İnternet

Telefonumun Sesi Neden Azaldı

Telefonumun Sesi Neden Azaldı, faydalı bilgiler bölümümüzde Telefonumun Sesi Neden Azaldı ile alakalı detayları verelim istedik.. Telefonumun Sesi Neden Azaldı arayışınızın yanıtları makalemizde.. 

Telefonumun Sesi Neden Azaldı

 • 1 Telefonun Sesi Çok Azaldı Nedenleri
 • 2 Ses Tuşlarından Sesin Kısılması
 • 3 Telefon Hoparlör Ses Neden Az Geliyor
 • 4 Telefon Hoparlör Ses Çıkışı Temizleme
 • 5 Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı (Iphone – Samsung)

Daha çok iphone cihazlarda yaşanan bir problemdir. Tabi Samsung, Xiaomi ve diğer markalarda da buna benzer problemler yaşanabilir. Peki bu sorunun asıl nedeni nedir? Telefonun sesi azaldı ise bu sorunun 3 sebebi mevcuttur

 1. Ses tuşlarını kullanıp telefonun sesini kısımak
 2. Sesin çıktığı ızgaraların toz ve kir ile tıkanması
 3. Cihazın hoparlörünün arızalanması

Hepsini sıra sıra açıklayıp, neler yapmanız gerekir bakalım.

Telefonun Sesi Çok Azaldı Nedenleri

Ses Tuşlarından Sesin Kısılması

Cep telefonu kullanırken bilmeden ses kısıma tuşuna basarak telefonun sesini kısmış olabilirsiniz. Aynı zamanda mobil cihazlarımız arada bir çocukların eline geçiyor, böyle durumlarda da önüne gelen tuşlara bastıklarından telefonun sesi kısılabilir.

Telefonunuzun sesi, ses kısıma tuşu ile kısılmış olabileceğinden ilk kez bunu kontrol edin. Eğer böyle bir durum söz konusuysa telefonunuzun ses açma tuşu ile tekrar sesini  yükseltebilirsiniz.

Telefon Hoparlör Ses Neden Az Geliyor

Telefonlarda genelde 2 adet ses çıkış bölümü mevcuttur. Bunlardan biri ahize diğeri ise hoparlördür.

 1. Telefonla konuşurken sesin gelmesine olanak sağlar,
 2. Müzik dinlerken veya çağrıyı hoparlöre aldığımızda sesin dışa aktarılmasına olanak sağlar
 3. Çoğu telefonda mikrofon için ayrı bir ızgara ses giriş kısmı bulunmaktadır.

Dikkat ederseniz ses ile alakalı kısımların ufak delikli olduğunu fark edersiniz. Bu delikler çok tozlu mekanlarda erkenden dolabiliyor. Çok tozlu mekanlarda kullanmasanız dahi kıyafetlerin minik parçacıkları dahi bu delikleri basit bir şekilde tıkayabilir. Eğer temizleme yapmak istiyorsanız youtube’ta bulunan mantıklı videolardan faydalanabilirsiniz.

Telefon Hoparlör Ses Çıkışı Temizleme

Eğer el becerinize güvenmiyorsanız telefon hoparlör temizliğini bir servise yaptırabilirsiniz. İsterseniz youtube gibi platformlarda bulunan telefon hoparlör temizleme videolarından faydalanabilirsiniz. Temizlik için uygulanabilecek yöntemler.

 1. Çift taraflı bant kullanmak
 2. Diş fırçası ile tozları temizlemek

Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı (Iphone – Samsung)

Telefonların sesinin kısılma nedenleri içinde en fazla karşılaşılan ise sıvı teması diyebiliriz. Telefonun sesinin azalma nedenlerinden bir tanesi olan ses çıkışı hoparlörlerinin arızalanmasından dolayıdır. Akıllı telefonlarda hoparlör neden arızalanır ve cihazdan kısık ses çıkmasınının nedeni nedir?

 1. Sıvı – nem temasından sonra hoparlörün arızalanması ve ses çıkış kısımlarının oksitlenmesi
 2. Telefon düşmesi veya darbe alması neticesinde hoparlör koruyucusunun zarar görmesi

Cihaz üretici firmalar hoparlörleri suveyayanıklı yaptıkları hususunda iddaalıdırlar. Misal verilecek olursa iphone bir cihazınızın ses çıkış noktalarına su temas ettiğinde bir süre ses kısık gelir. Lakin hemen hemen 15 – 30 dk içinde ses eski haline dönecektir. Tabi su temas ettiğinde telefonun müzik çalma, video oynatma gibi detaylarını durdurup, suyun rahat biçimde çıkıp gideceği biçimde cihazı konumlandırın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu