Başvurular

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Pandemi sürecinde maddi zarara uğrayan esnaflara destek olmak maksadıyla onlara karşılıksız yardım çekleri sunarak, esnafların bir nebze de olsa rahatlamalarına kolaylık sağlayan Tokat Belediyesi, esnafların bunun yanında muhtaçlara, dar gelirlilere, yoksullara ve kimsesiz değerli okurlarımıza de sahip çıkıyor.

Ramazan ayında binlerce muhtaç aileye gıda yardım kolileri dağıtan Tokat Belediyesi; ayni veya nakdi yardım başvuru şartlarını taşıyan kimsesiz ve muhtaç bireylere sahip çıkıyor.

Bu makalemizde kısaca Tokat Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Tokat Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Tokat il sınırlarında ikamet eden, gerekli belgeleri belediyeye teslim eden bireyler; yani kimsesizler, düşkünler, engelliler, yaşlılar, kronik hastalar, dul kadınlar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları; belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarla işsiz gençler, yetişkinler, yaşlılar ve yetimler; yardımlardan öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Belediye, başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre engelli belgesi, ölüm belgesi, bilirkişi raporu, sağlık kurulu raporu, öğrenci belgesi gibi farklı belgeler talep ediyor.

Misal verilecek olursa, afetzedelerden bilirkişi raporu, eşi vefat eden dul kadınlardan ölüm belgesi, engellilerden ise engelli belgesi talep ediyor.

Bu belgeleri araştırmaya koyuldukten sonra yardım etmeyi düşündüğü başvuru sahiplerinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yollayan Tokat Belediyesi, komisyon aracılığıyla ailenin ve başvuru sahibinin maddi durumuyla alakalı raporu detaylıca inceleyip, bu insana ve ailesine yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Tokat Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Tokat Belediyesi aracılığıyla Tokat il sınırlarında yaşayan yoksul, kimsesiz, sahipsiz ve düşkün bireylere yönelik olarak gerçekleştirilen ayni ve nakdi yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira yardımı
 • Sosyal destek kartı sevkiyatı
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Hastalar için hasta bezi yardımı
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Ev tadilat ve onarım hizmeti
 • Sosyal market hizmeti
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Giysi yardımı

Sosyal market ve aşevi projeleri ile muhtaç ve düşkün kimselere yardım eli uzatan Tokat Belediyesi; sosyal markette ihtiyaç sahibi vatandaşlarının giyim, gıda vb. bir çok gereksinimini ücretsiz bir biçimde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Sosyal markete giden muhtaç ve dar gelirli aileler, giyim, kişisel bakım, temizlik ve giysi vb. ihtiyaçları ışığında hiçbir ücret ödemeden alışveriş yapabiliyor.

Aşevlerinde her gün pişirilen sıcacık ev yemekleri de düşkünlere, sokakta yaşayanlara, evsiz değerli okurlarımıza, sokak çocuklarına, kimsesiz değerli okurlarımıza, yetimlere ve dar gelirlilere dağıtılıyor.

Tokat’a sığınan sığınmacıları ve mültecileri unutmayan Tokat Belediyesi, onlara da eşya yardımı, kıyafet yardımı, mobilya yardımı gibi bir çok yardım yapabiliyor.

Afetler yüzünden evleri hasar gören, ev eşyaları zarara uğrayan bireyler için ev tadilat, tamirat ve boya badana yardımlarında bulunan belediye, bu bireylere giysi, eşya yardımı gibi bir çok yardım da yapabiliyor.

Fakir ve yoksul ailelerin çocuklarının mutluluğunu önemseyen Tokat Belediyesi; yoksul aile çocuklarına nakdi yardım, eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı gibi yardımlar sunuyor.

Öğrencilere okula gidebilmeleri için ulaşım yardımı da yapan Tokat Belediyesi; çocuklara çiçeği burnunda mont, kaban, ayakkabı vb. kıyafetler de armağan etmeyi unutmuyor.

Kira yardımı yaparak, kirasını ödeyemeyen, kira borcu biriken yoksul ailelerin de yardımına koşan belediye, böylelikle yoksul ailelerin sokakta ve sağlıksız koşullar altında yaşamalarını önlemiş oluyor.

Pandemi sürecinde esnaflara hiç olmadığı kadar destek olan ve onlara para yardımı yapan belediye, işten çıkarılan personellere ve esnaflara para yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı gibi yardımlar yapmaya sürdürmekte.

Engelli vatandaşlarının ve kronik hastaların hayatlarını güzelleştirmek adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunan belediye, havalı yatak, tekerlekli sandalye gibi medikal, tıbbi araç gereçlere veya protez malzemelere gereksinimi olan ve belediye yardımlarına başvuran bireylere de dönüş gerçekleştiriyor.

Kömür, odun, kabuk yardımları ile ailelerin soğuk günlerde daha iyi ısınmalarını hedefleyerek, aileleri soğuktan koruyan ve hastalıklara daha kolay yakalanmalarını önleyen Tokat Belediyesi, yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerinin sağlığını da önemsiyor.

Bebeklerin sağlıklı gelişimini ve huzurlu bir ortamda büyüyebilmelerini desteklemek maksadıyla yoksul ailelere Yeni Doğan Bebek Yardımı kapsamı içinde bebek bezi ve bebek maması yardımı yapıyor. Aileler, bebekleri için belediyenin süt yardımına da başvurabiliyorlar. Başvurusu kabul gören bireyler, bu durumda bebekleri belirli bir yaşa gelene dek ücretsiz süt sahibi olabiliyorlar.

Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için evde bakım ve temizlik hizmeti de veren Tokat Belediyesi, böylelikle sahipsiz, yalnız ve kimsesiz yaşlıların, engellilerin ve hastaların evlerini görevlilere temizletiyor, onlar için sıcak yemek pişirtiyor ve sağlık personellerine de genel muayenelerini yaptırıyor.

Üstelik bu bireylerin kendilerini yalnız hissetmemeleri adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunuyor.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tokat Belediyesi yardımlarına belediyeye giderek veya e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Her iki biçimde de başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda Tokat Belediyesi’nin güncel ayni ve nakdi yardımları listeli bir biçimde yer alıyor. Yani birden fazla yardıma aynı formla başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden yani bağlı olduğunuz belediyeye gitmeden başvurunuzu gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tokat Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarının teslim ettiği başvuru formlarını karşı karşıya geldirmalı olarak inceliyor. Yani aynı anda birden fazla başvuruyu değerlendiriyor.

Bundan dolayı de tüm başvuruları değerlendirip, karara bağlaması hemen hemen 3-4 hafta sürüyor. Bazı zaman bu süre, yoğunluk durumuna göre 1 aydan da daha uzun sürebiliyor. 

Tokat Belediyesine giderek veya e-devletten gerçekleştirdiğiniz ayni yahut nakdi yardım başvurularınızı sorgulamak yani başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına belediyeye gidebilir, belediyeyi arayabilir yahut e-devlet üzerinden başvurunuzu takip edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi için sosyal yardım başvuru formunun olduğu linke yani yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız linke hemen tıklayabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Tokat Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi, asgari gereksinimlerini bile karşılamakta kuvvetlik çeken ve Tokat il sınırlarında ikamet eden vatandaşlarına özel olan sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek, başvuru şartlarını, başvuru için istediğimiz belgeleri öğrenmek veya mevcut başvurunuzun sonucunu sorgulamak adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Her türlü soru, öneri ve istekleriniz için belediye yetkilileriyle 0356 214 22 00 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tokat Belediyesi yardımlarına başvururken doldurmanız gereken başvuru formu ile ihtiyaç duyduğunuz yardımlara ve maddi durumunuza dair bağlı olduğunuz belediyeye bilgi vermiş oluyorsunuz.

Tokat Belediyesi de bu bilgiler ışığında siz değerli okurlarımıza yardım ediyor.

Paylaştığınız bilgileri inceleyerek ve doğru olup olmadıklarını araştırarak, size yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Bundan dolayı de formda mesleğinize, aylık kazancınıza, ailenizde bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısına, ailenizdeki çalışan sayısına, ailenizin aylık kazancına, aylık fatura ödemelerinize, evinizin mülkiyetinin size ait olup olmadığına dair sorular yer alıyor.

Tüm başvuru sahiplerinin gerçek ihtiyaç sahiplerinin belediye aracılığıyla tespit edilebilmesi ve yardım çalışmalarının bir an önce başlaması adına bu sorulara doğru ve eksiksiz bir biçimde yanıt vermeleri gerekiyor.

Tokat Belediyesi yardım başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşan, mesleğini yanlış gösteren veya işi olmasına rağmen kendisini işsiz beyan eden ve yardımlar alan bireyler, ardından Tokat Belediyesi aracılığıyla fark edilmeleri üzerine cezai yaptırım olarak aldıkları yardımları güncel faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Geri ödemede direten ve borcunu ödemekten kaçınan bireyler ile ilgili Tokat Belediyesi yasal süreç başlatıyor ve bu bireylere dava açıyor.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Tokat Vefa Sosyal Destek Hattı, 7/24 Size Yanıt Veriyor. Ülkemizin tüm şehirlerinde ve ilçelerinde olduğu gibi Tokat ilimizde ve ilçelerinde de 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların temel ihtiyaçları için alışveriş yapan ve alışveriş poşetlerini bu bireylere teslim eden Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine 112, 155 veya 156 telefon numaraları üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Hatta bu numaraları arayıp, Vefa gönüllülerinden bankaya, eczaneye hatta sizin için pazara gitmelerini bile rica edebiliyorsunuz.

Yani Vefa Sosyal Destek hattı, yalnızca yalnız ve kimsesizlerin market gereksinimlerini karşılamıyor. Her türlü gereksinimleriniz için bu numaraları arayabiliyorsunuz.

Tokat Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında binlerce aileye dağıtılan gıda ve erzak yardım kolilerine hala başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuz kabul edilirse düzenli olarak, gıda ve erzak yardımı alabiliyorsunuz.

Başvurularınızı bağlı olduğunuz belediyeye giderek veya e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Her iki biçimde de başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Bu makalemizde Tokat Belediyesi yardım başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Tokat il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Tokat Belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu