Başvurular

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Yoksul ve muhtaç vatandaşlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği ayni ve nakdi yardımları ile pandemi sürecinde de ihtiyaç sahiplerine destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; asgari gereksinimlerini bile karşılamakta zorlanan bireylere yardım eli uzatıyor.

Para yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi ve mobilya yardımı vb. yardımları ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yoksul öğrencilere ve yetimlere de kırtasiye yardımı, eğitim yardımı, ulaşım desteği vb. birden fazla yardım sunuyor.

Bu makalemizde kısaca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahipleri için yapılan ayni veya nakdi yardım türlerini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Engelliler için yapılan medikal cihaz yardımları
 • Kronik hastalar için yapılan medikal cihaz yardımları
 • Muhtaç dul kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Kira yardımı
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Mültecilere ve sığınmacılara yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Para yardımı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; Tekirdağ il sınırlarında ikamet eden ve hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan bireylere yani dar gelirlilere ve hiçbir işi olmayanlara yani işsiz bireylere ve ailelerine yardımlar yapıyor.

Kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için evde kişisel bakım, temizlik ve sağlık hizmetleri sunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; böylelikle yaşlıların, kronik hastaların ve engellilerin rutin sağlık kontrollerinin görevliler aracılığıyla yapılmasına, evlerinin temizlikçiler aracılığıyla temizlenmesine, saç kesim, traş vb. kişisel bakımlarının da görevlilerce gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Engelliler ve kronik hastalar için onların istekleri ve ihtiyaçları ışığında işitme cihazı, tekerlekli sandalye, beyaz baston vb. protez ve medikal cihaz yardımları yapmaktan geri kalmayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için hasta bezi yardımı da yapabiliyor.

Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması yardımlarını düzenli bir biçimde yapabilen belediye, bunun yanı sıra bebeklerin anne ve babalarına bebek beşiği, bebek kıyafetleri, bebek battaniyesi vb. bebeklerinin gereksinimlerine dair malzemelerin olduğu armağan paketi de armağan ediyor.

Tekirdağ’da bulunan aşevlerinde her gün usta aşçılar aracılığıyla pişirilen sıcak ev yemekleri, ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara ve kimsesiz değerli okurlarımıza dağıtılıyor. Hatta pandemi sürecinde belediye aşevine gidemeyen yaşlılara, hastalara ve engellilere yemeklerini ev adresine kadar götürüyor.

Kış aylarında yoksul ve yoksul vatandaşlarına sunduğu yakacak yardımı ile onların soğuk havalarda ısınabilmelerini sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, evinde sobası olmayan ailelere soba armağan ediyor. Giysi ve eşya yardımları kapsamı içinde muhtaç ve kimsesiz değerli okurlarımıza ikinci el giysiler, koltuk, yatak, buzdolabı vb. eşyalar sunuyor.

Afetzede vatandaşlarına da en zor günlerinde destek olan belediye; evi yaşanamayacak hale gelenlerin bir süreliğine barınma gereksinimlerini karşılıyor. Ev eşyaları zarar görenlere örneğin yangın ve deprem sonrası eşyası kalmayanlara ise beyaz eşya, mobilya ve kıyafet vb. yardımlar yapabiliyor.

Mülteci ve sığınmacıları unutmayarak onlara da gıda yardımı, kıyafet yardımı vb. yardımlar sunmaktan geri kalmayan belediye, yoksul mahallelerde yaşayan engellilere, yaşlılara, kimsesiz değerli okurlarımıza, yetimlere ve ailelere ise düzenli olarak erzak ve gıda yardım kolileri götürüyor.

Kira masraflarını karşılamakta zorlanan, konut sahibine birikmiş kira borcu olan ve bu yüzden de sokakta kalma riski taşıyan bireylere ve ailelerine ise bir miktar para yardımı yapıyor.

Evi sağlıksız, bakımsız olan ve hijyenik koşullar altında yaşamayan ailelere ev bakım, boya, badana, tamirat ve onarım ihtiyaçları için de nakdi yardım yapıyor. Böylelikle aileler, çocuklarıyla birlikte daha sağlıklı ve bakımlı yani insan onuruna yakışan evlerde yaşayabiliyorlar.

Yoksul çocuklar için kırtasiye ve eğitim desteği kapsamı içinde onlara kalem, kitap vb. kırtasiye malzemelerini daha kolay ve maddi anlamda sıkışmadan satın alabilmeleri adına da nakdi yardım yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, onlara ayak ve beden numaralarına uygun mont, kaban, ayakkabı, önlük gibi giysileri armağan ediyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları düzenleyen ve çadırlarda yoksullere ve davetlilere sıcak yemekler dağıtan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yoksul gazi, asker ve şehit yakınlarının ayni veya nakdi yardım başvurularına öncelikli olarak dönüş gerçekleştiriyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il sınırlarında yaşayan kimsesiz değerli okurlarımıza, yetim ve öksüzlere, kimsesiz dul kadınlara, kimsesiz yaşlılara, engellilere, kronik hastalara, dar gelirlilere, muhtaçlara, mülteci ve sığınmacılara, afetzedelere kısacası maddi yardıma gereksinimi olan tüm Tekirdağlılara faydalı oluyor.

Muhtaç veya dar gelirli olma şartını karşılayan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla talep edilen belgeleri zamanında belediyeye teslim eden bireyler; başvuruları kabul edildiklerinde başvurdukları ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmaya başlayabiliyorlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, başvuruları 3-4 hafta gibi bir sürede neticelendirsa da kimi zaman başvurulardaki yoğunluk ışığında bu süre, uzayabiliyor.

Belediyenin vatandaşlardan istedikleri belgeler de başvurulan sosyal yardım türüne ve başvuru sahibinin özel durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Misal verilecek olursa, çocuğu için kırtasiye yardımına başvurmayı düşünen anne veya babanın TC kimlik no fotokopisi, yoksullik belgesi, SGK maaş bordrosu, çocuğuna ait öğrenci belgesi, başvuru formu ile birlikte belediyeye başvurması gerekiyor.

Engellilerden ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu isteniyor.

Afetzedelerin yardımlardan faydalanabilmeleri içinse belediye aracılığıyla görevlendirilen bilirkişi raporunda kaza ve doğal afetin ispatlanmış olması gerekiyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yardım başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri detaylıca araştırmaya koyuldukten sonra birinin muhtaç olup olmadığına yani belediye yardımlarına ihtiyacı olup olmadığına karar veriyor.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğu bireylerin evine inceleme komisyonu gönderip, 3-4 kişiden bir araya gelen bu komisyondan ailenin maddi durumuyla alakalı bir rapor hazırlamasını talep ediyor.

Bu raporu inceleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu üyeleri, üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği aileleri kararlaştırıyor. Bu bireyler ve aileler, listeleniyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardımlarına büyükşehir belediyesine veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek, başvuru formunu doldurmak ve sizden istediğimiz belgeleri teslim etmek suretiyle başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınızı e-devlet üzerinden de yapabilir, böylelikle randevu günü gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Böylelikle sıra bekleme zorunluluğundan da kurtulabilirsiniz.

Başvurularınızı e-devlet üzerinden bi hayli hızlı bir biçimde gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayni veya nakdi yardım başvurularınızın sonucunu öğrenmek istediğinizde başvurunuzun üzerinden hemen hemen 3-4 hafta geçtikten sonra belediyeyi arayabilir, belediyeye gidebilir yahut e-devlet başvuru sayfası üzerinden başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Yukarıda paylaşımı yaptığımız Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru ve sorgulama linki üzerinden bi hayli hızlıca başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını ve hangi yardımlardan faydalanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz, ön başvurularınız için ALO 153 TEKİM(Tekirdağ İletişim Merkezi) arayabilir, belediye sosyal yardımlarına dair her türlü sorunuz için yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvurunuzun sonucunu öğrenmek, başvuru için istediğimiz belgeleri ve diğer başvuru şartlarını sorgulamak adına ALO 153 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Dilerseniz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0850 459 59 59 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran bireylerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahibi, muhtaçlığını ispatlamak adına birtakım soruları yanıtlıyor.

Bu sorular içinde aylık gelirlerine, giderlerine, hane halkı kişi sayısına, aylık hane kazancına, aylık fatura ödemelerine yönelik sorular yer alıyor.

Bu soruların yanıtlarına bakan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hangi başvuru sahiplerinin yardım başvurusunu kabul edeceğini kararlaştırıyor.

Bu formda sırf belediye yardımlarından ücretsiz bir biçimde yararlanmak maksadıyla yanlış bilgiler veren, geliri iyi olmasına rağmen kendini ihtiyaç sahibi ve yoksul gösteren bireyler; ardından belediyeye bildirildiklerinde veya belediye aracılığıyla tespit edildiklerinde bu bireylere belediye, cezai yaptırım uyguluyor.

Yaptırım içerisinde yardımları alan bireylerin tüm aldıkları yardımları faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Borçlarını ödemeyi reddeden bireyler ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla mahkemeye veriliyorlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye, düzenli aralıklarla gıda gereksinimlerini karşılayamayan bireylere ve hanelerine erzak içeren yardım kolileri dağıtıyor.

Bu kolilere bağlı olduğunuz belediyeye veya Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, başvurabiliyorsunuz.

Başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemek suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aynı form ile gıda yardımı dışında diğer tüm yardımlara da ihtiyaç duymanız halinde başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde erzak içeren ve bir aylık gıda gereksiniminizı karşılayan erzak paketlerini belediye personellerinden ev adresinizde teslim alıyorsunuz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi  erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban Bayramında olmak üzere yılda 2 defa verildiği gibi ihtiyaç sahibi ailelere gerekli inceleme sonrası düzenli olarak yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin başvurusu sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra durumu kötü olan ailelere erzak kolisi ve yardım kolisi verilmektedir.

Tekirdağ Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Tekirdağ Vefa Sosyal Destek Grubu, Binlerce Haneye Ulaşmaya Devam Ediyor! Tekirdağ Vefa Sosyal Destek Grubu, Tekirdağ il sınırlarındaki yaşlılara ve kronik hastalara yardımcı olmaya sürdürmekte.

Vefa Grubu, yaşlıların ve hastaların gıda, giyim, meyve, ilaç vb. tüm temel ihtiyaçları için talepler ışığında alışveriş yapıyor.

Daha sonra da bu malzemeleri gereksinimlerini beyan eden yaşlıların ve kronik hastaların ev adreslerine teslim ediyor.

Teslimat esnasında ise malzemenin fiyatını talep ediyor.

Kimi zaman muhtaç olduğunu düşündüğü Tekirdağlı ihtiyaç sahiplerinden para talep etmeyebiliyor.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun; 112, 155 veya 156 numaralarından birini arayarak, ulaşabileceğiniz Vefa gönüllüleri, sizin için bankadan para bile çekebiliyor.

Bu makalemizde kısaca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Tekirdağ il sınırlarında ikamet ediyorsanız; belediye sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu