Sağlık

Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi?

Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi?, sağlık bölümümüzde Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Tedavi Edilmeyen Vajinismusa Tüp Bebek Çare Olabilir mi?

Dünya genelinde azımsanmayacak denli yaygın olan vajinismus en basit biçimde cinsel birleşme isteği olmasına rağmen, vajina girişindeki kasların istemsiz biçimde kasılması sebebiyle cinsel birlikteliğe girilememesi durumudur.

Vajinismusun insana özel yaklaşımla tedavi edilebilen psikofizyolojik bir problem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Deniz Ulaş, vajinismus nasıl tedavi edileceğine başvurmayan fakat çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek nasıl tedavi edileceğini tercih edebildiklerini; bu tercihin de bazı sakındığı bununla birlikte getirebildiği ile ilgili bilgi aktardı.

Vajinismus yaygın görülse de ile ilgili ne yazık ki yanlış bilgilerin fazlaca olduğu bir problem olmaya sürdürmekte. İlk gece korkusundan yaşanan cinsel travmalara kadar bir çok nedenle karşımıza çıkabilen vajinismus kadınların cinsel ilişkiyi istemediği için sunduğu bir bahane değildir.

Kadınlar cinsel birleşmeyi istese de vajina kaslarındaki istemsiz kasılma engellenemediği için cinsel birleşme imkânsız hale gelir. Bu durum bazı çiftlerin zaman kaybetmeden tedavi alternatiflerini değerlendirmesine yol açarken bazı çiftler sorunun farkında olmadığı için kendiliğinden geçmesini bekleyebilir.

Vajinismus nasıl tedavi edileceğine başvurulmadığı takdirde sorun düzelmediği gibi geçen sürede çiftler ne cinsel birliktelik yaşayabiliyor ne de çocuk beklentileri gerçeğe dönüşüyor. Bir de çocuk beklentisi ailelerin baskısıyla birleşince de “madem cinsel ilişkiye giremiyoruz, o zaman tüp bebek nasıl tedavi edileceğine başvuralım” gibi bir inanış ortaya çıkmakta.

Vajinismus sebebiyle cinsel birliktelik yaşayamayan çiftler çocuk sahibi olmayı istediklerinde teorik olarak tüp bebek nasıl tedavi edileceğine başvurabilirler ve evet çocuk sahibi olma ihtimalleri de mevcuttur.

Lakin tüp bebek nasıl tedavi edileceğinin kendi dinamiklerinin olduğunun unutulmaması mühimdir. Tüp bebek nasıl tedavi edileceği kesin bir başarı vadetmez, kadınlara gerekli durumlarda hormon takviyeleri verilebilir, gebelik oluşmayabilir veya bir araya gelen gebelik sağlıklı bir doğumla sonuçlanmayabilir.

Tüm bu gerçekliklere ek olarak tüp bebek nasıl tedavi edileceği kapsamı içinde yumurta takibi için kadınların vajinal ultrasona girmesi gerekecektir; alternatif olarak karın ultrasonu ile yapılan yumurta takibi ile elde edilen görüntü netliği düşük olacaktır. Yumurtaların toplanması, embriyo transferi gibi süreçler de kadınlar için bi hayli sıkıntılı bir hal alabilir. Üstelik tüp bebek nasıl tedavi edileceği maliyetli bir çözümdür. Sonunda mutlak başarı sunmadığı, çiftlerin stresli bir zamandan geçmesine neden olabildiği ve çiftlerin temel poblemlerinı çözmediği düşünüldüğünde vajinismus nasıl tedavi edileceğinin ilk kezndirilmesi hem daha ekonomik hem de çok daha az yıpratıcı bir alternatif olarak kabul edilir.

Prof. Dr. Deniz Ulaş ( Hızlı )  kelimelerine şöyle sürdü. Vajinismus insana ve çifte özel yaklaşımla, farklı tekniklerle tedavi edilebilen bir problemdir. Tedavi kapsamı içinde herhangi bir cerrahi teknik uygulanmaz, hastalara herhangi bir ilaç verilmez. Psikoterapi metotlarınin ve vajinismus egzersizlerinin merkezde olduğu bir tedavi planlaması yapılır.

Kişiden insana değişmekle birlikte vajinismus nasıl tedavi edileceği 3-4 seansta tamamlanır. Vajinismus tedavi edildikten sonra çiftler cinsel ilişkiye girememe poblemlerinı geride bırakabilirler ve infertiliteye neden olan bir sağlık poblemleri olmadığı takdirde doğal yolla bebek sahibi olabilirler.

Önemli olan çiftlerin vajinismusu doğru tanımlamaları ve bu problem ile ilgili doğru bilgiye elde ederek tedavi alternatiflerine başvurmalarıdır. Benzer bir durum yaşayan çiftlerin tedavi alternatiflerini değerlendirmemesi zaman kaybına ve aralarındaki bağın tahriş olmasına sebep olabilir.

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC2VAyXpzfFNsqdipq4NoW8A  

Instagram : https://www.instagram.com/prof.dr.denizulas/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu