta gelir sahibi bireyleri konut sahibi yapmak iken bazı görevler de üstlenmektedir. Kentsel dönüşüm ile doğru kentleşme için çalışmalar yürütmek de kurumun en asli görevlerindendir. Bunun yanında planlı kentleşme sağlanacaktır. Diğer bir asli görevi ise uydu kentler yaparak nüfus yoğunluğu olan yerleri rahatlatmaktır. Bu görevi özellikle metropollerde ve büyükşehirlerde önem kazanmaktadır. Bunun yanında her geçen gün çekilmez olan nüfus yoğunluğu poblemleri azaltılmaktadır. Altyapı, trafik gibi poblemleri azaltmak başta gelmektedir.

TOKİ’nin Gelir Kaynakları

TOKİ yaptığı çalışmalarda ve projelerde kendisine ayrılan kaynağı kullanmaktadır. TOKİ, kurulduğu zaman TOKİ’ye kaynak sağlamak maksadıyla kurulan Toplu Konut Fonu’na projeler için kaynak aktarılmaktaydı. Lakin bu fon 2001 kaldırılmıştır. Şimdi ise TOKİ, gayrimenkul satışı, kira bedeli, kredi, faiz, bütçe ödeneği gibi kaynaklardan elde ettiği gelir ile projelerini yürütmektedir.

TOKİ’nin bir amacı ise hazineden yardım almadan projelerini hayata geçirebilmektedir. Bu nedenle TOKİ, artık üst gelir grubuna hitap eden marka konutlar üretmek için de projeler yapmaktadır. Buradan elde edilen üst düzeydeki gelirle aracılığıyla, diğer yatırımlara kaynak oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu yöntemde TOKİ, arazilerini müteahhitlere vererek belirli sürede işi bitirmelerini istemekte ve buradan pay elde etmektedir. Bu kaynak da sosyal konut projelerine kullanılmaktadır.

TOKİ Merkez Binası’nın telefon numarası, faks numarası ve adres bilgileri bulunmaktadır. Bu iletişim bilgilerinden TOKİ merkez ile iletişime geçerek istek, şikayet ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca yorumlar bölümünden TOKİ ile alakalı düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
0(312) 565 20 00

TOKİ Faks Numarası
0(312) 266 77 48

TOKİ Adres
Bilkent Plaza B1 Blok 06800
Bilkent – Çankaya / ANKARA

Arama Kelimeleri: toki çağrı merkezi, toki telefon numarası, toki faks numarası, toki müşteri hizmetleri, toki irtibat tel, toki şikayetvar, toki şikayet hattı,toki iletişim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu