Mobil Hatlar

Telefon IMEI Ücreti, Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme

Telefon IMEI Ücreti, Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme, mobil hatlar bölümümüzde Telefon IMEI Ücreti, Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme ile alakalı kampanyaları paylaştık. Telefon IMEI Ücreti, Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirmenin detayları yazımızda..

Telefon IMEI Ücreti, Sorgulama, Öğrenme ve Değiştirme

Telefon IMEI fiyatları, sorgulama (öğrenme), atma ve değiştirme cep telefonu kullanan herkesin bilmesi ve uygulaması gereken zorunlu bir işlemdir. Sahip olduğunuz telefonun yasal yollarla mı ülkeye geldiği, yoksa gayri resmi yollarla ülkemize giriş yapıp illegal bir satış politikası kapsamı içinde sizin elinize mi geçtiğini bilmeniz bi hayli mühim.

Çünkü yurdumuzdaki aşırı KDV ve ÖTV oranları bu sektörde kayıt dışı faaliyetleri bi hayli fazlalaştırdı. Sektör kapsamı içinde yurt dışından kaçak yollarla ülkemize getirilen elektronik cihazlar, resmi giriş yapanlardan daha ucuz bir biçimde satılıp yüksek kâr marjı elde edilmektedir.

Bu cihazları satın almanız bir süre sonra birden kapanıp, tekrar kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir. Bu ve benzer poblemleri yaşamamak için telefonunuzu olabilecekse almadan önce veya alır almaz IMEI numarasını kontrol etmeniz gereklidir. Peki nedir bu IMEI numarası, Cep Telefonu IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır ve nereden kontrol edilir? 

IMEI Nedir?

IMEI İngilizce açılımı International Mobile Equipment Identity olan ve dilimize Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak geçen cihaza 15 haneli elektronik numaradır. Bir nevi onların kimlik kartı gibi de düşünebilirsiniz. Her cihazın IMEI numarası farklı olmak zorundadır. Bizler için T.C kimlik numarası ne demekse cihazlar içinde IMEI numarası aynı anlamı taşır.

Cihazın satışı, kaybı veya çalınması gibi durumlarda goğrudan bu numara üzerinden işlem yapılmaktadır. Çalıntı bir cihazı satın alırsanız kanuni olarak suçlu duruma düşerseniz.

Cep Telefonu IMEI Ücreti 2021

Fiyatlar 2020 senesinde 1.838₺ olan cep telefonları için IMEI ücreti; BTK 1 Ocak 2021 senesinden sonra yurt dışından cep telefonu getirip, kayıt ettirmek isteyenler 2.170₺ ödeme yapmaları gereklidir.

BTK 2021 yılı için Cep Telefonu IMEI Kayıt Harcı veya diğer bir tabirler Pasaport üzerine Telefon Kayıt Harcına yönelik yapmış olduğu açıklama neticesinde, yurtdışından getirilen cep telefonlarının oranını azaltmak için 2021 senesinde cihaz başına tahsil edilecek ücretin 1.1.2021 tarihi itibariyle fiyat artışı olduğu açıklanmıştır. Peki kayıt ettirmezseniz ne olur?

Yurtdışından gelip yurdumuzda tatil yapmak isteyen turistlere yönelik alınan bir karar var, siz de bu kapsamı içinde cihazınızı getirdikten sonra 120 gün süreyle kullanabilirsiniz. Bu karara göre turistlerin ülkemize giriş yaptıklarında sorun yaşamamasına yönelik 4 ay süreyle kullanım hakkı tanıyor. Alınan karar kapsamı içinde Yılbaşından ibu yana süre sıfırlanarak cep telefonlarına 120 gün kullanım hakkı tanılıyor.

Burada en dikkat etmeniz gereken konu, kayıt yaptırmak gibi düşünceniz varsa 120 günlük sürenin son gününde bile olsa kayıt başvurusunu yapmanız gerekliliği. Eğer 120 gün süre dolduktan sonra başvuru yaparsanız, girişiminiz sonuçsuz kalacaktır. Bu sorunu aşabilmek için tekrar yurt dışına çıkış yapıp ülkemize giriş yaptıktan sonra tekrar tanımlanacak 120 günlük süreyi aşmadan başvuru uygulayabilirsiniz.

 Ayrıca gün dışında aşağıdaki süreçler ile ilgili da bilginizin olması sizin faydanıza olacaktır;

 • Pasaport kaydı yapılacak cep telefonları yalnızca Pasaport Sahibi birinin TC Kimlik Numarasıyla açtırdığı sim kartta kullanılıyor. Yani cihazı başka bir arkadaşınıza satmaya kalkarsanız hattınızla birlikte devretmeniz gerekir. Aksi durumda telefonu alan kişi kullanamayacaktır.
 • Bir pasaportun üstüne 2 yıl boyunca yalnızca 1 cihaz kaydedebilirsiniz. 2. Telefon kayıt talebiniz olumsuz sonuçlanır.
 • IMEI numarasının kayıt İşlemini yaparken bi hayli dikkatli olmalısınız. Yanlışlıkla yazacağınız değişik bir IMEI numarası hem kaydın hem de hakkınızın boşa çıkacağı sonucunu doğurur.
 • Ayrıca her ne kadar IMEI numarasını doğru tutsanız da onu gizli bir biçimde kullanmaya mutlaka özen gösterin.

Cep Telefonu IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer cep telefonunuzu sıfır almışsanız gerek kutunun üzerinde gerekse de faturada bu kod yasal olarak bulunmak zorunda. Lakin cihazınızı 2. el satın almışsanız veya faturasını ve satış kutusunu bulamıyorsanız bu işlemi cihaz üzerinden kontrol edebileceğiniz değişik yöntemler de mevcuttur; 

IMEI Sorgulama Kodu ile Öğrenme

IMEI Sorgulama Kodu bütün telefonlarda *#06# şeklinde tanımlanmıştır. Eski yeni tüm telefonlarda IME kodunuza bu biçimde ulaşabilirsiniz. Bazı cihazlarda kodu yazınca IMEI numarası karşınıza otomatik bir biçimde gelse de bazı cihazlarda kodu yazdıktan sonra YES tuşuna basmanız gerekebilir. Eğer tuş sorunu yaşıyorsanız ve bu yöntemle koda ulaşım sağlayamadıysanız diğer metotlarımizi de kontrolünü yapabilirsiniz.

Kodsuz IMEI Numarası Öğrenme Yöntemleri

Kodsuz IMEI numarası öğrenme metotları cep telefonunda ekran veya tuş arızası gibi değişik bir arıza olan ve en kolay yöntem olan kodla sorgulama yöntemini kullanamayan bireyler tarafınca ağırlıklı olarak yapılıyor. Kod dışında aşağıdaki metotlarla de IMEI numarasını öğrenebilirsiniz;

Ayarlar bölümüne gidip IMEI numarasını bulun: Telefonunuzda “Ayarlar” bölümüne girerek arama bölümüne IMEI yazıp ve karşınıza gelen seçeneklere göz atın veya Ayarlar> Telefon Hakkında sekmesine giderek cihazın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

Cihaz Üzerinde IMEI numarasını bulun: Cihaz üzerindeki farklı alanlarda da IMEI numarası karşımıza çıkıyor. Özellikle eski nesil telefonlarda cihazın arka kısmı ve bataryanın altı bu numaranın en yoğun bir biçimde konumlandırıldığı alan. Yeni cihazlarda yalın bir görünüm istenilmesi ve bataryanın sökülememesi gibi farklı istekler sebebiyle IMEI numarasını Sim kartı kaktığınız yuvanın hemen alt kısmına yazıyorlar.

Eğer artık IMEI numaramıza ulaşım sağlayabilmişsek e-Devlet üzerinden kontrolümüzü yapabiliriz.

e-Devlet IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinde bulunan BTK IMEI sorgulama sistemi; IMEI doğrulama yönteminin yapılabildiği tek ve yetkili konumdur. Sorgulama yapabilmeniz için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra BTK IMEI sorgulama bölümünü açın. Sizden tek istediği yukarıda anlattığımız metotlarla edinebileceğiniz IMEI kodunun sisteme girişi. 

Eğer sistem üzerinden aramayım derseniz de goğrudan https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama linke tıklayarak IMEI kodunu kontrolünü yapabilirsiniz. Yaptığınız sorgulamanın ardından aşağıdaki bilgilere erişeceksiniz;

 • Cihazınızın IMEI numarası
 • IMEI kayıt durumu (Kayıtlı değilse sorun büyük demektir)
 • Eğer kayıtlıysa hangi metotlarla kaydının yapıldığı – Distribütör Firma, ithalat vs vs.
 • Sorgulamanın yapıldığı tarih
 • Sorgulama yaptığınız cihaza ait marka ve model bilgileri karşınıza çıkar.

 Bu etapta karşınıza çıkabilecek “Kaydı yok” veya “Kayıtsız” ibarelerinde neler yapabileceklerinize değinelim.

IMEI Sorgulama Kayıt Bulunamadı

IMEI Sorgulaması yaptığınızda karşınıza “Kayıt Bulunamadı” şeklinde bir ibare çıkabilir. Bu sonuç ağırlıklı olarak eski model telefonlarda karşımıza çıkıyor. Genelde eski model cihazların IMEI numarasını kaçak metotlarla ülkeye giriş yapan cihazlara aktardıkları için, sizin cihazınızın IMEI numarası pasifize edilmiş olabilir.

blank

Bu durumu düzeltmeniz için tek yapmanız gereken eğer halen duruyorsa telefon faturanızla alakalı kuruma başvuru yaparak cihazın kendinize ait olduğunu doğrulatmanız. Eğer cep telefonunuz yurt dışından kendiniz resmi yollarla almış ve halen kaydını yaptırmamışsanız da benzer bir ibareyle karşılaşabilirsiniz. Sorun yaşamamak için almış olduğunuz cihazın kaydını tamamlamanız gereklidir.

Telefon IMEI Numarasının Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından almış olduğunuz telefonu yurdumuzda kullanabilmek için resmi olarak kaydını yaptırmanız gereklidir. Telefonu yurt dışından getirip ülkemize giriş yaptıktan en geç 1 ay sonra pasaport numaranızı tercih ederek IMEI kaydını uygulayabilirsiniz. Şunu da dip not olarak hatırlatalım ki böyle bir haktan 2 yılda bir kez faydalanabiliyorsunuz. Yani ne yazık ki her çıktığınızda bir cihaz getirme şansınız yer almıyor.

blank

Eğer 2 yıl içinde benzer bir işlem yapmamışsanız online Cep telefonun IMEI kaydı yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden Yurt dışından yurda gelirken getirilen cep telefonu kayıt sekmesinden kaydınızı yaptırabilirsiniz. Tabi, bunun için ilk olarak vergisini yatırmanız gerekiyor.

IMEI Numarasının Gizliliği Neden Önemlidir?

IMEI numarasınıngizliliği kendi güvenliğinizi için bi hayli mühim. Numaranın iyi niyetli bireylerin eline geçmesi, soluğu savcılıkta alacağınız bir süreci bununla birlikte getirebilir. Biz her ne kadar cihazımızı resmi olarak kaydetsek de bu işlemi yapamayan kullanıcılar var. Yani art niyetli olup bu işe ticarete döken kitle. Bu bireyler elde ettikleri kayıtlı imei numaralarını, kendi getirdikleri telefonlara klonlayarak satış yapıyorlar.

Ya da çalınan 2. el bir telefonu çalıp IMEI numarasını değiştirme girişiminde bulunabilirler. Her türlü kanuni olarak başınıza iş açılır. Herhangi bir sorun yaşamamak adına mutlaka IMEI numaranızı gizlemeye özen gösterin. Özellikle almış olduğunuz telefon ikinci else bu ve dikkat etmeniz gereken daha bir çok konu yer alıyor.

2. El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2. el telefonlar gittikçe artan telefon fiyat aralıkları sebebiyle sürekli olarak gelişen bir sektör. Lakin her bulduğunuz telefona da ucuzmuş diyerek sarılmayın. Hem maddi olarak zarara uğramamak hem de kanuni açıdan başınıza iş açmamak için 2. El cep telefonu alırken aşağıdaki hususlara mutlaka önem gösterin.

1- Eğer aldığınız telefon iPhone ise iCloud kilidinin bulundurmadığına dikkat edin. Eğer bu kilit aktifse almak istediğiniz telefon büyük bir ihtimal çalıntı, diğer bir ihtimalle de yurt dışından illegal metotlarla getirilmiş olabilir. 

2- Almak istediğiniz telefonu halen almadan önce mutlaka IMEI numarasını kontrol edin. Üst bölümde bunun nasıl yapılabileceğini geniş bir biçimde açıkladık. Ayrıca ileride herhangi bir sorun yaşamamanız için cihazın faturasının alınması da sizin yararınıza olacak diğer bir argüman olarak kendini ön plana çıkartacaktır.

3- Eğer IMEI hususunda geçer not almışsa bu durumda cihaz performansını ölçümlemeniz gerekli. GeekBench ve AnTuTu bu işlem için en yaygın kullanılan sistemlerin başında yer alıyor. Yapacağınız bu testler yardımıyla cep telefonun kamera performansı, pil durumu veya işletim sisteminin hızı gibi bir çok donanım yapısı ile ilgili sizleri aydınlatabilir. 

4- Cihazın fiziki kontrollerini çok dikkatli yapmanız gerekir. Kenarlarda çizikler, darbeler onun hor kullanıldığının ve devamlı yere düştüğünün habercisidir. Darbe, elektronik cihazlarda en istenmedik durum. Şu an olmasa da ileriki zamanlarda sizlere ciddi masraflar çıkartabilir. Anlayacağınız kâr edeyim derken zarar edersiniz.

5- Kendi sim kartınızı mutlaka almak istediğiniz cep telefonuna takarak kontrol edin. Güvendiğiniz bir arkadaşınızı arayarak sesin gidiş değerini sorgulayın, keza sizde bu arada gelen sesin netliğini kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer görüşme sırasında cızırtı veya yüksek miktarda ses kaybı yaşıyorsanız bu ilerleyen zamanlarda sizlere büyük bir masraf kapısı olarak geri dönecektir.

6- Dikkat etmeniz gereken en mühim konulardan bir tanesi de cihazın ekranı. Fiziki olarak bir sorun görünmese de yaşanan ölü pixel problemi size sonradan dert çıkarabilir. Eğer kendinize bu hususta güvenemiyorsanız test uygulamalarından yardım isteye bilirsiniz. Böyle bir problem yaşanıyorsa mutlaka görülmektedirtacaktır. Ayrıca kameranın ekranını kontrol edebilmek için ön ve arka kameradan fotoğraflar çekebilir ardından galeriden inceleyerek herhangi bir sorun olup olmadığını kontrolünü yapabilirsiniz.

7- Parçaları değişmiş cep telefonlarından uzak durmaya çalışın. Üzerine hangi tür parçaların takıldığını bilemezsiniz. Garanti kapsamı içinde yetkili servislerde yapılan değişimler sorun çıkartmasa da dışarıda merdiven altı yapılan işlemlerde büyük sorunlar çıkıyor. Ucuz ekran değişimlerinde temas hassasiyetinin azalması, mikrofon değişimlerinde cızırdamalar en yaygın görülen sorunlar. İçinin açılıp açılmadığını anlamak için cihaz etrafındaki vidalarda aylan izinin bulunup bulunmadığını kontrolünü yapabilirsiniz. Ayrıca çerçevenin bileşke alanına bakın, tornavidayla ayırdıkları için o alanlarda iz kalabiliyor.

Telefon üzerinde olmasa da dikkat etmeniz gereken diğer bir husus telefonun fiyatı. Eğer rakam çok düşükse çalıntı olup bi hayli hızlı bir biçimde elden çıkartılmak isteniyor olabilir. Ya da cihazda dönem dönem karşımıza çıkan bir arıza olabilir. Bu nedenle almandan önce iyice araştırma yapmalı ve olabilecekse garantili bir telefon almaya özen göstermelisiniz.

IMEI Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI garanti sorgulama işlemi almış olduğunuz cihaza göre değişiklik gösterebiliyor. Bizler, en yaygın kullanılan cihazlara yönelik garanti sorgulamayı nasıl yapabileceğinizi anlatalım;

KVK Cihazlar IMEI Garanti Sorgulama

Cihaz farklılığı olmaksızın alacağınız cihazda KVK bandrolü varsa hiçbir sekmeyle uğraşmadan Cihazınızdan *#06# tuşlayarak kvk.com/Page/SafetyAndInvoice adresine IMEI numarasını yazarak, sorgula diyerek KVK garantisini kontrolünü yapabilirsiniz.

iPhone IMEI Garanti Sorgulama

iPhone cihazların IMEI garanti sorgulama işlemi için cihazınızın IMEI numiçinden ziyade SERİ NUMARASINI bilmeniz gerekiyor. Seri numarasına ulaşabilmek için; Ayarlar ➔ Genel ➔ Hakkında sekmesine gidiyoruz. Bu alanda bulunan “Seri Numarası” bizim sorgulama aşamasında kullanacağımız sayılardır. Numaraya eriştikten sonra checkcoverage.apple.com/tr adresinden “Servis ve Destek Kapsamınızı Kontrol Edin” sayfasına yöneliyoruz.

blank
 • Karşınıza Seri numarasını yazabileceğini ekran gelecek.
 • Almış olduğumu numarayı buraya yazarak ekrandaki güvenlik kodunu da giderek Tamam butonuna basıyoruz.
 • Sorgulama sonrası gelen ekranda cihazın satın alındığı tarih, garantisi süresi ve bununla birlikte değişik bir çok bilgiye ulaşım saplayabilirsiniz.

Samsung IMEI Garanti Sorgulama

Samsung cihazların IMEI garanti sorgulama işlemi çağrı merkezinden kolay bir biçimde yapılabilir. Öncelikle cihazının Ayarlar bölümüne oradan da Cihaz ile ilgili sekmesine girerek cihazınızın tam bilgisini alın. Peşinden öğreneceğiniz IMEI numarasıyla 444 77 11 çağrı merkezini arayın. Kuracağınız sesli iletişim aracılığıyla Samsung cihazın garantisinin ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

Huawei Cihazların IMEI Garantisini Sorgulama

Huawei cihazınızdan alacağınız IMEI numarasını consumer.huawei.com/tr/support/warranty-query/ adresinden garanti zamanını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Huawei garanti uzatma yazımızıda okuyabilirsiniz.

Xiaomi Cihazların IMEI Garantisini Sorgulama

Xiaomi cihazınızdan alacağınız IMEI numarasını mi.com/global/verify/#/en/tab/imei üzerinden garanti zamanını öğrenebilirsiniz. Sorgulama neticesinde Xiaomi garantisi devam etmektesa sorun yok demektir.

Telefon IMEI (Atma) Değiştirme Nasıl Yapılır?

Telefon IMEI atma yani değiştirme işlemi eskiden yalnızca ROOT’lu (Yazılımı kırılıp değiştirilmiş) cihazlar üzerinde yapılıyordu. Artık bu işlemlerin yapılabildiği bir takım harici uygulamalar var. En bilinir olanı da MTK Engineering Mode uygulamasıdır. MTK Engineering Mode ile telefon IMEI numarası değiştirme;

 • MTK Engineering Mode uygulamasını telefonunuza indirip kurun
 • Uygulamayı başlatın ve “MTK Setting” butonuna basın.
 • Bu alanda karşınıza çıkacak Telephony yazısının hemen alt bölümünde bulunan “GPRS” seçeneğine gelin
 • Telefon ekranınıza IMEI numarası bölümü gelecek. Bu alan kendi IMEI numarası, bu numarayı silerek temin ettiğiniz güvenilir yeni IMEI numarasını girin
 • Write IMEI sekmesine tıklayın, karşınıza gelen yazıya OK deyin.
 • Son etapta Alt bölümde Attached butonunu göreceksiniz. O butona da tıklıyoruz ve karşımıza gelecek mesaja yine OK diyoruz.
 • İşlem tamamlandı. Artık telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekli. Yeni IMEI numaranız telefon uza konumlandırılmıştır. *#06# yazarak yapmış olduğunuz işlemin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu