İnternet

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (9 Çözüm Yöntemi)

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (9 Çözüm Yöntemi), faydalı bilgiler bölümümüzde Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (9 Çözüm Yöntemi) ile alakalı detayları verelim istedik.. Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (9 Çözüm Yöntemi) arayışınızın yanıtları makalemizde.. 

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (9 Çözüm Yöntemi)

 • 1 Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak için Yapılması Gerekenler
 • 2 Telefonunuzun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?
 • 3 Telefonun Şarjı Neden Çabuk Biter
 • 4 1. Ekran Parlaklığı
 • 5 2. İnternet Kullanımı
 • 6 3. Kaliteli bir Powerbank Kullanın
 • 7 4. Şarj Aleti ve Kablo Seçimi
 • 8 5. Yüksek Ses ve Titreşim Kullanmaktan Kaçının
 • 9 6. Bildirimleri Kapatmak
 • 10 7. Konum – GPS Özelliklerini Gerekmedikçe Kullanmayın
 • 11 8. Şarj Ömrünü Uzatmak İçin Uygulamalardan Yardım Alın
 • 12 9. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Çoğu mobil cihaz kullanıcısı telefon şarjı hızlı bitiyor veya diğer bir deyişle telefon şarjı erken bitiyor sorununu aşağı yukarı her yerde dile getiriyor. İphone, Samsung, Xiaomi, Huawei markası ne olursa olsun telefon kullananların genel sıkıntısı bataryanın erken bitmesi. Açıkçası bu durumun birden fazla nedeni olabiliyor. Örnek verecek olursak pilin ölü olması, internet kullanımının sürekli olarak fazla olması, Youtube gibi platformlarda video izlemek şarjın erken bitmesine neden olan en büyük etkenler içindedır.

Siz de akşam %100 şarj dolu telefonunuzu baş ucunuza koyduğunuzda sabaha %50 civarlarına kadar düştüğünü görmüşsünüzdür. Ya da evden çıkarken full şarjlı cihazınızın 30 dk sonra %70 civarlarında şarjının kaldığını gözlemlemişsinizdir. Böyle sorunlarla karşılaşıyorsanız buradaki metotları tercih ederek telefon şarj ömrünü uzatabilirsiniz.

Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak için Yapılması Gerekenler

blank
Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak için Yapılması Gerekenler

Telefon şarjının uzun süreli gitmesi için, yani batarya ömrünü uzatmak için bazı hususlara özen göstermek gerekir. Bu konuları aşağıda anlattık.

 1. Batarya %10’un altına düşmeden şarj etmeyin.
 2. Telefondan oyun oynamak bataryayı öldüreceğinden ömrünü kısaltır.
 3. Telefondan oyun oynarken telefonunuz şarja takılı olmasın.
 4. Gün içinde birden fazla defa telefonu şarj etmekte bataryanızın ömrünü kısaltacaktır.

Telefonunuzun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

blank
telefon şarjı hızlı bitiyor

Kullanmış olduğunuz telefonunuz şarjı hızlı bitiyor ise telefonunuzun batarya kullanım ömrü bitmiş olabilir. Her bataryanın bir kullanım sayısı/ömrü mevcuttur. Örnek verecek olursak APPLE aracılığıyla üretilmiş olan iPhone bataryaları için kullanım sayısını 500 olarak ayarlanmıştır. Telefonunuzu her şarj ettiğinizde bu ömürden yemiş olursunuz. Yani ne kadar çok gereksiz şarj ederseniz batarya ömrünü o kadar erken tüketirsiniz. Yeni bir telefon aldığınızda ilk zamanlar birkaç gün giden şarjın, ilerleyen sürede yarım gün dahi dayanmadığını fark etmişsinizdir.

Yukarıdaki sorunun yanında bataryanız şişmiş olabilir. Bataryada oluşacak olan şişmeler direk olarak şarjın hemen tükenmesine veya telefonun birden kapanmasına neden olmaktadır. Bataryanın şişip şişmediğini kontrol etmek için, bataryası çıkan bir telefon kullanıyorsanız arka kapağı kaldırarak, batarya çıkmayan bir telefon kullanıyorsanız arka kısmına hafif bastırarak şişme olup olmadığını fark edebilirsiniz.

Telefonun Şarjı Neden Çabuk Biter

Yukarıda telefon şarjı neden hızlı bitiyor bu konuya geniş bir şekilde bir biçimde değindik. Özetle kafanızda az çok bir tablo çizmişsinizdir. Bu tabloya uyarsanız telefonunuzun bataryası daha dayanıklı olur. Tabi diğer metotları de uygulamak gerekir.

Yukarıda yalnızca bataryayı hangi unsurlar bitirir onları anlattık. Şimdi ise şarjın uzun ömürlü dayanması için yani daha uzun süre götürmesi için neler yapılmalı onları listeleyelim.

Pil Ömrünü Uzatmak için Yapılması Gerekenler

1. Ekran Parlaklığı

Telefon şarkı hızlı bitiyor ise ilk kontrol edilmesi gereken şeylerden biri ekran göz alıcılığıdır. Çünkü yüksek göz alıcılık çok fazla pil tüketir, ve bunun sürekli olarakliği durumunda da batarya ömrü azalır.

Ekran göz alıcılığını, ekranı rahatça görebildiğiniz bir düzeyye ayarlayın ve o biçimde bırakın. Bu pilinizin daha uzun süre verimli kullanılmasına olanak sağlar. İsterseniz otomatik ekran göz alıcılığı ayarını açarak telefonun ekran göz alıcılığını yapması için cihazınızın otomatik ayarını kullanabilirsiniz.

2. İnternet Kullanımı

Çok fazla internet kullanımı telefonunuzun şarjının erken bitmesine neden olan en büyük etkenlerdendir. İnternet kullanımını sınırlandırmanız halinde telefonunuz daha az şarj harcayacaktır. Misal verilecek olursa arada bir whatsapp vs kullanıyorsanız kullanmadığınız zamanda telefonun mobil verisini kapatmanızda yarar var.

Mobil veri kapalıyken mobil cihazlar ekstradan efor harcamadığından dolayı piliniz daha uzun ömürlü dayanacaktır.

3. Kaliteli bir Powerbank Kullanın

Akıllı telefonlar, tabletler, mp3 ve daha bir çok teknolojik ürünü şarj edebileceğiniz Powerbank’lar ile daha uzun süre telefonunuzu aktif kullanabilirsiniz. Tabi powerbank satın almadan önce araştırmalar yapmanızda da yarar var. Çünkü bazı markalar çok yavaş şarj ediyor, veya bi hayli hızlı şarj etse dahi normal prizde edilen şarj ile aynı kalitede olamayabiliyor.

4. Şarj Aleti ve Kablo Seçimi

Telefonunuzu şarj ettiğiniz adapter ve kablonun da orijinal olmasına dikkat edin. Çünkü 5 – 10 TL’ye satın aldığınız şarj kablosu veya şarj başlığından orjinal gibi bir kalite beklememeniz gerekir. Çakma diye tabir edilen bu şarj aletleri ile telefonunuzu şarj edebilseniz dahi orjinal alete göre bataryanızın hem pil ömrü düşecektir, hem de gün içinde şarjınız daha erken bitecektir.

5. Yüksek Ses ve Titreşim Kullanmaktan Kaçının

Cihazın kulaklık veya hoparlöründeki sesin oluşabilmesi için telefonunuz yüksek enerji harcar. Bu da telefonumun şarjı hızlı bitiyor diyenler için ek bir tavsiyedir. Eğer telefonu seslide kullanıyorsanız titreşim özelliğini tamamen kapatarak pilinizin daha uzun süreli gitmesini sağlayabilirsiniz.

Telefonunuz yalnızca sessizdeyken titreşimi çalışsın. Sesli konumdayken zaten cihazdan gelecek bildirimi duyduğunuzdan titreşime gereksinim yoktur.

6. Bildirimleri Kapatmak

Sosyal medya veya cihazın kendi bildirimlerini kapatarak şarjdan tasarruf etmek olabilecek. Misal verilecek olursa Whatsapp uygulamasını kullanmayan yoktur. Whatsapp’tan gelecek olan her bir bildirim için şarj harcanır.

İnstagram, Whatsapp, facebook gibi uygulamaların bildirimlerini kapatarak pilinizin güç içinde daha uzun süre dayanmasını sağlayın.

7. Konum – GPS Özelliklerini Gerekmedikçe Kullanmayın

Bu özellikleri sürekli olarak aktif halde bırakmanız durumunda cihaz sürekli olarak arka planda konumunuzu belirleyip haritalar uygulamasına yansıtacağından dolayı sürekli olarak bir güç tüketimi gerçekleşir.

Bu özelliği pasif hale getirmeniz halinde şarj ömründen tasarruf etmiş olursunuz.

8. Şarj Ömrünü Uzatmak İçin Uygulamalardan Yardım Alın

Bunu doğru duydunuz, pil ömrünü uzatmak için uygulamalardan da destek alabilirsiniz. Sırf bunun için çıkarılmış bazı uygulamalar var.

Genelde Android işletim sistemli cihazlarda kullanılan bu tür uygulamalar, arka planda çalışan uygulamaları kapatarak telefonunuzun daha da hızlanmasına ve pil ömrünüzü uzatmaya yardım eder.

9. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

İos veya android fark etmeksizin arka planda çalışan uygulamalar bütün cihazları yorar. Yorarken de pil tüketimi gerçekleştirir. Bu nedenle önceden açtığınız uygulamaları tamamen kapattığınızdan emin olun.

Misal verilecek olursa bir haber okudunuz ve chrome uygulamasını kapatmadan whatsapp’a geçtiyseniz chrome uygulaması arka planda çalışmaya devam eder. Bu da pil tüketimi demek. Bu nedenle arka plandaki uygulamaları kapatıp pilinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olun.

Telefon şarjının erken bitmesinin bir diğer nedeni ise titreşimdir. Gelen mesaj bildirimlerinde titreşim de aktif haldeyse daha fazla şarj tüketimine neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu